Ak sa v lete chystáte navštíviť niektorú z exotických krajín s horúcim podnebím, riziku hnačky sa s veľkou pravdepodobnosťou nevyhnete.
Môžu ich zapríčiniť baktérie, ktoré sa nachádzajú v nečistej vode, v kontaminovanom mlieku alebo v potrave, ktorá má iné zloženie, než na aké sme zvyknutí.
„Najčastejším problém tráviaceho traktu pri cestovaní do zahraničia je takzvaná cestovateľská hnačka, ktorá postihne ročne asi dvadsať až pätdesiat percent cestovateľov,“ vraví lekár Miloš Jeseňák a dodáva, že „základom prevencie je dodržiavanie hygieny, keďže najčastejším zdrojom je konzumácia kontaminovanej potravy alebo vody. Z tohto pohľadu je dôležité konzumovať potraviny len z overených zdrojov, a nie napríklad z pouličných stánkov. Najlepšie je konzumovať tepelne upravené jedlá hneď po príprave, uprednostňovať ovocie, ktoré sa dá ošúpať, piť vodu len z originálne balených fliaš. V prípade niektorých potravín, ako je napríklad zmrzlina, je lepšie uprednostniť komerčne vyrábané a balené produkty.“
Zabaľte si živočíšne uhlie
Určite je lepšie hnačke predchádzať, ale ak sme sa jej nevyhli, dali by sme hocičo na svete, aby nás prešla. Ležať v izbe, ak sme si zaplatili drahú dovolenku, alebo zháňať pri výletoch každú chvíľu toalety nie je veľká zábava.
A čo ešte, ak sa vyberiete na výlet loďou. Pre istotu si v slovníku dopredu pozrite, ako sa v cudzom jazyku povie „hnačka“, aby ste si v prípade nutnosti dokázali v lekárni rýchlo vypýtať liek, ktorý ju zastaví.
,„Ak nastali ťažkosti, prvou pomocou je dostatočná hydratácia, a to najmä u detí. Použiť možno aj rehydratačné roztoky. Spomedzi liekov sú vhodné probiotiká - tie sa dajú užívať pri cestovaní aj preventívne – tiež živočíšne uhlie, prípadne lieky, ktoré sú určené na zastavenie zvracania. Niektoré sa však nemôžu použiť u detí,“ upozorňuje lekár.
Ideálne je mať po ruke smectu, živočíšne uhlie alebo antiinfekčné lieky. Ak nedokážete prijať potravu bez toho, aby ste museli utekať na toaletu a opakovane zvraciate, hrozí vám dehydratácia. Vtedy by ste mali vyhľadať lekársku pomoc.
„Pred odchodom do exotických destinácií netreba zabudnúť na konzultáciu v Centre pre cestovnú a tropickú medicínu, a ak je to indikované, je vhodné očkovanie proti brušnému týfusu alebo cholere. Pre častých cestovateľov by malo byť automatickým očkovanie proti vírusovej hepatitíde typu A,“ upozorňuje Miloš Jeseňák.
Cestovná nevoľnosť
Pri cestovaní sa môžete stretnúť aj s takzvanou kinetózou, teda s cestovnou nevoľnosťou alebo morskou chorobou.
„Ide o tráviace a nervové ťažkosti pri cestovaní. Ako prevenciu možno použiť niektoré dostupné lieky - napríklad travel-gum, kinedryl,“ radí Miloš Jeseňák.
Dôležité sú režimové opatrenia - napríklad sedenie v autobuse vpredu, v smere jazdy, pred cestou nejesť ťažké jedlá, nekonzumovať alkohol a odpútať pozornosť hudbou.
Na žalúdočnú kyselinu zle vplýva:
- káva, tvrdý alkohol
- zle kombinovaná strava
- umelá a chemicky upravovaná strava
- veľké porcie stravy
- hltanie nerozžutej stravy
- stres
Bylinky na trávenie: Viete, ktoré kedy použiť?
