Olomouc patril kedysi medzi najvýznamnejšie mestá českého kráľovstva. Bol sídlom olomouckých biskupov a v roku 1777 ho povýšili na sídlo arcibiskupstva.
Vďaka svojej výhodnej polohe, starobylej univerzite, duchovným, kultúrnym a remeselným tradíciám bol po dlhé stáročia prirodzeným centrom Moravy.
Historické srdce centra mesta tvorí Horné a Dolné námestie.
V roku 2000 sa Olomouc zapísal do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, a to vďaka barokovému Stĺpu Najsvätejšej Trojice, ktorý patrí s výškou tridsaťpäť metrov k najvyšším v Českej republike a tvorí jednu z dominánt Horného námestia.
Slávnostného vysvätenia tohto pozoruhodného architektonického diela sa v roku 1754 zúčastnila aj cisárovná Mária Terézia a jej manžel František Lotrinský.
Charakteristickým symbolom Olomouca je renesančná radnica s orlojom, situovaná taktiež na Hornom námestí.
Pôvodný orloj z pätnásteho storočia pretvoril do dnešnej podoby v päťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia olomoucký rodák Karel Svolinský.
Návšteva hradu
Pri potulkách Olomoucom určíte nemôžete vynechať lokalitu Olomouckého hradu. Práve tu bol v roku 1306 zavraždený posledný Přemyslovec, český kráľ Václav III.
Obdivovať môžete aj Biskupský palác s preslávenými románskymi oknami, gotický Dóm sv. Václava, ktorý je sídelným kostolom olomouckého arcibiskupa alebo Arcidiecézne múzeum založené z iniciatívy pápeža Jána Pavla II.
Toto múzeum je jedinou kultúrnou inštitúciou svojho druhu v Českej republike. Stála expozícia predstavuje umelecké skvosty z dvanásteho až osemnásteho storočia, jednu z najlepších stredoeurópskych kolekcií starého maliarstva a trezorové poklady olomouckých arcibiskupov.
Olomoucký hrad a Arcidiecézne múzeum sa v tomto roku dostali na Zoznam deviatich pamätihodností s označením Európske dedičstvo.
Pri príležitosti desiateho výročia založenia múzea si môžu návštevníci tento rok do štvrtého septembra pozrieť vystavený unikát - obraz Klaňanie pastierov od svetoznámeho maliara El Greca, ktorého do Olomouca zapožičalo Metropolitné múzeum v New Yorku.

Olomoucké pevnosti
Mesto Olomouc má unikátny systém vojenských opevnení , ktorý tu vznikali od konca osemnásteho storočia .
Tvorilo ho zhruba dvadsať pevností a ďalších vojenských objektov, ktoré dnes prepája tridsaťkilometrový náučný chodník, prístupný peším turistom i cyklistom.
Len málo z nich je sprístupnených verejnosti, navštíviť však môžete napríklad pevnosť Fořt číslo XVII - Křelov, ktorá bola postavená v rokoch 1851 až 1854.
V rámci prehliadky sa oboznámite so vznikom a históriou olomouckého opevnenia, prejdete vnútorné priestory , kde boli ubytovaní vojaci, miesta poslednej obrany a ďalšie priestory pevnosti.
Komentovanú časť prehliadky zakončíte v expozícii zbraní, vystavených dobových fotografií, plánov a dobových máp. Vojsť môžete aj do nadzemných valov, obkolesujúcich pevnosť, ktoré prejdete s horiacimi fakľami v rukách.

Svatý Kopeček
Asi päť kilometrov severovýchodne od Olomouca sa nachádza známe pútnické miesto - Svatý Kopeček.
V roku 1629 sa tu údajne olomouckému kupcovi Samuelovi Andrýskovi zjavila Panna Mária, a preto sa tam rozhodol postaviť malú kaplnku. Do zázračnej kaplnky začalo prúdiť čím ďalej tým viac pútnikov a jej veľkosť im nestačila.
Preto začali v roku 1669 na Svatom Kopečku stavať dnešný barokový kostol Navštívenia Panny Márie, ktorý v roku 1679 posvätil biskup Karol II. Lichtenstein. Celá stavba bola dokončená na začiatku osemnásteho storočia.
V roku 1995 povýšil pápež Ján Pavol II. kostol na baziliku minor. Tento barokový skvost patrí medzi najnavštevovanejšie pútnické miesta Moravy.
V blízkosti baziliky sa nachádza aj zoologická záhrada sa žraločím akváriom, obrými voliérami, vyhliadkovou vežou a detským lanovým parkom. Viac sa dozviete na Svatykopecek.cz.

Javoříčské jaskyne
Ak sa budete chcieť rozhliadnuť po okolí mesta, navštívte Javoříčské jaskyne západne od Olomouca. Sú unikátne svojou bohatou , zachovalou a rozmanitou kvapľovou výzdobou.
Patria medzi najkrajšie jaskyne v Českej republike . Celková dĺžka všetkých známych chodieb dosahuje viac ako štyritisíc metrov.
Prehliadkové trasy sú dve, dlhšia meria osemsto metrov a kratšia štyristopäťdesiat . Podzemný systém Javoříčských jaskýň vytvára komplikovaný komplex chodieb, dómov a priepastí.
Tieto jaskyne vynikajú mimo veľkosti podzemných priestorov najmä prekrásnu kvapľovou výzdobou, jednou z celkovo vôbec najbohatších v Českej republike.
Sú tiež zimoviskom jedného z najmenších druhov netopierov - vápencov malých, veľkých približne ako slivky.
Olomoucké syrčeky
Olomouc je preslávený miestnymi syrčekmi, ktoré sú charakteristické typickým pachom. Táto regionálna špecialita sa vyrába tridsať kilometrov od Olomouca v Lošticiach.
Hneď vedľa loštického závodu sa nachádza na mieste pôvodnej manufaktúry Aloisa Wesselsa múzeum syrčekov, v ktorom sa môžete oboznámiť s históriou a výrobou tejto jedinečnej pochúťky.
Prehliadka končí v predajni, ktorá ponúka veľmi pestrú ponuku tvarôžkov, od klasických balení, cez rôzne ochutené variácie a darčekové balenia.
Z olomouckých syrčekov sa pripravujú aj rôzne slané múčniky, ktoré môžete ochutnať v cukrárni v obci Loštice alebo v olomouckej Tvarůžkovej cukrárni.
V Olomouci nájdete aj jediný syrčekový automat na svete, ktorý je umiestnený priamo v budove radnice v Informačnom centre na Hornom námestí. Viac informácií nájdete na Kudyznudy.cz
Autor: Marián Puček