SME

Štyri miesta na Liptove, ktoré si užijete počas Babieho leta

Skôr než príde sychravá jeseň, vydajte sa spoznávať krásy Liptova.

(Zdroj: Fotolia.com)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Historický Ružomberok

Ružomberok je centrom dolného Liptova, centrom mesta je Námestie Andreja Hlinku. V jeho východnej časti stojí rímskokatolícky Kostol svätého Ondreja, pod jeho južnou loďou sa nachádza mauzóleum najslávnejšieho ružomberského rodáka Andreja Hlinku.

Narodil sa v roku 1864 v obci Černová, ktorá je dnes súčasťou mesta Ružomberok. Môžete tam navštíviť jeho rodný dom, kde je inštalovaná expozícia o Hlinkovom živote.

Ružomberčania urobili svojmu slávnemu rodákovi mauzóleum v roku 1941. V septembri 1944 však slovenská vláda rozhodla, aby bolo jeho telo ukryté na neznáme miesto.

SkryťVypnúť reklamu

Dodnes sa jeho pozostatky nenašli, a tak návštevníci v mauzóleu môžu vidieť len prázdny sarkofág s prestreleným sklom.

Nad Námestím Andreja Hlinku sa nachádza pozoruhodná architektonická pamiatka, klasicistická liptovská kalvária z roku 1859, ktorú tvorí Kostol Povýšenia svätého kríža a štrnásť zastavení krížovej cesty s maľovanými obrazmi.

Ružomberok je aj sídlom Liptovského múzea založeného v roku 1912. Miestne expozície ponúkajú návštevníkom komplexný pohľad na liptovskú prírodu, významné archeologické nálezy v tomto regióne a umeleckohistorické pamiatky. Osobitná pozornosť je venovaná histórii výroby papiera na Slovensku. 

Loading

...

Významnou kultúrnou stavbou mesta je Galéria Ľudovíta Fullu, ktorá bola postavená v roku 1969.

Sú v nej zbierky moderného umenia, ich základ tvorí dielo jedného z najvýznamnejších slovenských maliarov dvadsiateho storočia Ľudovíta Fullu.

SkryťVypnúť reklamu

Drevený Vlkolínec

Obec Vlkolínec je typickou vrchárskou dedinou v pohorí Národného parku Veľká Fatra a súčasťou Ružomberka. V roku 1625 tu stálo len deväť domov, o dvesto rokov neskôr ich bolo päťdesiatjeden.

Počas druhej svetovej vojny bola časť obce vypálená nemeckými vojakmi. Vlkolínec  je pamiatkovou rezerváciou.

V roku 1993 bol súbor unikátnych, takmer nezmenených sedliackych domčekov s kamennými soklami, hlinou vymazanými stenami a so strechami pokrytými drevenými šindľami zapísaný na zoznam Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Zrubové domy pochádzajú prevažne z devätnásteho storočia a majú typický pôdorys s troma miestnosťami, ktorý tvorí izba, pitvor a komora.

Základným stavebným materiálom je drevo z okolitých lesov. Podlaha v pitvore a komore bola spravidla z udupanej hliny, izba mávala drevenú podlahu a bola najväčším priestorom domu, kde sa odohrával rodinný život.

SkryťVypnúť reklamu

Slúžila na spanie, varenie, jedenie, robili sa tu domáce práce a v zime tu boli ubytované aj mláďatá domácich zvierat. Niektoré domy mali v izbe vykopanú jamu na uskladnenie zemiakov.

Vstupnou miestnosťou do domu bol pitvor v strede domu. Časom sa táto časť domu zmenila na kuchyňu s pecou a ohniskom, kde sa varilo a dym bol odvádzaný otvorom v povale do podkrovia, kde sa údilo mäso a šindle.

Vlkolínec je typickým príkladom dvojradovej výstavby s dlhými dvormi.

Osada sa približne v strede rozdeľuje na dve ulice. Jedna z nich vedie k jedinej murovanej stavbe obce, barokovo-klasicistickému rímskokatolíckemu Kostolu Navštívenia Panny Márie z roku 1875, druhá smeruje strmším terénom pod úpätie vrchu Sidorovo.

