Zámok Schallaburg sa vypína v kopovitom kraji neďaleko rakúskeho Melku a je právom považovaný za perlu európskeho renesančného staviteľstva.
Za svoju dnešnú podobu vďačí najmä šľachtickému rodu Losensteinovcov, ktorí ho prestavali podľa vzoru vtedajších talianskych palácov z konca šestnásteho storočia.
V dvadsiatom storočí prešiel zámok rozsiahlou rekonštrukciou a krajinská vláda Dolného Rakúska ho sprístupnila verejnosti v roku 1974.
Hlavnú budovu obklopuje veľmi pekná renesančná záhrada s rozlohou šesťtisícpäťsto štvorcových metrov. Nájdete v nej atrakcie pre deti, ako je napríklad tridsať metrov dlhy drak, šplhacia sieť či pirátska loď.
Zámok je známy každoročne sa meniacimi tematickými výstavami. V roku 2011 sa tu konala výstava venovaná Benátkam, nasledovali expozície s tematikou Byzancie, výstava artefaktov z Peru, výstava hračiek, indických maharadžov či minuloročná výstava o Vikingoch.
Liberalizácia, vojny a umenie
Tento rok sa v Schallaburgu koná do 9. novembra výstava zameraná na sedemdesiate roky dvadsiateho storočia.
Hlavnou myšlienkou je myslenie toho obdobia, organizátori mapujú, čo si ľudia vtedy predsavzali a čo z ich plánov a snov sa napokon splnilo - pre lepšiu budúcnosť ďalších generácií.
Môžete si pozrieť pánske svetre, ktoré sa vo veľkom nosili namiesto košieľ, zvonové nohavice, pozrieť sa na diskotéky v tanečných školách, prebádať alternatívne spôsoby života, ale aj generačné konflikty či rastúci odpor a protesty proti porušovaniu ľudských práv.
V sedemdesiatych rokoch sa udialo veľa prevratného – liberalizovali sa vzťahy k menšinám, o svoje práva sa usilovala aj LGBT komunita, menilo sa postavenie žien v spoločnosti, prebiehali diskusie o interrupciách, začalo sa lietať do kozmu, riešili sa vojny v Nikarague a vo Vietname, demonštrovalo sa za svetový mier a zvyšoval sa význam ochrany životného prostredia aj záujem o umenie.
Na výstave je mnoho dobových exponátov od platní, elektroniky, nábytku, fotografií až po osobné predmety slávnych ľudí tých čias, medzi ktorými sa vyníma klavír Eltona Johna vykladaný zrkadielkami. Viac podrobností o tomto zaujímavom projekte nájdete na Schallaburg.at.
Nespustená atómka
Po prehliadke Schallaburgu by ste si nemali nechať ujsť ďalšiu zaujímavosť tejto oblasti, ktorá má svoj pôvod v sedemdesiatych rokoch - atómovú elektráreň Zwentendorf.
Nájdete ju pri Dunaji, asi tridsať kilometrov západne za Viedňou. Pôvodne mala byť jednou z troch jadrových elektrární v Rakúsku.
S jej výstavbou sa začalo 30. apríla 1971. Počas výstavby však začali jej odporcovia organizovať po celom Rakúsku protesty proti jej výstavbe, čo vyústilo v roku 1978 do celoštátneho referenda, ktoré tesnou väčšinou odmietlo jadrovú elektráreň Zwentendorf aj výstavbu ďalších jadrových elektrárni
. V Rakúsku dlho premýšľali, ako využiť tieto priestory, ktoré tvorí až 1050 miestností. Napokon elektráreň slúži ako výučbové centrum.
Prevádzkovatelia poskytujú možnosť prehliadky pre novinárov a organizované skupiny odbornej verejnosti. Po elektrárni je možný voľný pohyb v spoločnosti sprievodcu.
Cenovo sa oplatí hlavne pre skupiny, keďže vstup pre jednotlivcov je pomerne drahý. Cena vstupenky pre dvadsaťčlennú skupinu sa pohybuje okolo 500 €. Informácie sú prístupné na Zwentendorf.com.
Autor: Marián Puček