Kúpele Smrdáky patria k liečivým zariadeniam s dlhoročnou tradíciou. Ľudová povesť hovorí, že miestne minerálne pramene objavil pastier, ktorý si kúpaním v neobvykle páchnucej vode vyliečil svoje boľavé nohy.
Zvesť o liečivom účinku prameňa sa rýchlo šírila a ľudia zo širokého okolia ho začali vyhľadávať.
Obec, ktorá pri prameňoch vznikla, sa kedysi volala Nová Ves. Súčasný názov získala práve vďaka prameňom plným síry, ktoré síce zapáchajú, no zároveň dokážu liečiť. Nájdete ich na Záhorí, osemdesiat kilometrov od Bratislavy.
Zázračná síra
Žriedlová oblasť obce Smrdáky leží vo východnej okrajovej časti rozsiahlej karpatsko-alpskej priehlbiny viedenskej panvy.
Tá je na našom území známa nielen výskytom minerálnych vôd, ale aj nafty. Ich pôvod treba hľadať v treťohorách, keď bolo naše územie zväčša zaliate morom.
Karpaty vtedy tvorili pásmo ostrovov a plytkých lagún, v ktorých sa milióny rokov hromadili sedimenty z biologického materiálu, hlavne z častí tiel vodných živočíchov.
Ich rozkladom vznikli ložiská sírovodíkových vôd. V súčasnosti sa v Smrdákoch používajú dva pramene sírovodíkovej vody, volajú sa Jozef I. a Jozef II. V Európe patria k minerálnym prameňom s najvyšším obsahom sírovodíka.
Hlavnou účinnou zložkou smrdáckej vody je síra, konkrétne sírovodík. „Síra je pre organizmus dôležitý biogénny prvok, ktorý sa v ľudskom tele vyskytuje v množstve asi sto až stopäťdesiat gramov.
Najbohatšie na síru sú vlasy, nechty, koža a kĺby. Počas kúpeľa v našich vodách sa sírovodík veľmi dobre vstrebáva a z prevažnej časti viaže na kožu.
Potom prechádza do krvného obehu a celého organizmu. O hlbokom prieniku síry do organizmu svedčia už po niekoľkominútovom kúpeli stopy síry v krvi.
Podstata mechanizmu a liečivého účinku sírovodíkových kúpeľov bola dlho neznáma.
V súčasnosti sa balneoterapeutický vplyv sírovodíkových kúpeľov vysvetľuje biochemickým pôsobením sírovodíka na bunkovej úrovni a vplyvom na imunitný systém,“ vysvetľuje, ako pôsobí síra na ľudské telo vedúci lekár kúpeľov Ján Lidaj.
Úľava pre kĺby aj kožu
Protizápalové účinky sírovodíkových minerálnych kúpeľov sa vysvetľujú vplyvom sírovodíka na receptory na povrchu buniek. Zároveň sa pri použití sírovodíkových kúpeľov hovorí aj o určitom preventívnom účinku.
Návrat ochorenia či zdravotného problému sa nemusí dostaviť po kúpeľnej liečbe tak rýchlo ako to býva napríklad po odznení účinku lokálnych liekov.
Sírovodík má zároveň analgetický účinok na hlboké štruktúry, akými sú kĺby a pohybová sústava. Po kúpeli dochádza k zlepšeniu celkového zdravotného stavu a úľave od bolesti.
Síra sa nevyužíva len vo vode, ale aj v liečivom bahne. Ošetrenia bahnom prebiehajú formou zábalov, ktoré pôsobia na kĺby a chrbticu.
Voda v Smrdákoch je vhodná aj pre pacientov, ktorí trpia neinfekčnými ochoreniami kože. „Ide prevažne o geneticky podmienené ochorenia.
Pre ich prejavenie sa je dôležitý spúšťací vyvolávajúci faktor, do ktorého patria infekcie, alergie, nesprávne stravovanie a stres.
Venujeme sa aj problému psoriázy, ktorá sa na Slovensku vyskytuje v asi dvoch až troch percentách populácie.
V Smrdákoch liečime predovšetkým lupienku, atopickú dermatiídu, chronické a profesionálne ekzémy, svrbenie, ichtyózu, sklerodermiu kože, parapsoriázu, akné a rozáceu,“ dodáva lekár Ján Lidaj.

Čoraz viac prevencie
Podľa Jána Lidaja sú ľudia na Slovensku zvyknutí chodiť do kúpeľoch len ak ich trápia vážne zdravotné problémy.
Deväťdesiatsedem percent hostí v Smrdákoch zatiaľ tvoria pacienti, ktorí prichádzajú prostredníctvom zdravotných poisťovní.
No situácia sa postupne mení. Do miestnych kúpeľov prichádza čoraz viac pracovne vyťažených ľudí, ktorí potrebujú jednoducho vypnúť, ale aj hostí v aktívnom veku, ktorí vnímajú návštevu kúpeľov ako najlepšiu prevenciu rôznych civilizačných ochorení.
Pracovníci kúpeľov sa snažia prilákať potenciálnych hostí rozširovaním relaxačných služieb a wellness balíčkov.
Keďže miestna voda má zázračne účinky na pokožku, kúpele ponúkajú aj relaxačno-skrášľovacie pobyty pre ženy.
Štyri tipy pre aktívnych hostí
Smrdáky sú obklopené prírodou, preto kúpanie vo vode nie je jedinou možnosťou, ako tu tráviť čas.
Miléniový kríž – kríž vysoký dvadsaťsedem metrov sa týči neďaleko obce Smrdáky, majestátne stojí pri ceste, ktorá smeruje z obce Rybky do obce Oreské. Je obľúbenou zastávkou veriacich, ale aj tých, ktorí radi objavujú nové miesta na Slovensku.
Zrúcanina hradu Branč – táto stavba pritiahne najmä milovníkov histórie. Stojí nad obcou Podbranč, ktorá je vzdialená dvadsať minút od Smrdákov. Príjemnou možnosťou je pešia prechádzka okolo hradu. V sezóne od apríla do októbra je vstup do hradu spoplatnený.
Výlety do okolia – zo Smrdákov sa môžete vybrať do známeho kráľovského mesta Skalica, na vodnú cestu po Baťovom kanáli, či výlety na zámky Lednice, Buchlovice, Milotice a Červený Kameň.
Jaskyňa Driny – je jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku a vyhľadávanou atrakciou Malých Karpát. Chodby v nej sú síce užšie, no stoja za návštevu a sú zdobené „záclonami“, ktoré vytvorila príroda. Prehliadka v jaskyni trvá tridsaťpäť minút.
