Váš otec bol Iračan, mama Slovenka. Ako sa vo vás prejavuje tento „kombinovaný“ pôvod? Kedy sa viac prejavujú otcove gény a kedy matkine?
Tiež by som rada vedela, kde je presná hranica. Kto to vôbec vie? Ale na základe zažitých skúseností a odpozorovaných situácií vidím svoje zmiešané gény v rôznych vlastnostiach a ich prejavoch. Z arabských prevažuje vášeň, zo slovenských pokora.
Cítite sa viac Arabkou alebo Slovenkou?
Za podstatnú v tejto otázke považujem voľnosť ducha. Taká, ktorá sa povznáša nad náboženstvá, ideológie a prekonáva štátne hranice. Keď sa dostávam k mysleniu, ktoré človeka ohraničuje, vidím, ako ľudia sami seba zošnurovávajú a brodia sa v obmedzeniach, dokonca sa v tom vyžívajú, aj keď o tom, samozrejme, ani nevedia. Bez debaty, v arabskom svete nepomerne viac ako u nás. Teda rozlet môjho ducha je kompatibilný s duchom Európy.

Čím sú Arabi iní ako my Slováci, v čom sa od nás najviac odlišujú?
Najskôr silou vlastného ducha a emocionálnosti. Arabi aj Európania sú v týchto veličinách iní. Arabi, či už väčšinoví muslimovia, alebo kresťania, vychádzajú zo životných podmienok formovaných tradíciou a stále sú mimoriadne spútaní náboženstvom. Tam sa viera rovná náboženstvu. Snaha uchýliť sa k preciťovaniu alebo aspoň racionalite je vytlačená poslušnosťou k nadefinovaným rituálom a spôsobu života. Hoci na Slovensku sme tiež veľmi ovplyvnení jedným z troch abrahámovských náboženstiev, vývoj nám ponúkol možnosť sa z neho vymaniť a hľadať si vlastnú cestu. Dnes vidím, že socializmus zohral v otvorenosti našej mysle zásadnú úlohu. Vďaka skúsenosti s ním máme ľudskejší a prirodzenejší pohľad na človeka. V porovnaní zo Západom vnímame aj ľudský faktor, nielen ekonomický a v porovnaní s Arabmi nikoho nenútime vyznávať niečo a na základe toho žiť, mysliac si pritom, že moja pravda musí byť aj tvoja. Vieme rozoznávať a povzniesť sa nad ideológie. Aj preto niektorí z nás dokážu mať reálny postoj k súčasným politikám Ruska a Západu. Arabská spoločnosť generuje enormný tlak na svojich jedincov, väčšina ho však nezvláda.
“Snaha uchýliť sa k racionalite je vytlačená poslušnosťou.
„