V strede obce stoja dva najfotografovanejšie objekty Vlkolínca - zrubová dvojpodlažná zvonica z roku 1770 na kamennom podstavci a zrubová studňa z roku 1860.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Loading

...

Hrabovská a Čutkovská dolina

Hrabovskú a Čutkovskú dolinu vyhľadávajú  milovníci pešej turistiky, rybárčenia a tradičnej liptovskej gastronómie. Obe doliny sú prepojené cyklistickým chodníkom.

Jedným z hlavných lákadiel pre turistov je Hrabovská vodná nádrž, ktorá ponúka prírodné kúpanie, prenájom člnkov, aquazorbing či dovolenkové rybárčenie. 

Okolo nádrže je vybudovaný náučný chodník, ideálny na prechádzky po prírodných scenériách Veľkej Fatry. Na stanovištiach s informačnými tabuľami si môžu deti precvičiť znalosti z okolitej prírody.

Ak máte chuť otestovať svoju kondíciu, vyberte sa na Hrabovskú kyslíkovú dráhu, ktorá meria 1,3 km a tvorí ju šesť drevených stanovíšť.

Voľné prekážky sú na nej postavené tak, aby sa dali precvičiť všetky partie tela. Nájdete tam šikmú rebrinu, kladinu, bradlo, lavicu na posilnenie brušných svalov a prekážky na preskakovanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri každej prekážke je aj opis správneho cvičenia. V blízkosti lanovky na Malinô Brdo je postavená lanová dráha Tarzánia Hrabovo.

Zábavná sústava lanových prekážok zaujme na dlhé hodiny deti aj dospelých. Od minulého roka má Hrabovo pripravenú aj ďalšiu lanovú atrakciu - ZIPLINE Hrabovo.

Je to najdlhšia lanová cesta na Slovensku, kde si môžete vychutnať adrenalínový prelet ponad vodnú plochu nádrže.

Súčasťou Hrabova je aj Bike park Malinô Brdo s celkovou dĺžkou sedemnásť kilometrov. Okrem trás na zjazdové bicyklovanie sú tam aj úseky na jazdu na horských terénnych kolobežkách a kárach.

Ďalšou atrakciou je náučný chodník v Čutkovskej doline, po ktorom sa dostanete k prielomu Čutkovského potoka, čo je dvanásť metrov vysoká tiesňava, prípadne k Jeleniemu vodopádu, ku ktorému vedie osemdesiatštyri kamenných schodov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nedávno bola v tomto regióne sprístupnená aj nová náučno-relaxačná trasa Cyklokorytnička, ktorá je určená pre peších, bežcov, milovníkov nordic walkingu aj pre horských bicyklistov.

Vedie krásnou prírodou a má rovinatý profil, ktorý kopíruje bývalú úzkokoľajnú železnicu na trati Ružomberok - Korytnica.

Hrad Likava

Kráľovský strážny hrad, ktorý v polovici štrnásteho storočia vybudoval župan Donč, leží severne od Ružomberka.

Neskôr ho do užívania dostávali liptovskí župani, patril viacerým významným šľachtickým rodom - Hunyadyovcom, Illésházyovcom a Thökölyovcom, ktorí ho v druhej polovici sedemnásteho storočia prebudovali na prepychovú súkromnú rezidenciu.

Za účasť na šľachtickom sprisahaní palatína Wesselenyiho proti kráľovi hrad v roku 1670 rodine zhabali a stal sa majetkom uhorskej kráľovskej komory.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V roku 1707 ho dobyli povstalecké vojská kniežaťa Františka II. Rákocziho, ktorý ho prikázal zbúrať. Jeho panstvo spravovalo mestečká a dediny dolného a veľkej časti stredného Liptova. Dnes je na hrade sprístupnená

expozícia jeho dejín. Hrad je pre verejnosť prístupný len počas letnej sezóny, mimo nej sa dá dostať len po hlavnú vstupnú bránu.

Autor: Marián Puček

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 329
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 567
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 338
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 399
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 541
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 244
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 558
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


6
reklama
SkryťZatvoriť reklamu