SME

Podnikateľka Jana Reháková-Lalová: Aj biznis je o pocitoch

Jej veľké abstraktné plátna z nej robia jedinečný zjav na výtvarnej scéne. Ako maliarka plní sny, no ostáva nohami pevne na zemi.

(Zdroj: Jana Liška)

Vaša cesta k maľbe nebola priamočiara. Študovali ste históriu, výtvarnú výchovu a právo. Prečo ste nešli na VŠVU?

Keď som končila gymnázium, VŠVU bola pre mňa nedosiahnuteľnou métou. Okrem toho som mala stále pocit, že potrebujem nejaké seriózne zamestnanie. Maľovanie bolo pre mňa len detským snom, niečím, čo som potrebovala na únik z reality.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nikdy ste nerozmýšľali o tom, že by ste si urobili z výtvarného umenia hlavné zamestnanie?

Chvíľu som nad tým uvažovala na materskej dovolenke. Počas tehotenstva som mala asi najviac času na maľovanie, ale potom som si to rozmyslela. Potrebujem sa realizovať aj iným spôsobom a ateliér si ponechať ako miesto, kde môžem odísť do iného sveta. Neviem si predstaviť, že by som tam ráno prišla s tým, že dnes musím niečo namaľovať len preto, lebo ma to živí.

SkryťVypnúť reklamu

Máte pocit, že profesionálny umelec si ťažšie zachová slobodu a nezávislosť?

Môže sa vám stať, že budete robiť viac vecí, ktoré sa páčia iným, hoci vnútorne by ste sa chceli posúvať iným smerom.

Aký bol váš najväčší posun?

Stalo sa mi to práve na spomínanej materskej dovolenke. Predtým som maľovala pastelom. V tejto technike je však kus chémie, a tak som od nej počas tehotenstva upustila. Vyskúšala som akryl, čo mi otvorilo možnosť vyjadriť sa na väčšej ploche. Pastel ide vždy pod sklo, takže jeho rozmery sú obmedzené. Akryl mi umožňuje maľovať obrazy aj v rozmeroch dvakrát dva metre. Je to úplne iný pocit. Takýto veľký obraz celkom zmení priestor, v ktorom ho vystavíte.

Posúvali vás aj niektorí konkrétni ľudia?

Ako vysokoškoláčka som chodievala často na výstavy, kde som sa zoznámila s Jiřinou Diváckou z pražskej D+Gallery. Rozprávali sme sa o umení a akosi prišla reč aj na to, že maľujem. Chcela vidieť moje obrazy a umožnila mi ich vystaviť, čo ma posunulo o obrovský kus dopredu. Pre umelca je vždy veľké šťastím, keď ho niekto objaví, lebo najťažšie zo všetkého je začať.

SkryťVypnúť reklamu

Neprekáža vám, že málokto rozumie abstraktnému umeniu? Prečo ste sa rozhodli práve pre tento typ maľby?
Lebo sa ľahšie vyjadrujem farbami ako tvarmi. Nemyslím si, že abstraktnej maľbe treba rozumieť, ide v prvom rade o pocity. O to, či sa vám obraz páči, alebo nie, či by ste si ho zavesili doma, alebo v kancelárii. Realistická maľba je krásna a je v nej určite kus veľkého umenia, ale dnes existuje aj množstvo nádherných fotografií, ktoré dokážu zachytiť tie isté okamihy, možno aj lepším spôsobom.

Vraj veľa inšpirácie zbierate na cestách. Ktoré miesta na vás najviac zapôsobili?

Asi najväčším zážitkom bol pre mňa Veľkonočný ostrov. Nešlo ani tak o obrovské sochy, ktoré tam sú, viac ma fascinovalo miestne zvláštne svetlo. Všimla som si ho hneď, ako som vystúpila z lietadla. Tá cesta bola jednoducho nádherná. S manželom sme vtedy prešli aj kus Južnej Ameriky, navštívili sme Patagóniu, kde ma fascinovali tyrkysové ľadovce. A naposledy bola pre mňa nezabudnuteľným zážitkom Transsibírska magistrála. Odhalil sa mi na nej celkom nový svet, o ktorom som si donedávna myslela, že je spiatočnícky a zaostalý. Skutočnosť však bola úplne iná ako moje predstavy. Videli sme krásne vybudované metropoly, úžasnú prírodu a zažili sme tridsať- až štyridsaťstupňové horúčavy, čo som teda na Sibíri vôbec nečakala.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho, že ste výtvarníčka, ste aj podnikateľka. Nie je pre vás ako pre citlivú umelkyňu ťažké fungovať v racionálnom svete biznisu?

Aj biznis je o pocitoch, o tom, že človek sa obklopuje ľuďmi, ktorí sú mu sympatickí, má ich rád a majú preňho pozitívne vyžarovanie. Občas sa mi stane, že niekoho stretnem a okamžite viem, že s ním nebudem môcť pracovať. Alebo naopak, s niekým sa zoznámim a hneď na prvý raz si dokonale sadneme. Niekomu sa ľahšie otvoríte a pri niekom vám to nejde.

