Devätnásťročná Reshma Qureshi z Indie bude mať dokonca života zjazvenú tvár. Môže za to útok, ktorému čelila pred dvoma rokmi. Skupina mužov ju spolu s jej švagrom napadla a obliala tvár kyselinou.
Tínedžerka tak oslepla na ľavé oko a väčšinu tváre má zjazvenú. Po násilnom čine sa však dospievajúce dievča stalo symbolom boja proti krutostiam, ktoré sa dejú vo svete a počas prvého dňa newyorského módneho týždňa vystúpila na verejnosti ako modelka.

Kyselina je spôsobom trestov pre ženy
Indická nadácia Acid Survivors definuje útoky kyselinou ako akty, ktoré majú človeka zraniť, zastrašiť, potrestať či zabiť. Ani v našich končinách nie je kyselina ako zbraň niečím neznámym a využívala sa najmä v minulosti ako nástroj zabíjania v podsvetí.
Kyselina je dnes využívaná najmä v nižších a chudobných spoločenských triedach. Objavuje sa v Južnej Ázii, Laose, Číne, Japonsku, Nigérii, Keni, Mexiku, Afganistane, Turecku, Kambodži či Indii.
Krajiny, v ktorých sú útoky kyselinou častým fenoménom, majú niekoľko spoločných čŕt – slabé súdnictvo, políciu, trpia chudobou a rodovou diskrimináciou. Podľa Acid Survivors sú útokom kyselinou v prevažnej miere vystavené najmä ženy. Ide o 80 % obetí.

Na okraji spoločnosti
Aj keď bolesť, ktorú kyselina spôsobí je podľa obetí obrovská, po útoku trpí najviac psychika.
Reshma Qureshi sa podelila o svoje pocity s Indiancexpress.com: „Naučila som sa žiť s fyzickou bolesťou, no čo ma bolelo viac, boli reakcie spoločnosti. Moji vlastní príbuzní ma prestali navštevovať a priatelia tiež.“
Študentka, ktorá sa v súčasnosti snaží dokončiť posledné dva roky na strednej škole, sa rozhodla na problém násilia a kyselinových útokov upozorniť. Prijala pozvanie spoločnosti FTL Moda a zúčastnila sa módnej prehliadky na newyorskom týždni módy.
Na mólo vystúpila v oslnivých krémových spoločenských šatách s kvetinovým vzorom a závojom od indickej dizajnérky Archany Kochkar.

„Prečo by sme si nemali užívať náš život? Čo sa nám stalo, nie je naša vina, neurobili sme nič zlé a preto by sme mali kráčať vpred,“ povedala ešte pred šou pre The Guardian. „Táto prehliadka je pre mňa veľmi dôležitá, pretože na svete je veľa dievčat ako som ja, ktoré prežili útok kyselinou a toto im dodá sebavedomie.
A ľuďom, ktorí súdia ostatných podľa vzhľadu zároveň ukážem, že by nemali súdiť knihu podľa obalu – na každého by sa mali pozerať rovnakými očami,“ uvádza jej výrok pre Associated Press magazín Cosmopolitan.
Reshmina účasť na módnej prehliadke bude súčasťou dokumentu s názvom RESHMA, ktorý zobrazuje jej život s jazvou na tele aj duši. Spolupracuje s nadáciou Make Love Not Scars, ktorá uvádza, že v Indii útok s kyselinou zažije až 1000 ľudí ročne.
