Cesta Smolenicami
Premýšľate, kam vyraziť s rodinou počas jesenných víkendov? Zájdite do Smoleníc na najmladší zámok na Slovensku a navštívte aj múzeum a miestne medovinárstvo, v ktorom si deti môžu pochutnať na mede a dospelí na kvalitnej medovine.
Výlety do Smoleníc začínajú 17. septembra a sú v ponuke aj každú sobotu počas mesiaca október. Pre rodiny s deťmi je pripravené zvýhodnené vstupné.
V prípade záujmu je nevyhnutná rezervácia vopred prostredníctvom webového portálu Regiontirnavia.sk.
Výlet sa začne v malom múzeu Molpír, ktoré sídli v budove starej fary v obci Smolenice. Okrem zaujímavých nálezov z doby železnej z hradiska Molpír uvidíte aj expozíciu venovanú vynálezcovi padáka, Štefanovi Baničovi a taktiež ľudovo zariadenú izbu z 19. storočia.
Po preskúmaní histórie sa prejdete anglickým parkom až do Smolenického zámku. Z jeho veže sa vám naskytne majestátny výhľad na celé okolie Malých Karpát.
Sladkou bodkou výletu bude návšteva miestneho včelárstva a medovinárstva pod zámkom. Deti sa zoznámia s príbehom včiel a ich prácou pri výrobe medu, ktorý môžu aj ochutnať
. Pre rodičov bude pripravená ochutnávka troch druhov medoviny, napríklad aj Včelovinu špeciál, ktorá v rokoch 2013 – 2015 získala ocenenie „najlepšej medoviny na svete“.

Príroda a hry v jednom
Aj z hier sa môže stať umenie. Dokáže vám to nielen tento víkend projekt Bricklandia, ktorý využíva obľúbené stavebnicena vytváranie nezvyčajných scenérií.
Rušné mesto pri rieke, železničná stanica, ostrov plný pirátov, to všetko sú situácie, ktoré dokážu vzniknúť pod rukami šikovných „stavbárov“.
Scenérie, ktoré stavajú z farebných kociek by zaberali plochu aj 30 000 metrov2, keby boli skutočné.
Zmenšené krajinky si môžete do konca septembra pozrieť na výstave Bricklandia, ktorá sa tentoraz usídlila pri Dobšinskej ľadovej jaskyni. Verejnosti je prístupná počas soboty a nedele.

Voyerizmus naživo len pre odvážnych
Každý má v sebe kúsok voyera, ktorý rád pozoruje iných ľudí pri rôznych činnostiach. Sú aj takí, ktorí nechajú svoj pohľad vtiahnuť do dráždivých situácií.
Práve takých chce počas piatka a soboty, 16. a 17.9. prilákať do svojich priestorov výstava VOAYER, ktorá sa bude konať na Laurinskej 19 v Bratislave.
Výstava chce upozorniť na to, že nahota je dnes prirodzenejšia na internete ako v skutočnom živote. Ak máte aj vy radi excentrizmus, odvahu a pohľad na svet inými očami, pozrite si nevšednú výstavu.
Nahé alebo skromne odeté ženy v provokatívnych pózach uvidíte v niekoľkých miestnostiach s kuklami na hlave. Možno ide o trochu drsné „umenie“, no veľmi skutočné.
Súčasťou výstavy bude taktiež PORNO projekcia z dielne S&M Project (CZ). Výstava nie je vhodná pre osoby mladšie ako 18 rokov.
Slávnosti na Kysuciach
Tam, kde sa rieka Kysuca hlboko zarezala do flyšu a oddelila Turzovskú vrchovinu od Javorníkov, príroda vytvorila nádherný kraj.
Na kopaniciach sa usadili pracovití ľudia a práve tu sa začala pred 400. rokmi písať história obce VYSOKÁ NAD KYSUCOU.
Pri tejto príležitosti obec organizuje v piatok 16. septembra 2016 o 18:30 hod. slávnostný galaprogram s názvom „Na brehu rieky priezračnej“. Celým víkendom sa bude v obci niesť aj príjemná hodová atmosféra Matúšovských hodových slávností.
Pozrieť si budete môcť futbalové zápasy, ochutnať poľovnícky guláš, vystúpia aj kapely Helenine oči a Kandráčovci.
Retro tvary Trnavy s architektom
Spestrením tejto jesene môžu byť cykloprehliadky, ktoré poskytnú možnosť pozrieť si Trnavu z iného pohľadu a zájsť aj na miesta, ktoré oko bežného návštevníka nevidí.
To všetko s pomocou odborného výkladu architekta a na bicykloch! Nemáme často možnosť absolvovať prehliadku centra mesta na kolesách, tentoraz to však pôjde.
Najzaujímavejšie industriálne objekty a pamiatky moderny mesta cyklistom predstaví architekt Miroslav Beňák.
Počas prehliadky na bicykloch sa im naskytne úplne iný pohľad na mesto v kontraste so sakrálnymi pamiatkami v historickom centre.
V rámci dvojhodinových komentovaných cykloprehliadok architekt priblíži významné a mnohokrát nepovšimnuté objekty a miesta, ktoré formovali rozvoj a vzhľad Trnavy od polovice 19. storočia až po súčasnosť.
„Plánovaná trasa začína na Hospodárskej ulici a nadšencov zavedie aj mimo historického centra chráneného hradbami. Počas prehliadky získajú nový pohľad na mnohé stavby ako napríklad Bellušov vodojem, trnavský cukrovar, ale aj kontroverzné objekty a sídliská z obdobia socializmu,“ hovorí Alexander Prostinák, manažér Turistického informačného centra - Región TIRNAVIA a dodáva, že „prehliadka sa dá absolvovať na vlastnom bicykli alebo je možné si ho zapožičať od Kolokolo.“
Prvá cykloprehliadka, 17. septembra, bude bezplatná v rámci Európskeho týždňa mobility. Cena ďalších prehliadok pre účastníkov na vlastnom bicykli je 3 €. Pre tých, ktorí si bicykel požičajú, je cena 5 €.

Zdroj foto: Trnava Tourism
Stretnutie drotárskych majstrov
Považské múzeum v Žiline organizuje v dňoch 16. – 17. 9. 2016 v areáli Budatínskeho hradu jubilejný XXV. ročník celoslovenského workshopu s medzinárodnou účasťou.
Podujatie vzniklo v roku 1991. Na jednom mieste uvidíte niekoľko šikovných rúk a zistíte, že nejde o činnosť, ktorá by už nemala uplatnenie v dnešnom modernom svete.
Práve naopak. Stretnutie drotárskych majstrov 2016 pokračuje v propagácii remeselného odkazu drotárov. Skúma a rozvíja pôvodnú drotársku technológiu a pracovné postupy a rieši ich uplatnenie v súčasnom dizajne a umení, založenom na národných špecifikách.
Organizátori aj remeselníci chcú uchovať tradície a kultúrne dedičstvo, udržiavajú remeslo v rodine a vytvárajú nevšedné úžitkové aj umelecké kúsky.
Počas dvoch dní sa v Žiline predstaví viac ako tridsať remeselníkov – drotárskych majstrov zo Slovenska a Čiech.
Popri živej prezentácii remesla vás iste zaujme komorná výstava Dvadsaťpäť tvorivých rokov, ktorá prezentuje výsledky tvorivých dielní z uplynulých ročníkov, ako aj populárna škola drôtovania.
Návštevníci podujatia sa môžu vybrať i na prehliadku zrekonštruovaných priestorov Budatínskeho hradu a novej expozície drotárstva.