Čím všetkým ste ako podnikateľka prešla?

Zakladala som rozvojovú agentúru v Trenčíne, v oblasti eurofondov som neskôr pôsobila aj v Bratislave. Okrem toho s manželom prenajímame nehnuteľnosti a podnikáme aj v oblasti zdravotníctva. Sme malá rodinná firma, v ktorej každý priloží ruku k dielu podľa svojich možností.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O niekoľko dní otvárate v Bratislave pobočku parížskej módnej školy, ktorá bude vychovávať odborníkov pre módny priemysel. Ako vznikol tento nápad?

Posunula mi ho moja dlhoročná priateľka Silvia Paveková, ktorá sa roky pohybuje v módnej brandži. MOD´SPE Paris je prestížna vysoká škola so sídlom v Paríži, v Bratislave otvára svoje brány 19. septembra. Vo Francúzsku ju založili ľudia z Asociácie módneho priemyslu, ktorá zastupuje značky ako Dior, Chanel alebo Louis Vuitton a ktoré cítili potrebu vychovať si odborníkov, ktorých si predtým museli prácne preškolovať z úplne iných odborov. Minimálne polovica našich lektorov je priamo z Francúzska, vyučujú najmä odborné predmety ako Módne trendy, Ekonomické prostredie v módnom priemysle alebo Sociológiu aplikovanú do módy a luxusného odvetvia. Na všeobecnejšie predmety ako grafický dizajn či všeobecná ekonómia máme slovenských prednášajúcich.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Predpokladáte, že väčšina vašich absolventov bude pracovať v zahraničí?

Záleží na každom z nich, ako sa rozhodne. Predpokladám, že isté percento ostane na Slovensku a v Česku a posunie náš textilný priemysel novým smerom.

Na akej úrovni je podľa vás dnešný slovenský dizajn a módna tvorba?

Myslím si, že je kvalitná, no mne stále chýba v našej krajine človek, ktorý by módnemu dizajnérovi ukázal, ako na to a ktorý by manažoval nielen predaj, ale aj reklamu a všetky reálne veci, ktoré patria k úspešnému obchodu.  Dizajnér vytvorí kolekciu, ale potom ešte treba množstvo ďalších krokov, od organizácie prehliadok, obchodných zmlúv, predaja, marketingu, ktoré sám zvládnuť nedokáže, a po dvoch rokoch skončí s výrobou len preto, lebo sa nemá o koho oprieť. Dlhodobým cieľom našej školy je ovplyvniť fungovanie módy v strednej Európe. Nechceme učiť dizajnérov, ako tvoriť, je ich tu dosť a veľa z nich je naozaj výborných. Budeme vychovávať ľudí, ktorí pomôžu dizajnérske produkty predať nielen na slovenskom trhu, ale aj v zahraničí. A nejde len o oblečenie, ale aj o parfumy, doplnky, kozmetiku...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sú podľa vás Slováci ochotní kupovať lokálnu módu?

Je to len otázka toho, či sa to naučia. Dôležitá je aj podpora médií. Je veľa reťazcov, ktoré predávajú rovnaké veci všade na svete. Ak chce byť niekto globálny a páči sa mu práve štýl, ktorý vidí v obchodoch, stačí mu to. Niektorí ľudia však chcú vyzerať inak, lebo sú, napríklad, zo Slovenska a páči sa im niečo osobité. Myslím si, že aj malé firmy si vedia nájsť svoje miesto na trhu.

Maľujete aj teraz, v tomto hektickom období, keď rozbiehate nový projekt?

Veľmi nie, ale to súvisí najmä s tým, že som vlani mala veľkú výstavu a vždy, keď mám za sebou takéto náročné obdobie, tak si potrebujem od maľovania oddýchnuť a dať si pauzu.

Ako sa podľa vás prepája dnešné výtvarné umenie s módou?

Móda sa dnes dostala do pozície, v ktorej je ozajstným umením. Návrhári vytvárajú aj veci, ktoré nie sú vhodné na bežné nosenie a sú skôr umeleckým dielom. To je podľa mňa v poriadku, pretože sú krásne a radi sa na ne pozrieme. Na dnešnej  móde sa mi páči, že je veľmi rozmanitá a každý si v nej nájde to svoje. Môžete voľne kombinovať farby, materiály, vzory podľa svojho individuálneho vkusu. Okrem toho dizajnérske módne kúsky sú dnes aj istou formou investície. Niektorí ľudia si ich kúpia namiesto obrazu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Foto: Jana Liška

Styling a vizáž: Jana Milatová

Ďakujeme za poskytnutie backstageu a priestorov na fotenie Dane Kleinert a reštaurácii Kontakt.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 383
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 069
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 077
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 860
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 117
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 916
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 617
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 513
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


20
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
Tradičné políchnianske kraslice.

Tipy, ako zdobiť veľkonočné vajíčka.


Šibačka a oblievačka na Veľkonočný pondelok.

Veľkonočné sviatky sú od 18. do 21. apríla.


reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 515
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 025
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 735
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 620
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 706
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 835
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu