Moslimský módny priemysel rastie. Odhaduje sa, že jeho hodnota v roku 2019 bude dosahovať približne 490 miliárd dolárov. S tým všetkým súvisí aj potreba vytvárať nové módne kolekcie, a teda aj angažovať ženy, ktoré by ich mali autenticky prezentovať.
Kampane plné cudnosti
V posledných rokoch naskočili do rozbehnutého vlaku islamskej módy medzinárodne uznávané značky ako DKNY, H&M či Dolce & Gabanna. Vytvorili kolekcie špeciálne pre moslimky, ktoré obsahovali luxusné hidžáby zakrývajúce vlasy, krk a ramená, či abáje, vrchné dlhé odevy, ktoré celkovo viac zahaľovali, než odkrývali.
Islamská kultúra vyžaduje od žien cudnosť, od zakrývania vlasov až po celé telo. Napriek tomu sa aj moslimky chcú páčiť a mať svoj vlastný štýl, na čo módne domy zareagovali originálnymi a honosnými kúskami.
Moslimky milujú módu
Osloviť na predvádzanie modelov určených pre arabský svet európske modelky s bledou pokožkou nebol najlepší nápad. Napríklad značka Mango tým podľa niektorých kritikov vyslala nevhodný odkaz o integrácii moslimiek do módneho priemyslu. Možno aj vďaka tomu sa snažia dať módne domy väčší priestor práve moslimským modelkám.
Vietor v módnom priemysle urobila minulý rok modelka Mariah Idrissi, keď sa stala prvou moslimkou v kampani značky H&M a zároveň mala vlasy skryté pod šatkou. „Je ťažké byť moslimkou a musieť sa obliekať konzervatívne, keď milujete módu,“ povedala v rozhovore pre denník The Telegraph. Jedným dychom však dodala, že sa pomocou kampane snažila ukázať, že hidžáb a móda idú dokopy a k tomu dodala:
„Nemyslím si, že modeling je v konflikte s moslimskou vierou. Myslím, že byť zdržanlivý je o tom, ako sa správate a ako vyzeráte. Takže, keď modelka vyzerá cudne a správa sa zdržanlivo, nie je na tom nič zlé.“

Islám kontra móda
Zdržanlivosť a skromnosť v obliekaní vlastne znamená vzdať sa odhaľujúcich či príliš obopínajúcich odevov. Existuje teda viacero prekážok, s ktorými sa moslimské modelky môžu pri svojej práci stretnúť. Je len ťažko predstaviteľné, že by predvádzali napríklad plavky, a tak je ich angažmán pre módne agentúry veľkou výzvou.
Tie totiž zvyčajne predostierajú dlhý zoznam požiadaviek, ktoré by mali manekýnky naplniť – od prehliadok na mólach cez pózovanie pre módne časopisy až po reklamy. A pri väčšine zákaziek je ťažké mať skryté celé telo, okrem tváre, rúk a chodidiel.
Na druhej strane dnes už existujú menšie agentúry, ktoré najímajú moslimky a snažia sa dokázať, že mladé ženy nepotrebujú ukazovať telo, aby mohli vhodne propagovať módu.
Tie, ktoré uspeli
Jednou z úspešných moslimských modeliek je napríklad dvadsaťpäťročná Hanaa Ben Abdesslem z Tuniska, ktorá sa stala prvou moslimkou propagujúcou Lancôme Paris. Pózovala aj pre taliansky, španielsky či nemecký Vogue.

S úspechom sa stretla aj dvadsaťdeväťročná Fatima Siad. V mladosti bola vychovaná v moslimskej viere, no napokon sa rozhodla pre modeling, keď sa umiestnila na treťom mieste v reality šou America's Next Top Model.

Medzi popredné iránske modelky patrí Elham Arab. Preslávila sa okrem iného svojimi zafarbenými blond vlasmi a pózovaním vo svadobných a plesových šatách. Pred dvomi mesiacmi ju však iránske úrady postavili pred súd pre fotografie na Instagrame, na ktorých pózovala bez šatky na hlave.

Lov na módne ikony
Nie vždy sa vypláca prezentovať sa v rozpore s hodnotami islamu. Mnohé z moslimských tvárí modelingu žnú medzinárodný úspech, no existuje i tienistá stránka ich slávy. A tá sa nezačína ani nekončí len pri odsudzovaní a vyhrážkach na sociálnych sieťach.
Svoje o tom vedia niektoré iránske modelky na čele so spomenutou Elham Arab, ktoré boli v máji tohto roka zatknuté a vypočúvané pre fotografie na Instagrame. Údajne nimi prezentovali promiskuitu západu a museli sa verejne ospravedlniť.
Pred niekoľkými dňami zase svetom otriasol prípad zavraždenej pakistanskej modelky a hviezdy sociálnych sietí Qandeel Baloch, ktorú pre jej online aktivity pripravil o život vlastný brat. Išlo o takzvanú „vraždu zo cti“, pri ktorej vrah trestá svoju obeť za porušenie konzervatívnych pravidiel islamu.
