Gwyneth Paltrow (44) spustila v roku 2008 svoju osobnú webstránku s názvom Goop, kde prezentuje celebritný životný štýl a delí sa o rôzne zdravotné, vzťahové či módne rady a tipy. Postupom času sa stránka vyvinula na online magazín, do ktorého vyjadreniami neraz prispievajú aj odborníci.
"Goop pravidelne zdieľa stanoviská a postrehy množstva expertov na zdravie, wellness a iné oblasti,” uviedol web vo svojom vyjadrení. “Zverejnené myšlienky podnecujú diskusiu a konverzáciu na pestré témy, ktorými sa naši čitatelia zaoberajú.”
Magazín Business Insider sa rozhodol pozrieť na niektoré rady na Goope-e a prišiel na to, že stránka Gwyneth Paltrow zverejňuje riskantné a neoverené informácie. Niektoré z propagovaných zdravotných praktík môžu byť dokonca nebezpečné.
Toto je niekoľko najpochybnejších tvrdení:
Ak sa necháte poštípať včelami, zredukujete tým zápal alebo vyliečite staré zranenie

Gwyneth Paltrow pre magazín New York Times priznala, že tisíc rokov starú procedúru nazývanú apiterapia podstúpila a bolo to dosť bolestivé. Na svoju stránku tiež napísala, že využila aj terapiu včelím jedom, ktorá jej vyliečila staré zranenie. Štúdie však podľa Business Insider nepreukázali, že by táto metóda mala na ľudí priaznivé zdravotné účinky.
Doktor Clay Jackson, viceprezident American Academy of Pain Management upozornil na to, že ľudia by nemali apiterapiu využívať ako prvú možnosť na vyriešenie svojich problémov bez toho, aby ju skonzultovali so svojím lekárom. Mnohí z nás sú na včelí jed alergickí a s procedúrou súvisia aj vedľajšie účinky ako napríklad nebezpečenstvo mozgovej mŕtvice.
Podprsenky s kosticami môžu spôsobiť rakovinu
Toto tvrdenie vyvrátili štúdie, zdravotné organizácie aj výskumní experti. Jeho autorom na stránke Goop je osteopat Habib Sadeghi, ktorý bol už v minulosti kritizovaný zo viaceré kontroverzné medicínske vyjadrenia, ako napríklad že negatívne slová môžu zmeniť fyzikálnu štruktúru vody.
Business Insider našiel niekoľko argumentov a dôkazov, že podprsenky s kosticami nespôsobujú rakovinu, za všetky hovorí najmä táto štúdia.
Detox je dôležitý, aby ste z tela dostali všetky toxíny

To tvrdí environmentalista Rick Smith, ktorý síce nemá zdravotnícke vzdelanie, ale napriek tomu verí, že si potrebujeme očistiť telá, aby sme sa zbavili syntetických toxínov, ktoré konzumujeme, dýchame a vstrebávame cez pokožku. Gwyneth Paltrow a jej kolegovia zo stránky údajne podstupujú detox každý január, pri ktorom pijú citrónovú vodu, navštevujú infrasauny a vyhýbajú sa alkoholu, kofeínu, cukru, lepku, sóji, kukurici a ďalším potravinám.
Na tom by nebolo nič zlé, avšak myšlienka zbavenia sa toxínov a očisty tela nie je podporovaná žiadnymi výskumami. Naše telo totiž toxíny „neskladuje“, ale sa ich kontinuálne zbavuje pomocou obličiek a pečene.
Vaginálny detox pomocou pary a byliniek vyrovná hladinu ženských hormónov
Alebo aj nie. Sedenie na „mini-tróne“ s výparmi čistiacimi vašu maternicu nevyrovná hladinu ženských hormónov. Viacerí gynekológovia sú skôr proti tejto praktike, odvolávajúc sa na hrozbu popálenín či bakteriálnych infekcií. Prostredie v pošve môže byť parným detoxom dokonca negatívne narušené. Gynekológovia navyše vysvetlili, že para sa v skutočnosti nedostane z pošvy do maternice a už vôbec neurobí nič s vašimi hormónmi.
Skákanie na trampolíne je oveľa zdravšie ako beh

Bežci a bežkyne, nemusíte sa obávať. Šport u nás známy jednoducho pod názvom „jumping“ ešte nepreskočil výhody behu. To len na webe Gwyneth Paltrow trochu zveličili istú štúdiu z roku 1980 . Realizovala ju NASA iba na ôsmich mužských účastníkoch. Výskumníci sa v nej sústreďovali na rozdiely medzi príjmom kyslíka a zrýchlením počas behu a počas jumpingu. Cieľom bolo zistiť, čo je lepšie pre astronautov, ktorých kondícia klesá, keď sú v beztiažovom stave. Pozitívne výsledky pre skákanie na trampolíne teda nemožno zovšeobecňovať na všetkých ľudí, na ktorých pôsobí normálna gravitácia.
Jediné zdravé opaľovacie krémy sú tie založené na báze minerálov
Goop odporúča vyhnúť sa chemickým opaľovacím krémom, pričom vysvetľuje, že kombinácie látok, ktoré sa v nich nachádzajú, môžu narúšať hormonálny a endokrinný systém. Klinické štúdie však zistili, že tieto zložky nie sú pre ľudské zdravie škodlivé. V roku 2011 sa tím lekárov zameral na kontroverzné informácie súvisiace s opaľovacími krémami a prišiel na to, údaje o škodlivosti tých chemických pohádzali zo štúdií na zvieratách, nie na ľuďoch. Zvieratá pritom boli vystavené extrémne vysokým dávkam takýchto látok. K rovnakému zisteniu, teda že zloženie chemických opaľovacích krémov nie je pre ľudí škodlivé, prišla aj štúdia z roku 2014.