Súčasný životný štýl núti našu chrbticu stavať sa do polohy, ktorá pre ňu nie je príjemná. Šoférovanie, sedenie pri počítači, čítanie a nesprávne držanie tela spôsobuje bolesť chrbta a krčnej chrbtice, ktoré môže prerásť až do chronických problémov, často aj migrén.
Jedným z účinných riešení je pravidelný pohyb, ktorý má na ľudské zdravie blahodarný účinok. Dospelí volia často jogu, vhodný je aj pravidelný strečing alebo brušné tance.
V škole s boľavým chrbtom
Pri nástupe do školy, najmä v prípade prvákov dochádza k radikálnej zmene životného štýlu aj návykov. V prípade detí je preto nevyhnutné, aby sa venovali pohybovým aktivitám aj po nástupe do školy. Ide totiž o rizikové obdobie, v ktorom si začínajú osvojovať zlé návyky a trpí najmä chrbtica.
Začína sa to už pri výbere školskej tašky a jej plnení. Ruksak býva ťažší ako by bolo potrebné a dieťaťu môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť vážne problémy. Nosenie ťažkých predmetov na chrbte zaťažuje chrbtové svaly a svaly ramien.
Podľa webu spine-health.com môžu ťažké školské tašky spôsobiť:
- deformáciu prirodzeného ohybu v strede a spodnej časti chrbta, čo má za následok presilenie svalstva, podráždenie chrbtice a medzirebrových svalov
- zaguľatenie ramien smerom dopredu pri prehýnaní sa vpred pre udržanie rovnováhy
- ťažké školské tašky sú častou príčinou bolestí chrbta u detí a adolescentov
Zdroj: Spine-health.com
Podľa spine-health.com by váha tašky nemala presahovať 10 až 15 % váhy dieťaťa.
„Medzi najčastejšie odchýlky v držaní tela patrí oploštenie alebo zväčšenie predozadného zakrivenia chrbtice (lordóza), guľatý chrbát, prípadne patologické zakrivenie chrbtice do strán (skolióza),“ objasňuje ďalšie možné problémy detská lekárka Katarína Stolárová Grmanová.

Príčiny, ktoré odchýlky spôsobujú, sú rôzne. Nevhodný postoj, nadváha, ale aj podvýživa. „Problémom môžu byť aj ploché nohy, krátkozrakosť, vrodené chyby či zlé návyky. “ dopĺňa lekárka.
V boľavom sede
S povinnosťami prichádza aj sedavý spôsob života. Prváci sedia v škole, ale aj doma nad úlohami. Učitelia síce deťom ukážu, ako správne držať pero a ako písať, no nechajú ich zaujať polohu, ktorá je pre telo a chrbát často nesprávna.
Tento zlozvyk si osvoja veľmi rýchlo a neopustí ich často až do dospelého veku tak, ako mnohých z nás. Rodičia by mali mať svojho potomka v hľadáčiku a dôsledne si všímať jeho správanie sa a držanie tela. Čím skôr sa zlozvyky podchytia, tým lepšie.
„Je potrebné zamerať sa na vypučený zadok, bruško, guľatý chrbát, odstávajúce lopatky, asymetrické držanie či predsun hlavy a pliec. Rovnako si všímajte nesprávne zhrbené alebo uvoľnené sedenie v škole či pri počítači,“ hovorí detská lekárka Katarína Stolárová Grmanová.

Tanec pomáha, no nie je jedno, aká je technika
Prevenciou vzniku zlého držania tela je preto jednoznačne pohyb. „Tanec je v tomto smere ideálny. Tanečné aktivity totiž nenúteným spôsobom vplývajú na správne držanie tela a funkciu vnútorných orgánov. Okrem toho sa rozvíja ich koordinácia, kondícia i pamäť,“ počíta pozitíva tanca detská lekárka Katarína Stolárová Grmanová.
V súčasnosti na trhu pôsobí niekoľko tanečných škôl a štúdií, v ktorých sa špecializujú aj na tých najmenších tanečníkov. Mnoho rodičov prihliada na cenu, čo môže byť v niektorých prípadoch na škodu.
„Za nízkou cenou sa často skrýva aj nízka kvalita výučby. Týka sa to najmä necertifikovaných lektorov. Ich lekcie môžu byť v prípade detského žiaka neefektívne. Deti sa na tanečných lekciách, okrem krokových variácií a rytmických cvičení, učia aj správnemu držaniu tela. To však môže byť v prípade nevedomosti lektora absolútne podcenené. Treba si uvedomiť, že dieťa je nepopísaná tabuľa. Zlozvykov, ktorým sa môže naučiť v detstve, sa bude neskôr veľmi ťažko zbavovať,“ vystríha rodičov Katarína Štumpfová z tanečnej školy DanceCool.

Ako vybrať ten správny druh tanca?
Sledovanie vášho dieťaťa a jeho osobnosti vám dokáže napovedať, ktorým smerom by sa malo uberať vo svojich koníčkoch. Ak ste sa spolu s ním rozhodli vyskúšať hodiny tanca, spoločne sa poraďte alebo ho nechajte vyskúšať si niekoľko štýlov.
Vyhľadajte vo svojom okolí možnosti, ktoré ponúkajú tanečné školy, no nezabudnite prihliadať na kvalitu a zájdite sa na niektoré z hodín pozrieť či porozprávať sa s lektorom.
Tanečnej príprave sa deti môžu venovať už od prvého roku života, keď sa vedia postaviť na vlastné nohy. Inštitúcie dokonca ponúkajú aj jogu pre deti, jazz, latino, mdoerný tanec, štandardné tance, balet, ľudové tance, step či hip-hop.
Dôležité je zohľadniť, čo od tanca vaše dieťa očakáva. Chce sa baviť? Nájsť si kamarátov? Naučiť sa správnu techniku alebo súťažiť?
Ak hľadá zábavu, je lepšie porozhliadnuť sa po štúdiách, ktoré ponúkajú menej formálne prostredie bez tlaku na výkon.
Ak vaše dieťa prejavuje vášeň pre tanec a túži sa v ňom zlepšovať, zúčastniť sa súťaží či tanec dokonca študovať, nájdite pre neho tanečnú školu zameranú na techniku tanca. Hodina tanca pre deti sa pohybuje v cene približne od 3 do 10 € v závislosti od školy a lokality.