SME
reklama

Spoznajte liečivé bylinky

Niektoré rastliny sú výborným liekom i prevenciou.

(Zdroj: flickr)

Už naše staré mamy vedeli, že drobné poranenia sa dajú ošetriť bylinkami či prírodnými masťami. Na viaceré kožné problémy, výrony, opuchy a odreniny nájdete liek priamo na horskej lúke. Rastlinné mastičky a oleje sú dobré aj ako prevencia. Ak neviete, ako liečivú silu z bylinky vyťažiť, môžete siahnuť po prírodných produktoch z lekárne či drogérie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Levanduľa

Levanduľa lekárska potrebuje pre svoj rast dostatok slnka, aj preto sa pestuje vo veľkom množstve práve v oblasti slnečného Provence vo Francúzsku. Oddávna sa používa v aromaterapii ako prísada do kúpeľov aj v kozmetike. Má upokojujúce účinky na nervovú sústavu, pomáha pri bolestiach hlavy, nespavosti a nervozite. Vonný levanduľový olej pochádza z drobných fialových kvetov rastliny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nechtík

Nechtík lekársky sa u nás oddávna používal v ľudovom liečiteľstve. Jeho priaznivé terapeutické účinky sú výsledkom pôsobenia viacerých látok - obsahuje silicu, saponíny, flavonoidy, horčinu, slizovité látky, kyselinu salicylovú, vitamín C a polyacetylénové zlúčeniny. V kozmetike je súčasťou mnohých prípravkov, pretože zjemňuje, zvláčňuje a posilňuje pokožku. Dokáže upokojiť podráždenú a ekzematickú kožu a účinne ju chráni pred baktériami. Dojčatám pomáha na spareniny a tínedžerom na akné.

Šalvia

Éterický olej zo šalvie lekárskej podporuje trávenie, pôsobí proti kŕčom, má antimikrobiálne, antiseptické a hojivé účinky. Je vhodný na vonkajšie použitie v prípravkoch na starostlivosť o ústnu dutinu, v čistiacich pleťových vodách, mydlách a dezodorantoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ibiš

Ibiš lekársky upokojuje pokožku, zmierňuje svrbenie, udržuje kožu hydratovanú a poskytuje jej upokojujúci obal. Sila a účinnosť ibiša spočíva v jeho slize, v látke, ktorá sa tvorí vo všetkých častiach rastliny, najmä v koreňoch. V kozmetike sa používa vo forme vodno-alkoholického extraktu zo sušených koreňov.

Rakytník

Rakytník rešetliakový rastie takmer kdekoľvek. Vyžaduje si predovšetkým dostatok svetla. Je to ker so zelenosivými lístkami a jeho plodom sú oranžovočervené jedlé bobule. Práve ony sú zdrojom cenného rakytníkového oleja, ktorý obsahuje veľké množstvo nenasýtených mastných kyselín, karotenoidov a vitamínu E. V šťave z rakytníka sa nachádza veľa prírodného vitamínu C, ktorý je výbornou prevenciou chrípky a prechladnutia. Prečítajte si aj na čo všetko je dobrý rakytník.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Arnika

Trvácna bylina so žltými kvetmi, ktorá rastie najmä na lúkach v podhorí a v horách. Na liečebné účely sa oddávna používa tinktúra z jej kvetov. Prípravky s touto tinktúrou liečia veľmi dobre pri vonkajšej aplikácii pomliaždeniny, krvné podliatiny, možno ich úspešne použiť aj pri poranení kĺbov, ako je podvrtnutie či vyvrtnutie. Pri použití vo forme masážneho oleja arnika prehrieva stuhnuté a unavené svaly a tým napomáha ich relaxáciu.