Bedrovník anízový – Aníz - pri zvýšenej tvorbe plynov, proti kŕčom a črevným katarom
Archangelika lekárska - pri žalúdočných ťažkostiach a nechutenstve
Benedikt lekársky - udržuje zdravé črevné funkcie, proti nadúvaniu, pomáha pečeni, žlčníku, ako súčasť žalúdočných likéroch
Echinacea purpurová - pri liečbe žalúdočných vredov, gastritíd
Fenikel obyčajný - pri liečbe žalúdočných vredov, gastritíd
Ibiš lekársky - pri zápaloch zažívacieho alebo vylučovacieho ústrojenstva, a pri hnačkových kolikách, najmä u detí
Čakanka obyčajná - na trávenie a pri zápche
Bazalka pravá - zlepšuje trávenie, pôsobí proti nadúvaniu, uvoľňuje kŕče
Mäta pieporná - uvoľňuje kŕče a pomáha tráviacemu traktu, odstraňuje plynatosť
Medovka lekárska - má liečivé účinky proti nadúvaniu a kŕčom, pôsobí posilňujúco a upokojujúco a dodáva chuť k jedlu, podporuje tvorbu žlče, tlmí žlčníkové koliky
Jahoda obyčajná - pri poruchách látkovej premeny, kataroch žalúdka a čriev
Palina pravá - pomáha pri liečení žalúdka, pri zvracaní, zápale, nechutenstve
Palina dračia – Estragón - na trávenie, žalúdočným kŕčom, nadúvaniu, črevným parazitom
Pŕhľava dvojdomá - pri katare žalúdka a čriev, zmäkčuje stolicu
Nátržník husí - proti hnačke a pri kolikových ochoreniach v žalúdku a čriev, a pri nadbytočnej tvorbe žalúdočnej kyseliny
Repík lekársky - silné protibakteriálne účinky, je vhodný na liečbu infekčných ochorení tráviaceho systému, žalúdočného alebo dvanástnikového vredu
Rumanček kamilkový - rumanček má vynikajúce účinky pri žalúdočných a črevných poruchách, chronických hnačkách, pri liečení hemoroidov
Puškvorec obyčajný - prípravky z puškvorca vyvolávajú vylučovanie žalúdočných štiav a často aj žlče, podporujú tým chuť do jedla a trávenie
Rozmarín lekársky – podporuje trávenie a chuť k jedlu
Hnačka má pozitívny význam
Hnačka je riedka až vodnatá stolica stolica, ktorá trvá častejšie ako tri- až päťkrát denne. Bežná hnačka by mala prejsť po jednom alebo dvoch dňoch.
Hoci je hnačka nepríjemná, má pre naše telo aj pozitívny význam - patrí medzi najúčinnejšie obranné mechanizmy organizmu.
Telo sa vďaka nej zbavuje škodlivých látok a baktérií, ktoré vyvolali zápalový stav slizníc žalúdka a čriev.
Kedy navštíviť lekára?
- ak príznaky trvajú viac ako dva dni a sú sprevádzané horúčkou
- ak sa objavia silné brušné kŕče
- ak sa objavia sa vyrážky
- ak cítite celkové oslabenie organizmu
- ak máte krv, hnis alebo sliz v stolici
- ak pokožka a očné bielka zožltnú
Vláknina proti zápche
Prijímať dostatočné množstvo vlákniny a balastných látok v strave je pre trávenie kľúčové, pretože tieto látky regulujú zažívanie a rozhýbu aj lenivé črevá.
Doplnením vlákniny podporíte trávenie a predídete problémom so zápchou. Nájdete ju najmä v obilninách, v ovocí a v zelenine, ale aj v hnedej ryži, sóji či v strukovinách.
Pomôžu probiotiká
Sú to takzvané prospešné baktérie, ktoré sa aj prirodzene vyskytujú v našej mikroflóre. Ich nedostatok vedie k rôznym zdravotným problémom, vrátane porúch s trávením, zápche, alebo naopak k hnačke.
Probiotiká nájdete v jogurtoch či v iných kyslomliečnych výrobkoch alebo ich dostanete kúpiť v lekárni ako doplnok stravy.
Bakteriálne kultúry v jogurtoch pozitívne ovplyvňujú zloženie črevnej mikroflóry a sú nenahraditeľné vo chvíli, keď sa v tráviacom trakte naruší vnútorná rovnováha, napríklad po liečbe antibiotikami.
Jogurtová kultúra pomáha i lepšiemu vstrebávaniu minerálnych látok a niektorých vitamínov v tráviacom systéme.