Čím menej príťažlivý je človek vedľa vás, či už ide o muža alebo o ženu, tým lepšie a atraktívnejšie vyzeráte vy. Predpokladáme, že to funguje aj opačne.
Možno ste už aj vy zažili pocit, keď vedľa vás stál muž s vypracovaným telom a s dokonale padnúcim sakom alebo štíhla vysoká dlhovlása modelka a vy ste sa cítili akosi nesvoj, napriek tomu, že ste ráno vychádzali z domu s pocitom, že vyzeráte dobre.
Oveľa lepšie sa zas cítite, keď sedíte na káve s kamarátkou, ktorá má viac kíl ako vy, horšiu pleť a vlasy a zanedbaný celkový vzhľad. Cítite sa atraktívnejšie a pre okolie tak skutočne pôsobíte. Fenomén škaredej kamarátky je v dnešnej spoločnosti rozšírený.
Aj keď si to mnohí nepriznajú, radi si vyjdú von s ľuďmi, ktorí im pripadajú menej príťažliví ako oni sami. Aj okolie im to dáva najavo v pozitívnom zmysle. Tento jav potvrdili aj britskí vedci z Londýnskej univerzity na Royal Holloway, ktorých viedol doktor Nicholas Furl.
Nepriama úmera
Vo svojej štúdii zistili, že náš názor na vzhľad ľudí sa mení podľa toho, v akej sa nachádzajú spoločnosti. Bledá Iveta či nesmelý Karol vám samostatne môžu pripadať celkom príjemní a príťažliví, no akonáhle vedľa nich postavíte čo i len o trochu vzhľadnejších ľudí, ich atraktivita klesne.
Tento fakt odpozorovali anglickí vedci na dobrovoľníkoch, ktorý sa do výskumu zapojili. Princíp, na ktorý prišli, je veľmi jednoduchý.
Požiadali dobrovoľníkov, aby ohodnotili niekoľko rôznych tvárí na fotografiách. Potom, ako vedľa nich umiestnili fotky menej príťažlivých ľudí, mali tváre ohodnotiť znova.
Pridaním nových fotografií, ktoré pôsobili ako „rušivé“ elementy, sa ľudia na pôvodných fotografiách stali ešte príjemnejšími na pohľad. Menej atraktívna tvár má schopnosť zvýrazniť príjemné črty na tvári iného človeka. Pekná tvár zase zvýrazní nedostatky horšie vyzerajúceho človeka.
A aj keď podvedome, mnohí to tušíme, a občas sa na večierok alebo do mesta vyberieme so škaredšou kamarátkou či kamarátom. To vyústi do efektu príťažlivosti a väčšej pravdepodobnosti, že sa niekomu v okolí zapáčite.
„Žijeme v spoločnosti posadnutej krásou, ale ako ju meriame, ostáva ešte stále neznáme. Či už je to správne alebo nie, nie je prekvapením, že nás iní posudzujú podľa toho, kto a čo nás obklopuje “ povedal autor štúdie Nicholas Furl, ktorého citoval Dailymail.com.