SME

Michal Dočolomanský hral v predstaveniach najprv so sklonenou hlavou

Nesmrteľný Jánošík bol na začiatku kariéry veľmi hanblivý, po čase sa z neho stal exhibicionista.

(Zdroj: SITA)

Michal Dočolomanský je rodákom z poľskej dedinky Niedzica. Na Slovensko je do nej skutočne blízko, dokonca istý čas patrila k nášmu územiu.

Aj keď tu herec prežil len prvé tri roky života, miestni dodnes spomínajú na jeho rodinu. Jeho otec bol v dedinke učiteľom, čo bol v tých časoch, po farárovi, druhý najváženejší človek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes sú z pôvodného bytu rodiny Dočolomanských dve školské triedy a malí poľskí školáci len sotva tušia, že prvé kroky spravil umelec práve tam.

Po vojne, keď dovtedy slovenská dedina pripadla Poľsku, slovenského učiteľa tam viac nepotrebovali. Nový domov našla rodina vo Svätom Jure, jej členovia tam však neboli veľmi šťastní.

SkryťVypnúť reklamu

Otec Rudolf zomrel na zlyhanie srdca, keď mal Michal len dvanásť rokov. Zanechal desať detí a manželku, ktorá aj napriek ťažkým životným okolnostiam dbala na ich výchovu a viedla ich k tomu, aby sa čo najskôr vedeli o seba postarať. Mladý Michal sa vyučil za automechanika.

„Bola to obrovská škola života. Naučil som sa disciplíne a vyznal som sa v autách,“ spomínal na školu v Čechách, ktorá mu mala dať remeslo a istý zárobok, tak veľmi potrebný v jeho rodine.

Tým mal matke aspoň sčasti uľahčiť starostlivosť o ďalších súrodencov. Napokon sa všetko vyvinulo inak. Michal pracoval ako automechanik sotva rok, keď Divadelná fakulta VŠMU vypísala konkurz, na ktorý sa mohli prihlásiť aj ľudia bez maturity.

Prihlásil sa tajne, aby vraj nemusel zažívať hanbu, keby ho neprijali. Profesor Karol Zachar však neváhal ani minútu. Vcítil v ňom veľký potenciál, ktorý sa v nasledujúcich rokoch naplno prejavil.

SkryťVypnúť reklamu

Bojoval s hanblivosťou

Začiatky na škole boli však pre Michala ťažké. Aj keď mal ochotnícke základy herectva, začiatočnícka tréma urobila svoje.

Bojoval s ňou už ako trinásťročný: „Vtedy ma prehovoril miestny režisér, aby som hral v rozprávke. Prijal som, ale bolo to pre mňa veľké utrpenie. Postupom času mi to však zachutilo. Viete, ten potlesk publika na konci, to je balzam na dušu! Každý herec je exhibicionista a ja nie som výnimka,“ cituje Dočolomanského Marie Formáčková vo svojej knihe Nenapodobiteľný Michal Dočolomanský.

Umelec si vtedy zahral postavu Kaia v Snehovej kráľovnej. Bol veľmi hanblivý a celé predstavenie vraj odohral so sklonenou hlavou.

Rovnako vyzerali aj jeho prvé etudy na vysokej škole. „Nedokázal som dokončiť žiadnu. Cítil som, že to robím zle, všetci sa na mňa dívali, nebol som schopný otvoriť sa a sústrediť. Napokon prišiel dialóg a toho som sa chytil... a skončil s červeným diplomom,“ povedal Marii Formáčkovej.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho vynikajúce študijné výsledky mu zaručili miestenku do Slovenského národného divadla. Odohral v ňom neuveriteľných štyridsaťštyri rokov po boku hercov, ako boli Ladislav Chudík, Karol Machata či František Dibarbora.

Stvárnil stovky divadelných, televíznych a filmových postáv. Pre väčšinu fanúšikov navždy zostane Jánošíkom v slávnom muzikáli Na skle maľované, do ktorého ho v roku 1974 obsadil režisér Karol Zachar.

Túto postavu odohral neuveriteľných 647-krát. Na televíznych obrazovkách sa objavil napríklad v dráme Tri gaštanové kone alebo adaptácii románu Františka Hečka Červené víno. Veľkú popularitu mu priniesli filmové postavy v krimikomédii Adéla ještě nevečeřela alebo v Jakubiskovej Tisícročnej včele.

