SME

Nenechajte sa zmiasť. Sú agávové, ryžové či datľové sirupy naozaj zdravé?

Spýtali sme sa odborníkov, čo si myslia o alternatívach klasických sladidiel.

SladidloSladidlo (Zdroj: Flickr.com)

Pre chod mozgu je dôležitá glukóza, teda cukor. To vie azda každý, kto sa aspoň trochu viac zaujíma o to, ako pracuje naše telo a na základe čoho vlastne môže fungovať. Žiadnym prekvapením v problematike zdravej výživy nie je ani fakt, že nie je cukor ako cukor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trh s potravinami postupne zapĺňajú náhrady klasického cukru a ľudia vo viere, že ide vždy o zdravé náhrady, siahajú aj po výrobkoch, ktoré sú v praxi len cukry v tekutej forme. Keď sa povie ryžový, agávový či datľový sirup, nie jednému z nás napadne, že ide o prírodné a teda zdraviu prospešnejšie náhrady. Je to však naozaj tak?

SkryťVypnúť reklamu

Najlepšie je sladiť čo najmenej

Zásadným faktorom v týchto prípadoch je samotné zloženie a vlastnosti cukrov. Preto aj nie všetky sirupy používané ako alternatívne možnosti sladenia sú to, čím by sme naše telo mali pravidelne a vo veľkej miere zásobovať.

„Názory na ich užívanie sa rôznia, ja si myslím, že najlepšie je sladiť čo najmenej a vychutnávať si potraviny, kde cukor nepotrebujeme. Myslím si, že tieto náhrady cukrov majú svoje miesto práve v zdravej životospráve, pri regulácii hmotnosti, u pacientov s diabetes mellitus, ale ako pri obyčajnom cukre je vhodné ich používať čo najmenej,“ myslí si gastroenterologička Alexandra Danningerová-Molnárová.

Síce vyzdvihuje ich prednosti oproti klasickému cukru a to konkrétne nízky glykemický index (čím vyššia hodnota, tým výraznejšie a rýchlejšie zvýšenie hladiny cukru v krvi, ktoré môže viesť k obezite a metabolickým problémom) a vyššiu sladkosť, no nezabúda dodať, že pri prekročení určitého množstva môžu tieto prípravky spôsobovať aj nežiaduce účinky.

SkryťVypnúť reklamu

„Treba si dávať pozor, kde ich kupujeme a či sú čisto organické, nakoľko môžu obsahovať škodlivé látky,“ upozorňuje lekárka.

Ryžový sirup

Loading

...

Ide o prírodne a zdravšie sladidlo ako klasický biely cukor, no s jeho množstvom to i tak netreba preháňať.

Vyrába sa hydrolýzou škrobu (rozkladom pomocou vody) a je zdrojom vitamínov skupiny B. Podľa lekára a odborníka na výživu Igora Bukovského je ryžový sirup čistá koncentrovaná glukóza.

„To je o niečo lepšie, ako čistá koncentrovaná fruktóza, ale aj tak vždy rozhoduje použité množstvo,“ upozorňuje. Podľa lekárky Alexandry Danningerovej-Molnárovej sa tento sirup neodporúča pri redukcii hmotnosti, keďže obsahuje veľa sacharidov a má vysokú energetickú hodnotu.

Agávový sirup

Loading

...

Vyrába sa z rastliny agáve, ktorá je typická pre severné Mexiko a jeho použitie v kuchyni je skutočne všestranné. Je čisto prírodným sladidlom, keďže je to vlastne šťava z kaktusu, ktorá vyteká z rastliny po narezaní listov.

SkryťVypnúť reklamu

Alexandra Danningerová-Molnárová opisuje jeho pozitívne vlastnosti: „Nestimuluje pankreas k vylučovaniu inzulínu tak, ako ostatné cukry – má nízky glykemický index a po jeho konzumácii sa nezvyšuje hladina krvného cukru tak rýchlo, ako po mede, či bielom cukre.“

Do svojho jedálnička ho teda môžu zaradiť aj diabetici. „Sirup z agáve obsahuje ešte aj zvyškové množstvo inulínu, ktorý podporuje zdravú črevnú mikroflóru a tým aj správnu činnosť čriev. Je ľahko stráviteľný, pomáha činnosti žlčníka, tráveniu tukov a pôsobí preventívne pri zanášaní ciev vplyvom cholesterolu.“

Igor Bukovský však, naopak, tento sirup nepovažuje až za taký zázrak práve pre jeho vysoký obsah fruktózy, ktorá má rovnakú kalorickú hodnotu ako glukóza. Je tiež nevhodný pri ochoreniach pečene, keďže fruktóza napomáha ukladaniu tukov v nej.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Datľový sirup

Loading

...

