Skúsenosť č. 1: „Zubár môjmu synovi odporúča fixný strojček. Kamarátka ma však varovala, že jej synovi strojček spôsobil veľa zubných kazov, čím sa celá ortodontická liečba predražila.“ Alexandra M., Poprad
Podobnú skúsenosť majú viacerí rodičia, je však zavádzajúce viniť zo zvýšeného počtu zubných kazov strojček. Ten sám osebe nespôsobuje zubný kaz, to dokáže len neodstránený zubný povlak.
Za zubným kazom je teda vždy nedostatočná ústna hygiena. Čistenie, ktoré stačí za normálnych okolností, nestačí pri nosení strojčeka. Práve v tom robia ľudia najčastejšie chybu – myslia si, že si aj počas ortodontickej liečby vystačia so zubnou a medzizubnou kefkou.
Nové podmienky v podobe väčšej členitosti i ťažšej dostupnosti povrchov, ktoré treba vyčistiť, však používanie bežnej zubnej kefky výrazne komplikujú.
Nezabúdajme, že každý zub má päť plôšok a ak chceme predchádzať zubným kazom či zápalom ďasien, vyčistiť musíme každú z nich – prednú aj zadnú stranu, obidve bočné strany a hornú žuvaciu plochu zuba.
Ak však nosíte strojček, efektívne odstrániť povlak zo všetkých týchto plôšok len s pomocou zubnej kefky je prakticky nemožné. Preto ortodontisti odporúčajú jednozväzkovú kefku, ktorá je ideálne prispôsobená na takéto náročné podmienky.
Vďaka malému okrúhlemu zväzku vlákien vyčistí aj ťažko dostupné miesta, dobre sa s ňou manévruje medzi drôtikmi. Pri pravidelnom a správnom používaní jednozväzkovej kefky nebude ani ortodontická liečba obdobím zvýšenej kazivosti.
Riziko kazov je pochopiteľne nižšie, ak si už v čase nasadenia strojčeka dokáže dieťa dôkladne čistiť zuby aj s medzizubnou kefkou. Keďže mnohí pacienti čakajú na začiatok liečby z dôvodu poradovníka či veku, je to ideálne obdobie na osvojenie si dokonalého čistenia zubov.
Myslite aj dlhodobo – nesprávne usporiadanie chrupu zvyšuje riziko zubného kazu. Krivé zuby vytvárajú množstvo malých záhybov a štrbiniek, ktoré sú ťažko dostupné pre vlákna zubnej kefky pri čistení a ostáva v nich neodstránený zubný povlak.
Chcete, aby váš syn čelil zvýšenému riziku kazov jeden-dva roky alebo po celý zvyšok života? Hoci je starostlivosť o zuby so strojčekom náročnejšia, môžete túto komplikáciu premeniť na výhodu.
Ľudia, ktorí si počas ortodontickej liečby navyknú na správnu a dôkladnú starostlivosti o zuby, prenesú si nové návyky spravidla do života aj po zložení strojčeka.

Na otázky odpovedá:
Stomatológ Pavol Andel, Curaprox Slovensko
Skúsenosť č. 2: „Existujú pomôcky určené špeciálne na čistenie zubného strojčeka?“ Diana B., Turčianske Teplice
Medzizubné kefky sú síce primárne určené na čistenie medzizubných priestorov, ale existujú aj typy uspôsobené na čistenie zámkov strojčeka, drôtikov a priestorov medzi nimi.
Odporúčajú sa medzizubné kefky s kužeľovitým tvarom, ktoré pri nedostatku miesta nemusíme zavádzať celé, ale len pokiaľ sa zmestia.
Tiež je dobré, keď má medzizubná kefka drôtené jadro potiahnuté plastom. Vyhnete sa tak nepríjemnému pocitu pri kontakte kovu o kov.