V roku 1997 dostal úlohu v úspešnom českom komediálnom seriáli Četnické humoresky a o rok neskôr aj v slovenskom seriáli Horská služba. V roku 2002 účinkoval v ďalšom českom filme Perníková věž.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Svadba, deti a rozvod

Nikdy sa nesťažoval na množstvo práce, len občas si posťažoval, že boli týždne, keď dni nemali konca. Ako profesionál sa k svojej práci staval veľmi zodpovedne a vždy podával stopercentný výkon. Herectvu sa mohol naplno venovať aj vďaka rodinnému zázemiu.

Manželku Martu spoznal ešte na vysokej škole, krátko po promócii sa vzali a narodili sa im deti, syn Michal a dcéra Marta.

„Vychoval som ich tak, aby už odmalička boli právoplatnými členmi rodiny. Snažil som, aby deti žili s nami, a nie vedľa nás. Tiež som ich nikdy nenútil, aby robili to, čo chcem ja, ale to, čo chcú ony. Teší ma, že každý vo svojej práci obstál,“ povedal.

Manželstvo s Martou vydržalo dvadsať rokov, potom sa dvojica bez zjavných dôvodov rozviedla. Nehádali sa, navonok vyzeralo manželstvo šťastné, no v skutočnosti nebolo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A keďže ani jeden z manželov nikomu nepovedal, čo sa medzi nimi stalo, začali sa šíriť klebety o Dočolomanského homosexuálnej orientácii.

„Raz mal na mojom ľavom pleci položenú hlavu, plakali sme obaja nad jeho nešťastím, že sa mu prestali páčiť ženy,“ spomenul v jednom z rozhovorov hercov kolega Oldo Hlaváček.

Pravdivosť jeho vyjadrenia potvrdzuje aj fakt, že herec už nemal ďalšiu ženskú známosť a ani sa druhýkrát neoženil. Všetok svoj majetok venoval po smrti priateľovi, rodina z neho nevidela nič.

Načítavam video...

Rýchly koniec

August 2008 bol pre slovenskú hereckú komunitu jedným z najťažších. V priebehu dvoch týždňov zomreli František Zvarík, Vilma Jamnická a nakoniec aj Michal Dočolomanský.

O jeho vážnom zdravotnom stave príbuzní aj kolegovia vedeli, no do poslednej chvíle verili, že sa zlepší. On sám zrejme tušil, že sa blíži koniec.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mesiac pred smrťou dal vtedajšiemu šéfovi činohry Jurajovi Slezáčkovi výpoveď. Ten ju neprijal a povedal mu, aby prišiel v septembri, veď počas divadelných prázdnin si určite oddýchne a všetko bude lepšie.

Lenže už začiatkom septembra mal pohreb. Dôvodom smrti bola rakovina pľúc. Dočolomanský fajčil od dvanástich rokov.

Prvá výstraha, že by mal s cigaretami prestať, prišla v roku 1997. Infarkt, ktorý vtedy prežil, bol taký rozsiahly, že sa doslova ocitol medzi životom a smrťou.

Lekári ho napokon zachránili a okrem množstva poučení mu odporúčali prestať fajčiť. Ich rady však nerešpektoval. „Človek by mal žiť, a nie sa neustále kontrolovať,“ tvrdil.

V poslednej vôli si želal, aby jeho popol rozprášili sestry v Pieninskom národnom parku. Túžil po výhľade na pohorie Tri koruny. S prírodou bol spätý celý život.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rád chodieval na chalupu, kde odpočíval po namáhavej práci. „Kontakt s prírodou mi dáva vnútornú silu. Kdesi som čítal: Bože daj mi silu, aby som mohol veci, ktoré viem zmeniť, zmenil. A veci, ktoré nemôžem meniť, aby som nemenil. A daj mi rozum, aby som tieto dve veci vedel od seba odlíšiť. V živote sa treba tešiť zo všetkého, aj z maličkostí. Život je mozaika z drobných kúskov šťastia, len ich musíme vidieť,“ odkázal svojim priaznivcom krátko pred svojou smrťou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 433
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 8 602
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 920
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 896
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 987
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 338
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 158
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 017
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vilu z roku 1912 rekonštruovali architekti z ateliéru Collegium. Podľa architekti Kataríny Lupták jej výnimočnosť tkvie aj v prístupe investora.

Dnes sa uchádza v Česku o ocenenie interiér roku.


Pistáciová bábovka.

Čo si uvariť na Zelený štvrtok? Inšpirujte sa výberom receptov.


redakcia SME ženy 8
Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


1
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 679
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 21 583
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 395
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 272
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 976
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 288
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 923
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 496
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
SkryťZatvoriť reklamu