Zoznámenie cez internet je vhodným prostriedkom pre tých, ktorí sa v skutočnom živote neodvažujú osloviť objekt ich záujmu, alebo si pre seba jednoducho nevedia nájsť správneho partnera v blízkom okolí, a tak hľadajú aj vo virtuálnych vodách.
No hoci by to mohlo vyzerať tak, že na internete platia úplne iné (voľnejšie) pravidlá ako mimo neho, aj v rámci online randenia si treba dávať pozor na niektoré kroky. Tak ako v reálnom živote, aj na zoznamkách je dôležitý prvý kontakt a prvý dojem.
Prístup zdravého rozumu
Zrejme každého zaujíma, aké by malo byť prvé oslovenie, aby zaujalo a „lov“ na potenciálneho partnera bol úspešný. Koľko toho povedať o sebe? Máme sa rovno predstaviť alebo iba nadhodiť niečo vtipné?

Britský psychológ Martin Graff dal dokopy tri tipy, ktoré nazval „prístup zdravého rozumu.“ Tie podľa neho môžu zvýšiť vaše šance na odpoveď po oslovení adresáta.
Graff odporúča vyhnúť sa generickým univerzálnym správam, ktoré posielate všetkým. Dôležité je pozorne si prečítať profil vami vybranej osoby a do oslovenia zakomponovať niečo, čo ste sa dozvedeli. Dáte tak dotyčnému alebo dotyčnej najavo váš záujem, lebo ste venovali čas informáciám, s ktorými sa podelil/a vo svojom profile.
Druhý tip sa týka samotnej formulácie správy. Podľa Graffa by ste pri prvom oslovení mali použiť otázku, nie iba napísať oznamovaciu vetu. Priateľsky tiež vyznie, ak použijete meno dotyčnej osoby. Vytvoríte tak jasný priestor na odpoveď.

Napokon si treba dať pozor na to, čo napíšete o sebe. Nie je nič jednoduchšie ako sa druhú stranu snažiť zaujať tým, že si vypomôžete menším klamstvom. V konečnom dôsledku však nemá zmysel tvrdiť, že s daným človekom zdieľate spoločné záujmy, ak to nie je pravda a iba tým chcete upútať jeho pozornosť. Jednoducho povedané, aj v prvom oslovení hrá prím úprimnosť.
Vymeňte „ja“ za „ty“
Štúdia o lingvistických vlastnostiach online komunikácie z roku 2011, ktorú výskumníci realizovali na vzorke viac než 3 600 respondentov, prišla na ďalšie faktory úspechu. Pri prvom kontakte odborníci odporúčajú používať v menšej miere zámeno „ja“ a vymeniť ho za „ty“.
Úspešné boli aj tie prvé správy, v ktorých sa častejšie objavili slová ako „vzťah“ či „nápomocný“ namiesto slov súvisiacich s bežnou zábavou ako napríklad „filmy“.
Iné štúdie poukazujú na fakt, že potenciál ďalšieho pokračovania komunikácie závisí aj od času, za aký príde odpoveď. Na rozdiel od toho, čo si myslí väčšina ľudí, netreba s odpoveďou príliš dlho otáľať, debata sa tak môže oveľa skôr a oveľa lepšie rozvinúť.
Dodajme tiež, že podľa prieskumov sú práve muži tí, ktorí radi vykročia k prvému osloveniu. Deje sa tak v priemere až trikrát častejšie než u žien a ukázalo sa, že aj pri odpovediach na prvé oslovenie boli aktívnejší práve muži.
V konečnom dôsledku však ide len o štatistické ukazovatele a dámy nemusia automaticky odradiť od toho, aby boli akčné a urobili prvý krok.