Viac ako päťdesiat poľských miest a takmer šesťdesiat svetových metropol včera zažilo Čierny pondelok. Na podporu Poliek sa v nich zišli všetci, ktorí nesúhlasia s tamojším vládnym návrhom protipotratového zákona.
K ostatným mestám sa spolupatrične pridala aj Bratislava, kde sa protestovalo pred Poľským inštitútom na Námestí SNP. Zhromaždenie zorganizovali ľudia združení okolo magazínu Feminist.fyi na čele s Danou Vitálošovou. Podporu poľským ženám prišlo vyjadriť okolo sto mužov a žien rôzneho veku.

„Ako hlavná organizátorka protestu som veľmi spokojná s tým, koľko sa na ňom zúčastnilo ľudí. Silná účasť ma prekvapila, pretože v apríli, keď sme protestovali prvýkrát, sa nás zhromaždilo minimálne o polovicu menej,“ skonštatovala Vitálošová.
Na jar organizovali protest v duchu motta Úplný zákaz interrupcií považujeme za nehumánny a na rozdiel od čierneho oblečenia, ktoré prevládalo v pondelok, v apríli prišli účastníci protestovať s vešiakmi na oblečenie. Tie mali symbolizovať nástroj, po ktorom ženy niekedy siahajú, keď nemajú možnosť medicínskeho prerušenia tehotenstva.
Tentoraz sa v dave okrem vešiakov objavili najmä transparenty a plagáty, pričom niekoľko z nich držali v rukách organizátori ako statickú súčasť podujatia. Ich nápisy hlásali faktografické informácie ako „44 000 žien ročne na svete zomrie v dôsledku ilegálnych interrupcií“ či „Zákazom interrupcií ohrozujete zdravie žien.“

Medzi protestujúcimi boli aj Poľky
Na proteste zazneli aj hlasy zúčastnených, dlhý monológ o právach žien viedla Šarlota Pufflerová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť. Pred dav predstúpila aj dievčina, ktorá priznala, že v mladosti podstúpila interrupciu a nebolo to ľahké, no apelovala na naše pochopenie a empatiu k ženám a ich právam.
„Som rada, že na proteste zaznelo veľa hlasov zúčastnených ľudí, ktorí boli ochotní povedať, prečo naň prišli. Pritom neboli nijako zapojení do organizácie udalosti,“ povedala Dana Vitálošová.
Medzi protestujúcimi sa objavilo aj približne desať poľských študentiek. Aj ich hlasy sa ozývali v pokrikoch „Wspieramy polskie kobiety!“ (v preklade: podporujeme poľské ženy), ktoré dav skandoval na znak solidarity. „Po skončení nám veľmi ďakovali a hovorili, že sú dojaté,“ uviedli organizátori.

Potrat cez internet
Návrh zákona, proti ktorému Poľky protestujú a ktorý parlament posunul do prvého čítania, chce ešte viac sprísniť súčasnú legislatívu. Potraty by mali byť úplne zakázané až na výnimku ohrozenia života ženy, poľskí lekári by ich nemohli vykonať ani v prípade incestu či znásilnenia.
Magazín Feminist.fyi zverejnil na Facebooku pre svojich čitateľov aj málo známu informáciu, ktorá sa týkala zahraničnej webovej stránky umožňujúcej interrupcie cez internet.
Jej cieľom je pomôcť ženám s prerušením tehotenstva, avšak iba v krajinách, kde to nie je zákonom povolené. Stránka funguje na princípe vyplnenia formulára a kontaktu s lekárom, ktorý žene pošle poštou tabletky.
Niektorí diskutujúci sa však ohradili, že takouto propagáciou ide o porušenie zákona.
"Zverejnili sme to preto, že podobný web slúži práve tým ľuďom, ktorí vo svojej krajine nemajú prístup k legálnej interrupcii. Neviem o tom, že by som tým porušovala nejaký zákon. Prístup k interrupcii by mali mať všetky ženy do 12. týždňa tehotenstva, ktoré ju potrebujú," vyjadrila sa Dana Vitálošová.