Ruža pižmová

Divoko rastúca ruža nám poskytuje cenný šípkový olej. Vďaka vysokému obsahu polynenasýtených mastných kyselín je olej zo semien Rosa Moschata jedným z najúčinnejších ošetrujúcich olejov pre citlivú a suchú pokožku. Veľmi ľahko preniká do pokožky, podporuje jej prirodzenú regeneráciu a zanecháva ju zamatovo hebkú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Breza

Breza previsnutá - v strednej Európe bežný strom s bielou kôrou - rastie na nehostinných miestach. Vďaka odolnosti a nenáročnosti sa jej darí aj vo veľmi nepriaznivých podmienkach na severe alebo vo vysokej nadmorskej výške. Z jej listov sa získava extrakt, ktorý povzbudzuje metabolizmus, má výrazné čistiace a detoxikačné účinky.

Kosatec

Kosatec, po latinsky Iris germanica, je odolná rastlina, ktorá sa skladá zo silného koreňového systému a výrazných kvetov, zvyčajne fialovej farby. Má jedinečnú schopnosť prispôsobiť sa extrémnym podmienkam prostredia, prežiť v púšti i v močarine. Niekoľko špeciálnych vrstiev chráni tento kvet pred vysúšaním a každý list má svoju vlastnú mikroklímu. Extrakt z podzemku stimuluje aktívne vrstvy ľudskej pokožky a prenáša hydratáciu a rovnováhu do jej vonkajších vrstiev. Vďaka jeho pôsobeniu je pokožka jemnejšia, vláčnejšia a vyzerá zdravšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Citrón

Citróny sú plodom citrónovníka, stromu rastúceho predovšetkým v Stredomorí. Vyznačujú sa výraznou osviežujúcou vôňou, ktorá sa koncentruje v éterických olejoch v šupke citrónu. Citrónový olej má na pokožku tonizujúci, no zároveň aj čistiaci a dezinfikujúci účinok.

 

Granátové jablko

Je plodom granátovníka obyčajného, stromu rastúceho v subtropickom pásme, ktorý sa umelo pestuje už tisíce rokov. V staroveku boli granátové jablká obľúbené a veľmi cenené ako elixír zdravia a krásy. Granátové jablko sa skladá z tvrdej šupky, pod ktorou sa nachádzajú stovky semien a každé je obklopené sladkým šťavnatým obalom. Obsahuje množstvo vitamínov a minerálov. Olej, ktorý sa lisuje zo semien jablka pôsobí ako prírodný antioxidant, intenzívne regeneruje pokožku a stimuluje obnovu buniek.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mandľa

Mandľa je jadrom kôstky mandle obyčajnej - stromu rastúceho v subtropických oblastiach. Z mandlí sa lisuje veľmi jemný olej, ktorý je takmer bez farby a bez zápachu. Olej mimoriadne dobre znáša aj veľmi citlivá pokožka, veľmi dobre sa vstrebáva. Vďaka vysokému obsahu esenciálnych mastných kyselín chráni pokožku pred vysúšaním a zlepšuje jej ochrannú funkciu.

Ovos

Ovos sa v Európe pestuje už od bronzovej doby a v stredoveku bol  dokonca najrozšírenejšou poľnou plodinou. Má posilňujúce účinky, blahodarne pôsobí na nervovú sústavu a tlmí zvýšenú činnosť štítnej žľazy. Znižuje krvný tlak, priaznivo pôsobí pri niektorých chorobách srdca. Má výnimočné výživné vlastnosti a schopnosť podporovať štruktúru vlasov.

Pupalka

Pupalku dvojročnú využívali už starí Indiáni v Severnej Amerike. Do Európy sa dostala pred 400 rokmi a spočiatku ju pestovali na kulinárske účely. Pupalka je však obzvlášť vhodná na starostlivosť o pokožku, ktorá stráca schopnosť regenerácie, je preto výborná v starostlivosti o zrelú pleť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 683
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 825
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 014
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 010
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 663
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 192
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 796
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 543
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 388
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 927
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 380
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 352
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 154
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 429
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu