Šesťročnému Alexovi diagnostikovali tupozrakosť pred dvoma rokmi. Ide o poruchu, ktorá sa prejavuje zníženou zrakovou ostrosťou jedného alebo aj obidvoch očí.
Vizuálne vnemy z oboch očí sa v mozgu spájajú, ak je však obraz z jedného oka slabší, neostrý alebo inak nekvalitný, mozog ho vyhodnotí ako nesprávny a nepoužije ho, aby nedošlo k rušivému dvojitému videniu.
Postupne vyradí tupozraké oko z používania, v dôsledku čoho oko stráca svoje schopnosti, až prestane fungovať úplne. Tupozrakosť postihuje takmer štyri percentá ľudí.
Očná lekárka odporučila matke pleoptické cvičenia (hry so špajdľami, slamkami, vyfarbovanie hlavolamov či skladanie lega a farebných guľôčok do obrazcov), ktoré stimulujú zrakové funkcie, a prekrývanie zdravého oka, aby bol mozog nútený používať postihnuté oko. Ide o konvenčné metódy liečby.
Hodiny strávené nad tabletom
,,Neboli sme v tom dôslední,” priznáva matka. ,,Syn odmietal prekryté oko, pretože všade narážal. Cvikom sme sa tiež veľmi nevenovali. Nosil len okuliare, na jednom oku mal pol dioptrie, na druhom, postihnutom, tri a pol."
Keď prišli o rok na kontrolu, lekárka nechcela veriť výsledkom a merania nechala zopakovať. Oko sa javilo ako zdravé.
,,Jediná zmena, čo sa udiala, bol tablet, ktorý sme synovi kúpili,” hovorí matka. Alex začal tráviť čas hraním počítačových hier, čo predtým nerobil, nanajvýš pozeral rozprávky v televízii. Aj to nie často, vždy pri tom nakláňal hlavu nabok a obrazovku sledoval len jedným, zdravým okom.
Na otázku, či je možné, aby časté hranie počítačových hier na tablete zlepšilo Alexovu tupozrakosť, dostala matka v ambulancii odpoveď, že je to možné. Sama je tiež presvedčená, že práve to mu pomohlo.
,,Pri počítačových hrách podľa mňa zistil, že ak chce hrať, musí zapojiť obidve oči, inak neuvidí všetko. Keďže sme cviky od lekárky necvičili, toto bola jediná zmena, ktorá sa udiala v oblasti jeho videnia,” dodáva.

Virtuálna realita lieči
Matej Bórik z Očnej kliniky UVEA Mediklinik v Martine sa prikláňa k názoru, že ide skôr o šťastnú zhodu okolností. Počítačové hry nie sú technicky prispôsobené na liečbu tupozrakosti, ale ak sa dieťa vo veku štyri až šesť rokov, keď sa v liečbe dosahujú najlepšie výsledky, samo dokázalo motivovať k používaniu slabého oka, teoreticky je to možné.
Počítačové hry sa podľa jeho slov využívajú pri liečbe tupozrakosti, ale musia byť špeciálne vyvinuté na tieto účely.
UVEA Mediklinik ako jediná na Slovensku využíva okrem konvenčnej liečby aj liečbu virtuálnou realitou. Pacient si nasadí 3D okuliare napojené na počítač, lekár zadá do softvéru jeho diagnózu a tréning sa môže začať.
,,Na prvýkrát sa pacientom veľmi nedarí, ale po určitom čase sa začnú zlepšovať a oko začína vidieť lepšie,” vysvetľuje Bórik.
Počítač totiž vysiela do každého oka inú časť obrazu, ak chce človek hrať, musí si vnemy uvedomiť, čiže používaniu slabého oka sa nemôže vyhnúť.
Liečba je vhodná pre pacientov od štyroch rokov až po dospelosť, samozrejme, čím nižší vek, tým väčšia šanca na zlepšenie zrakových schopností.
Tupozrakí odmietajú okuliare
Pri tupozrakosti je veľmi dôležitá včasná diagnostika. ,,Po deviatom roku života sa uzatvára vývoj binokulárneho videnia, mozog ukončí všetky potrebné štruktúry a prestane reagovať na liečbu. Tupozrakosť je zafixovaná,” hovorí očná lekárka a chirurgička Adriana Smorádková z Očnej kliniky NeoVízia.
Najhoršie na tom podľa nej je generácia dnešných tridsiatnikov až päťdesiatnikov, u ktorých sa tupozrakosť v detstve nepodchytila alebo stimulácia slabého oka sa podcenila.
,,Dnešné mamičky sa už neboja prelepovať deťom oči, deti už nevnímajú nosenie okuliarov ako hanbu, čo bolo v minulosti bežné, takže aj výsledky sú lepšie,” hovorí lekárka.
Odhaduje, že u každého desiateho klienta, ktorý príde na kliniku s tým, že má záujem o odstránenie dioptrií laserovou refrakčnou operáciou, diagnostikujú tupozrakosť.
,,Tú už vyliečiť v dospelosti nedokážeme. Pomocou vnútroočnej operácie, pri ktorej implantujeme pacientovi umelú šošovku však vieme videnie tupozrakého oka posilniť a zbaviť dioptrií,” hovorí.
Oči totiž dokážu zniesť medzi sebou len rozdiel dvoch, nanajvýš troch dioptrií. Pri tupozrakosti je však bežné, že zdravé oko má nula alebo pol sféry a tupozraké päť až šesť. V takom prípade sa musí predpísať poddimenzovaná dioptria s hodnotou najviac tri dioptrie.