Joga má viac než päťtisícročnú históriu a dodnes sa teší veľkej obľube medzi milovníkmi pohybu. Toto cvičenie však má mnoho podôb a každý si môže vybrať, ktorá mu sadne najlepšie.
Niektoré štýly jogy sa riadia tisícročnými tradíciami, iné sa snažia kombinovať klasickú techniku s vlastnými modernými prvkami pohybu. Aj v súčasnosti tak vznikajú nové smery, ktoré prenikajú do sveta jogových nadšencov. K nim patrí i takzvaná „buti yoga“.
Jej zakladateľkou je 31-ročná trénerka a expertka na wellness Bizzie Goldová, ktorá patrí vo svojej branži medzi svetovo uznávajú špičku. Buti je jej výtvorom, ktorý kombinuje to najlepšie z power jogy, vysoko intenzívneho intervalového tréningu a tribalu, teda prvkov moderného kmeňového tanca. Ide pritom o veľmi dynamické cvičenie.
Slovo „buti“ pochádza z indoárijského jazyka Marathi a v preklade znamená „liek na niečo skryté alebo uchovávané v tajnosti.“ Ak sa obsah tohto slova spojí práve s cvičením jogy, môže byť dôsledkom pozitívnych fyzických a psychických zmien.
Slovenské Buti sesterstvo
Na Slovensko priniesli Buti Yogu sestry Soňa Stepanovová a Silvia Kánová (rod. Stepanovová) približne pred rokom a pol. Sú prvými a dodnes aj jedinými inštruktorkami Buti Yogy u nás, a zrejme aj preto je tento štýl pre širokú verejnosť ešte pomerne neznámy.

„Asi pred štyri a pol rokom som objavila na internete videá Bizzie a najprv som si povedala, že je to bláznivá blondína a toto teda robiť nebudem. No o pol roka som sa k nej vrátila a začala som cvičiť podľa niekoľkých videí na Youtube,“ popísala začiatky Soňa.
Po nejakom čase sa k cvičeniu pridala aj jej sestra, ktorá prišla s myšlienkou posunúť sa od cvičenia v domácich podmienkach ďalej a urobiť si certifikáciu. V októbri 2014 tak vycestovali do Berlína a minulé leto do Londýna, aby sa už ako lektorky vrátili pod značkou Buti Sisters, ktorá si zakladá na svojej rodinnej atmosfére.
„Buti Sisters si nehovoríme len kvôli tomu, že sme sestry, ale aj preto, že sa snažíme vytvoriť sesterstvo nás žien, ktoré sa buti yoge venujeme. Chceme vytvoriť miesto a spoločenstvo, kde sa neodsudzujeme a nekritizujeme, ale práve naopak, povzbudzujeme a podporujeme jedna druhú, aby sme počas cvičenia zo seba dostali všetky negatívne emócie a stres,“ vysvetlila Silvia.
Ženy stres akumulujú v panve
Buti Yoge sa pritom môžu venovať všetky vekové kategórie, určená je však predovšetkým pre nežné pohlavie.
„Neznamená to, že muž si ju nemôže zacvičiť, avšak na uvoľnenie negatívnych emócií a stresu využívame krúženie zadnou časťou tela, podsádzanie panvy a trasenie, pričom muži sa pri väčšine týchto pohybov môžu cítiť trochu nekomfortne. Pre ženy sú viac prirodzené a nemali by sa ich strániť hlavne kvôli tomu, že ony svoj stres akumulujú v panve. Preto mnohé pohyby, ktoré do Buti Yogy komponujeme, sú o jeho uvoľňovaní,“ objasnila Soňa.
Podľa slov oboch sestier síce ide o „makačku“, no zároveň je to cvičenie plné zábavy a každá hodina je iná.
„Na každej hodine precvičíme celé telo využitím všetkých základných jogových pozícií, ku ktorým pridávame ďalšie doplňujúce či už tanečné alebo posilňovacie prvky. Tým je toto cvičenie zaujímavé nielen pre dámy, ktoré prídu prvýkrát, ale aj pre tie, ktoré chodia pravidelne,“ myslí si Silvia a dodáva, že buti yoga je cvičenie, ktoré preberá všetky výhody a pozitíva klasickej jogy.
Tým sa myslí predovšetkým správne držanie tela, jeho prekrvenie či v neposlednom rade vyčistenie mysle. Dôraz sa kladie na pohyby, ktoré pomáhajú zvnútra spevňovať svaly trupu - teda brucha aj chrbta, čo dopomáha k správnej forme postavy a držaniu tela.

Účinky potvrdzuje každodenná prax aj veda
Rozbehnúť na Slovensku po športovej stránke niečo nové bolo pre sestry Silviu a Soňu spočiatku stresujúce. Obávali sa, či buti yoga niekoho osloví, no napokon sa ukázalo, že ženy, ktoré sa túžia hýbať a dosiaľ nenašli pre seba to pravé, si ju zamilovali.
„Vždy keď odchádzam po hodine, tak ma nič netrápi,“ hovorí o cvičení študentka Zuzka.
Hodiny navštevuje aj 52-ročná Milka: „Práca človeku berie veľa energie, ale keď prídem sem, tak je to presne naopak,“ pochvaľuje si, pričom dodáva, že aj vďaka pravidelnému cvičeniu sa cíti omnoho viac fit než jej mladšie kolegyne.
O účinkoch jogy ako takej na ľudské telo hovoria desiatky štúdií a jej benefitov je viacero. Niektoré sa prejavia už po prvých hodinách cvičenia, iné až po rokoch.
Medzi najzásadnejšie z nich sa zaraďujú napríklad zlepšenie mozgovej funkcie, zníženie krvného tlaku, redukcia bolesti chrbtice, zlepšenie sexuálnych funkcií či celková harmonizácia tela a mysle.