SME

Päť nekonvečných liečebných metód z minulosti, ktoré vyhľadávame aj dnes

Nechať si pustiť žilou, objedať sa rybami či pijavicami alebo si pichať jed je stále trendom súčasnosti.

(Zdroj: Flickr.com/dasWebweib)

Modernizácia spoločnosti prináša nové technológie a postupy vo všetkých oblastiach, službách, súkromí aj priemysle. Medzi nami však existuje mnoho ľudí, ktorí sú verní klasike a radšej si novinky zo sveta prečítajú na novinovom papieri, trendové superpotraviny nahrádzajú čučoriedkami, drienkami či medom a namiesto lekára navštívia radšej terapeuta, ktorý im aplikuje do tela včelí jed.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj v dnešnej modernej dobe je bežné, že sa utiekame ku klasickým až historickým riešeniam, ktoré niekedy môžu vyznieť ako barbarstvo, no sú to často postupy, ktoré uprednostní sedliacky rozum a ktoré sú aj podľa medicínskych odborníkov účinné.

SkryťVypnúť reklamu

Pozreli sme sa na to, ktoré liečebné postupy využíva spoločnosť dodnes a na svete prežili stovky až tisícky rokov.

Terapia včelím jedom

Včelí jed je produktom jedových žliaz včiel a je určený predovšetkým na obranu ich obydlia. Aj keď to na prvé počutie môže znieť hrozivo, je to veľmi účinný liek. Jeho využívanie sa datuje do obdobie starovekého Grécka a v jeho účinky veril aj Hippokrates.

Liečil vraj artritídu, reumatizmus a reumatické zápaly, krvné zrazeniny a tiež astmu a choroby spojené s vysokým krvným tlakom. Využíval sa tiež v starovekých civilizáciách Číny, Indie, Egyptu či Babylonu.

Jedným z dôvodov, prečo aj dnes môže včelí jed niekomu pomôcť, je to, že obsahuje látku melitin. Tá, ako tvrdí štúdia z roku 2016 uverejnená v magazíne Molecules, má prirodzené protizápalové vlastnosti.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto liečbe napriek jej dlhovekosti chýbajú exaktné dôkazy o jej pozitívnych účinkoch.

Vedci z Južnej Kórei v roku 2015 dokonca potvrdili, že včelí jed nemusí byť pre všetkých bezpečný, okrem toho, že ide tiež o bolestivý zákrok.

Niektorí „alternatívni pacienti“ môžu vykazovať skôr opačné, negatívne reakcie na liečbu a vytvoriť si alergiu, ktorá môže nakoniec znamenať až ohrozenie života. Preto je dôležité vložiť sa v prípade, že si to chcete sami vyskúšať do rúk lekára a túto možnosť s ním skonzultovať.

Liečba rán larvami

Hmyz produkuje rôzne druhy biologicky špecifických látok. Na začiatku 16. storočia blahodárne účinky lariev zaznamenal francúzsky chirurg Ambroise Pare.

Pre časopis Slovenská chirurgia o larválnej terapii píšu lekári z chirurgickej kliniky Lekárskej fakulty UK a Univerzitnej nemocnice Bratislava: „Larválna terapia má na ranu tri podstatné prospešné efekty: debridement (pozn. autora: odstránenie mŕtveho tkaniva), dezinfekciu a zlepšenie hojenia. V poslednom čase sa predpokladá i ďalší mechanizmus účinku – inhibícia a likvidácia biofilmov rôznych baktérií (12, 4). Medicínske larvy ranu nielen vyčistia a dezinfikujú, ale tiež podporujú hojenie rany.“

SkryťVypnúť reklamu

Akokoľvek nechutne to môže znieť, výhodou je to, že larvy čistia rany efektívne a rýchlo a nepoškodzujú živé tkanivá. Na túto liečbu sa využívajú najmä larvy muchy bzučivky zelenej a postupne sa táto metóda zavádza do praxe aj v slovenskej chirurgii od roku 2004. Využíva sa pri problémoch ako diabetická noha, popáleniny, hnisavé tkanivo, odstraňuje zápach.

Loading

...

Pijavice

Určite ste už o tomto spôsobe liečebnej terapie počuli. Odborne sa nazýva hirudoterapia. V roku 2011 bolo dokonca na Slovensku založené občianske združenie, ktoré propaguje hirudoterapiu, dokonca si prostredníctvom neho môžete pijavice aj kúpiť.

Hirudoterapia je stará ako samotné pyramídy. Egypťania využívali pijavice na liečbu viac ako 3500 rokov, dôkazy o tejto skutočnosti našli archeológovia v starovekých hieroglyfoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa portálu Hirudoterapia.sk je táto terapia účinná pri liečbe chronických zápalových procesov maternice, pomáha vyliečiť akné, lupienku, artridítu, dokonca je pomocníkom aj pri nespavosti, bolesti hlavy, menštruačných poruchách, niektorých kardiovaskulárnych či pľúcnych ochoreniach.

