Leto je obdobím, počas ktorého trávime viac času vonku ako doma medzi štyrmi stenami. Zvýšená fyzická aktivita a letné radovánky však prinášajú okrem zábavy často aj menšie či závažnejšie nehody a zranenia.
Podľa Úradu verejného zdravotníctva sú nebezpečenstvám vystavené najmä deti, paradoxne práve v domácom prostredí. Ani dospelí však v lete nemajú núdzu o bolesť.
Možno aj vy ste sa už v horúcich mesiacoch stretli s uštipnutiami, zlomeninami či inými zdravotnými problémami. Zranenia hrozia v mnohých prípadoch aj nášmu chrupu.
Našťastie, stomatológovia dokážu prázdne miesta v chrupe efektívne zaplniť a navrátiť nám bezchybný úsmev.
Do mlieka a k lekárovi
Najčastejšie úrazy medzi plnoletými vznikajú pri bicyklovaní a korčuľovaní.
Ak sa vám podarí padnúť nešťastne a udrieť si tvár, riskujete nielen odreninu alebo zlomeninu niektorej z tvárových kostí, ale aj dieru v chrupe. Ako pritom postupovať? Je dobré vrátiť sa na miesto úrazu a odštiepenú časť alebo dokonca celý zub zobrať so sebou.
„V prípade, ak vybitý zub nájdeme a nie je zlomený, existuje šanca na jeho záchranu. Odporúčam vložiť ho napríklad do mlieka, prípadne do vody a urgentne vyhľadať stomatológa. Čas hrá v tomto prípade prvé husle,“ hovorí o prvej pomoci Libor Michna z bratislavskej stomatologickej kliniky ArtDentistic.
Šťastie v nešťastí majú tí, ktorí stratia zub zo zadnej časti chrupu. Zuby v zadnej časti ústnej dutiny sú nenápadnejšie a oveľa nenápadnejšie je aj to, ak niektorí z nich chýba.
Napriek tomu toto prázdne miesto netreba podceniť, aj v tomto prípade je vhodné čo najskôr navštíviť zubára.
Problém totiž nemusí byť len následný estetický defekt, ale aj ďalšie závažnejšie problémy, ktoré nie sú zo začiatku zjavné.
„Pri vybití zuba môže dôjsť aj k poškodeniu koreňa či zlomenine čeľuste. Zanedbanie týchto dôsledkov môže v budúcnosti pacientovi spôsobiť ďalšie nebezpečné ochorenia,“ varuje stomatológ.
Pohodlným riešením je implantát
V prípade, ak je zub po úraze značne poškodený alebo ho nie je možné nájsť, riešením problému môže byť zubná náhrada.
Môžete sa rozhodnúť pre konvenčný mostík, snímateľnú protézu alebo dentálny implantát. „Kým pri prvej alternatíve dochádza k obrúseniu priľahlých zubov, pri protéze trpí zub, o ktorý sa náhrada opiera a zároveň aj mäkké i tvrdé tkanivo pod ňou.
Z tohto pohľadu je ideálnym riešením dentálny implantát,“ radí odborník. Dentálny implantát predstavuje funkčnú, estetickú a zároveň dokonalú náhradu chýbajúceho zuba.
Účinným riešením sú titánové implantáty, ktoré sú kompatibilné s ľudským organizmom.
„Do kosti pacienta sa namiesto koreňa aplikuje titánová náhrada. Po zahojení sa na implantát nasadí titánová nadstavba a následne keramická korunka, ktorá je ako jediná viditeľná voľným okom,“ opisuje priebeh zákroku Libor Michna.
Pred zákrokom je nutné absolvovať komplexné vyšetrenie chrupu, prípadne jeho zostatkov, a tiež ústnej dutiny. Pacienti sú podrobení CT vyšetreniu, počas ktorého je sledovaný aj stav mäkkých a tvrdých tkanív.
„Pacientov zdravotný stav musí byť pred zákrokom uspokojivý, ide totiž o chirurgický zákrok. Práve vďaka tomu predstavujú implantáty nádej aj pre pacientov, ktorí trpia parodontitídou. Aj im sa dá pomôcť, avšak primárne je pre lekára nutné zamerať sa práve na toto ochorenie. Až potom možno pristúpiť k implantátom,“ vysvetľuje stomatológ.
Nový zub za polhodinu
Hojenie rán prebieha zväčša bez komplikácií, bez bolesti. V ojedinelých prípadoch sa dostaví mierny pooperačný opuch.
„Celkové zhojenie implantátu s kosťou pacienta trvá približne tri mesiace. Po zákroku by pacienti mali konzumovať na krátky čas mäkšiu stravu, obmedziť horúce jedlá a nápoje a vyhýbať sa fyzickej námahe. Nasadenie keramickej korunky je veľmi rýchly proces, vzhľadom na primárne plánovanie, zvyčajne pacient odchádza od svojho stomatológa po tridsiatich minútach,“ dodáva Libor Michna.