Matka Paula Newmana sa volala Terézia Fecková a pochádzala z dedinky Ptičie pri Humennom. Ako malá sa presťahovala do Ameriky, kde pracoval jej otec.
V tom čase bola polosirota, jej matka zomrela na Slovensku. Neskôr sa Terézia vydala za Arthura Newmana, syna emigrantov z Poľska a Maďarska. Narodili sa im dvaja synovia Paul a Arthur.
Newmanovci vlastnili obchod so športovými potrebami a dlhé roky si písali so slovenskými príbuznými. Navštíviť ich sa im však nikdy nepodarilo.

Túžil byť pilotom
Pred svojou hereckou kariérou nastúpil Paul Newman k námorným leteckým silám. Pôsobil na lietadlovej lodi ako rádiooperátor bombardérov v južnom Pacifiku.
V kariére chcel pokračovať ako pilot, no pre farbosleposť sa musel vzdať svojich plánov. A tak sa rozhodol pre svoju druhú vášeň - herectvo.
Prvýkrát stál na javisku ako sedemročný. V školskom predstavení Robina Hooda si zahral dvorného šaša.
Bol skutočne presvedčivý, a keď sa o niekoľko rokov neskôr ocitol na prijímacích skúškach na štúdium herectva na prestížnej univerzite Yale, bez váhania ho prijali.
Od polovice päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia už zbieral skúsenosti na filmovom plátne.
Debutoval na Broadwayi a na výslnie sa dostal vďaka svojmu druhému filmu Niekto hore ťa má rád. Vtedy už bol sedem rokov ženatý s Jackie Witte.
V manželstve sa im narodil syn a dve dcéry. Prvorodený Scott zomrel v dvadsiatich ôsmich rokoch na predávkovanie drogami.
Manželstvo vydržalo necelých desať rokov, zlom nastal, keď sa Newman zblížil s Joannou Wooward. Krátko po zoznámení sa herec rozviedol a vzal si Joanne za ženu.

Aj keď sa Paul Newman dlhé roky tváril ako milujúci manžel, biografia, ktorá vyšla po jeho smrti, vyniesla na svetlo sveta niekoľko prekvapujúcich informácií.
Spomínajú sa v nej napríklad ľúbostné aféry s Marylin Monroeovou a Grace Kellyovou. Navyše sa v knihe píše aj o jeho bisexuálnej orientácii.
Údajne mal pomer aj s Jamesom Deanom, Stevom McQueenom a Marlon Brando o ňom povedal: „Paul bol tak ako ja bisexuál. Zatiaľ čo mňa vždy niekde pristihli s nohavicami dole, jemu sa to podarilo utajiť.“

Herec, podnikateľ, filantrop
Aj keď Joanne vedela o jeho neverách, manžela nikdy neopustila. Porodila mu tri dcéry a doopatrovala ho až do smrti. Rakovina pľúc ničila herca dlhé mesiace.
Boj s chorobu prehral 28. septembra 2008. V archívoch po ňom zostalo množstvo nezabudnuteľných filmových úloh. Za postavy vo filmoch Mačka na rozpálenej horúcej streche a Hud získal prvé nominácie na Oscara.
Po šiestich ďalších dostal toto ocenenie za hlavnú rolu vo filme Farba peňazí v roku 1987. K jeho divácky najúspešnejším filmom patrili Butch Cassidy a Sundance Kid a Podraz, v ktorých si zahral s Robertom Redfordom.

Okrem herectva miloval motorizmus. Dokonca sa mu podarilo vyhrať dvadsaťštyrihodinové preteky Le Mans a istý čas vlastnil tím v sérii Indycar.
Naposledy sedel za volantom pretekárskeho auta ako osemdesiatročný, tri roky pred smrťou. Venoval sa aj podnikaniu.
Založil si firmu Newman´s Own, ktorá vyrábala omáčky a ochucovadlá do jedál podľa vlastných receptov. Fľaštičky s typickou etiketou s kresleným Newmanom sú dodnes v predaji.
Vďaka firme, ktorá mu prináša obrovské zisky, a astronomickým honorárom mohol časť peňazí venovať charite.
Aktívne bojoval proti výrobe zbraní, po smrti syna presunul množstvo finančných prostriedkov na liečbu drogovo závislých a organizoval tábory pre postihnuté deti.