Šport, hudba či tvorivé aktivity patria medzi klasické druhy detských mimoškolských činností. Ak však vaše dieťa nebaví chodiť na klavír či tenis a s jeho kreatívnymi vlastnosťami to tiež nie je žiadna výhra, na trhu je paleta rôznorodých krúžkov aj z iného súdka.
Psychologičky z Kolumbijskej univerzity vo svojej štúdii prišli na to, že ideálne mimoškolské aktivity by mali mladým ľuďom pomáhať vyvíjať intenzívny a pozitívny vzťah s dospelými, mali by byť postavené na silných stránkach dieťaťa, poskytovať mu výzvy a prostredie, v ktorom by mohli rozvíjať rozhodovacie schopnosti a mali by byť dlhodobé.

Ak si vaše deti nevedia vybrať, čomu by sa chceli venovať, ponúkame niekoľko tipov.
Kurz varenia
Mnohé deti milujú motanie sa v kuchyni a veľakrát nemajú možnosť zapojiť sa do procesu varenia priamo doma. Niektoré centrá voľného času ponúkajú takzvané školy varenia pre deti a to aj mimo Bratislavy. Deti sa naučia rozoznávať potraviny, pracovať s nimi a spoznajú rozličné recepty. Ideálny spôsob, ako ich priviesť k tomu, ako byť nápomocný aj v domácnosti. Ak centrum voľného času vo vašom meste takúto možnosť neponúka, skúste sa poobhliadnuť priamo po jednorazovom, či krátkodobejšom kurze, do ktorých sa často môžu zapojiť aj rodičia.
Kynologický krúžok
Ak máte doma malého milovníka zvierat a to predovšetkým psov, nie je nič ideálnejšie ako ho zoznámiť so starostlivosťou o ne na kynologickom krúžku. Dieťa sa naučí, že zviera nie je hračka a vytvorí si s ním silný vzťah. Psy môžu deti viesť k zodpovednosti, vnímaniu potrieb druhých, spoznajú rôzne plemená a tiež sa môžu pripraviť na to, čo robiť, ak dôjde k stretu s cudzím psom.
Mladý záchranár
Na Slovensku existuje už viacero škôl či centier voľného času, ktoré ponúkajú pre mládež kurzy zamerané na prvú pomoc. Môžu z nich tak vychovať mladých záchranárov, alebo prinajmenšom zorientovaných mladých ľudí, ktorí sa nebudú báť v prípade núdze zasiahnuť a pomôcť druhým. Praktické ovládanie prvej pomoci nie je nikdy na škodu, obzvlášť, ak sa s ním človek stretáva už od útleho veku a postupne si svoje poznatky upevňuje. Deti tiež môžu spoznať činnosť hasičov, policajtov a zdravotníkov či stretnúť sa s informáciami o tom, ako chrániť seba, druhých i okolie a životné prostredie.
Lezecký tréning
Ak vaše dieťa túži po pohybovej aktivite a chce vyskúšať niečo nové, zaujímavou alternatívou dnes už klasického futbalu či hokeja môže byť lozenie, a to či už v interiéri na lezeckých stenách alebo aj priamo vonku na skalách. Ide o pohyb vhodný na budovanie kondície, správneho držania tela, pohyblivosti a koordinácie. Krúžok tohto typu je vhodný už pre menšie deti zhruba od šesť rokov až po ľubovoľný vek.
Bratislavskí mladí pátrači
Špeciálne v hlavnom meste funguje krúžok v staromestskom Centre voľného času, v ktorom sa stretávajú všetci nadšení bádatelia. Ak chcete, aby si vaše deti cibrili um a zároveň spoznávali históriu hravou formou, skúste im navrhnúť práve pátračskú aktivitu. Pomocou hádaniek, tajničiek a rôznorodých úloh budú hľadať hrady a zámky, a následne ich aj navštívia.