Tento sirup pripomína svojou konzistenciou med a rovnako ako ten obsahuje vďaka datliam aj mnohé živiny ako vitamín B, vápnik, horčík, meď, železo a fosfor.

„Vďaka uvedeným minerálom má pozitívny vplyv na čistenie krvi, napomáha regenerácii organizmu. Ale vďaka vysokému obsahu cukru nie je vhodný pre diabetikov. Možno ho použiť ako náhradu za klasický cukor alebo med,” vysvetľuje  Alexandra Danningerová-Molnárová.

Igor Bukovský však upozorňuje, že zloženie datľového sirupu sa môže meniť podľa spôsobu prípravy a kvality použitých datlí.

Takisto dodáva, že „datle sú veľmi bohatým zdrojom sacharidov typu FODMAP, ktoré mnohým ľuďom spôsobujú závažné tráviace ťažkosti, najmä nafukovanie a zmenu konzistencie stolice.“ Ak teda viete, že aj samotné datle vám robia problém, datľový sirup pre vaše trávenie vhodný nebude.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Javorový sirup

Loading

...

Javorový sirup je prírodné sladidlo, ktoré sa vyrába vyparovaním a zhustením surovej miazgy javora, najčastejšie kanadského.

Chuťou pripomína kávu či karamel. Je zdrojom zinku, mangánu, vápnika, železa a vitamínov, obsahuje málo voľnej fruktózy. Igor Bukovský ho odporúča ako jedno z najvhodnejších sladidiel.

Alexandra Danningerová-Molnárová vysvetľuje: „Do krvi sa vstrebáva cez črevnú stenu, a preto je jeho prenikanie do krvného obehu pomalšie a plynulejšie, nevzniká tak prudké kolísanie inzulínu, ktoré poškodzuje pankreas. Jeho výhodou je vysoká sladivosť, takže ho stačí pomerne malé množstvo.“

Jačmenný sirup

Loading

...

Získava sa zo sladu jačmeňa, pomocou hydrolýzy jačmenného škrobu. Je zdrojom jednoduchých cukrov, má teda aj vyšší glykemický index (okolo 50).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Alexandra Danningerová-Molnárová uvádza, že oproti bielemu cukru má polovičnú sladkosť a môže napomáhať k znižovaniu cholesterolu. Jačmenný slad je tiež bohatým zdrojom niacínu a vitamínu B6, aj tento sirup však treba dávkovať s mierou.

Čím teda sladiť?

Ak sa aj odborníci nevedia zhodnúť na ničom inom, to jediné k čomu má výhrady len málokto, je v ostatných rokoch obľúbená stévia.

Igor Bukovský ju označuje za najlepšiu nízkokalorickú náhradu cukru,  Alexandra Danningerová-Molnárová vyzdvihuje, že je vhodná aj pre diabetikov a ľudí, ktorí by sa mali, ale nedokážu vzdať sladkostí, keďže neobsahuje žiadnu energetickú hodnotu a nepodporuje vylučovanie inzulínu.

„Stévia má veľmi sladkú chuť. Okrem steviozidov obsahuje aj minerály vápnik, draslík, chróm, kobalt, železo, magnézium, mangán, fosfor, selén, kremík, zinok, vitamíny C, A, B2, B1, B3, E a bioflavonoidy – vitamín P či vitamín K,“ dodáva Danningerová-Molnárová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Medzi ďalšie odporúčané sladidlá patrí pravý domáci „nepančovaný“ med (pozor na tie predávané v bežných obchodoch) či trstinová melasa, ktorá obsahuje veľa dôležitých látok pre náš organizmus. Vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe trstinového cukru a má priaznivý účinok napríklad na krvný tlak.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 512
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 268
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 688
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 908
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 491
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 180
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 991
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 051
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 083
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 054
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 128
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 078
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 642
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 236
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 879
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 201
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
SkryťZatvoriť reklamu