Procedúra spočíva v aplikácií jednej či viacerých pijavíc na určené miesto na pokožke. Pijavice potom sajú krv po dobu 30 minút až dve hodiny, až kým sa nenakŕmia a sami z kože „neodpadnú“. Kontraindikáciami pri tomto type liečby môžu byť anémia a ďalšie ochorenia krvi, nízky tlak, nádory kostnej drene, cirhóza pečene, vnútorné krvácanie, infekčné ochorenia či tehotenstvo.

Loading

...

„Pustiť si žilou“

Vrecúška plné krvi si niekto spojí s hostinou pre moderných upírov z vymyslených príbehov. No krv si mnohí ľudia nechávajú vo väčších množstvách odoberať dobrovoľne a zo zdravotných dôvodov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pozitívne výsledky odoberania krvi a ďalších telesných tekutín objavili už antickí Gréci pred 2000 rokmi a využívali ju do konca 19. storočia.

V Európe sa táto metóda používala do konca 18. storočia. Moderná medicína od týchto nevšedných praktík upustila, no na svete existuje ešte mnoho ich zástancov. Príčinou je ochorenie s názvom hemochromatóza, ktoré prepukne častejšiu u mužov ako u žien, najčastejšie vo veku medzi 40. a 60. rokom.

Prejavuje sa zvýšenou absorpciou železa z čreva do krvi, čím sa železo transportuje aj do ďalších rôznych orgánov a ukladá sa v nich. Nadmerné množstvo železa v tele môže byť problémom.

Spôsobuje únavu, slabosť, bolesti brucha, svalov či kĺbov, strata libida, zmeny farby kože aj rôzne srdcové problémy. Ukladaním poškodzuje štruktúru a funkciu organizmov, keďže sa narúša celková rovnováha vnútorného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri snahe tento problém vyriešiť lekári nepotrebovali inovatívne metódy, pozreli sa jednoducho do histórie. Pacientovi odoberajú krv jeden až dvakrát týždenne v množstve 500 mililitrov. Tým odstraňujú množstvo železa v krvi, znižujú jeho hladinu a pomáhajú telu nadobudnúť stratenú rovnováhu.

Netradičná pedikúra rybami

Rybičky, ktoré požierajú odumretú kožu a tým suplujú prácu pedikérok, sa stali trendom posledných rokov. Ichtyoterapia, čo je vlastne „rybia pedikúra“ s rybami Garra rufa, ktoré plávajú v malých akváriách, kam si môžete vložiť nohy a nechať sa „obslúžiť“ sa dostala do modernej spoločnosti začiatkom 21. storočia.

Malé bezzubé sladkovodné ryby šikovne ošetria pokožku na nohách, zvyknúť si musíte len na šteklenie a pre niekoho nepríjemné „okusovanie“. Terapia sa však stala populárnou aj zo zdravotného, nielen estetického hľadiska a jeho zvláštnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na odborníkov, ktorí poskytujú služby ichtyoterapie sa obracajú pacienti s psoriázou. O pozitívnych účinkoch na ochorenie presvedčila odbornú verejnosť aj štúdia z roku 2006, do ktorej sa zapojilo 67 pacientov, z toho 39 mužov a 28 žien.

Mnohí mali psoriázu rozšírenú po celom tele a podstúpili preto liečbu rybičkami po dobu troch týždňov. Po skončení liečby zaznamenalo 31 pacientov útlm ochorenia o 70 %, 30 pacientov zase o 50 %. Aj preto je ichtyoterapia stále taká obľúbená. Opatrní musíte byť len vo výbere salóna či iného zariadenia, v ktorom chcete liečbu podstúpiť.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vo svojej správe varoval, že pri liečbe môže byť nedostatočná hygiena, keďže sa pracuje so živými rybami. „Rybičky používané ako nástroje na pedikúru nemôžu byť po zákazníkoch očistené a dezinfikované alebo sterilizované.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Okrem toho, niektorí prevádzkovatelia cielene poskytujú rybie pedikúry ľuďom so zdravotnými problémami, ako sú ekzémy, psoriáza a diabetes.

Voda v nádržiach je zohriata na 25 – 30 stupňov Celzia (vhodná pre zdravie týchto subtropických rybičiek), pričom však podporuje rast baktérií a pri dlhom ponorení rozširuje kožné póry človeka,“ uvádza hlavný hygienik Ivan Rovný v oficiálnej správe.

Loading

...

 

Včely

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 017
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 623
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 861
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 671
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 290
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 850
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 288
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 141
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 213
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 737
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 360
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 286
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 883
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 785
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 027
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 572
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu