SME

Donna Karan vytvorila sedem základných kúskov pre každú ženu

Americká Coco Chanel a kráľovná Siedmej avenue dobyla svet módy, no teraz sa chce venovať vnúčatám a charite.

(Zdroj: SITA)

Donna Karan prednedávnom oznámila, že odchádza z postu hlavnej návrhárky firmy DKNY, vo svete módy však navždy zostáva jej pečať. Preslávila sa triezvou a minimalistickou  módou, ktorá je nielen efektná na pohľad, ale predovšetkým nositeľná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Američanka židovského pôvodu sa narodila ako Donna Faske v roku 1948. Jej mama bola modelka a nevlastný otec, ktorý ju vychovával od troch rokov, pracoval ako krajčír. Celé dni sa pohybovala v jeho blízkosti a pozorovala ho pri práci.

Detstvo bolo podľa nej jedným z najkrajších období jej života. Odmala sa učila rozoznávať druhy látok, spoznávala zákulisie módnych prehliadok. Kým sa však rozhodla profesionálne upísať módnemu biznisu, ubehlo niekoľko rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodne mala celkom iné ambície. V mladosti snívala o umeleckej kariére. „Posledná vec, ktorú som chcela robiť, bolo pracovať na Siedmej avenue. Chcela som byť speváčkou ako Barbra Streisandová alebo tanečnicou ako Martha Grahamová. Ale nebola som ani jedným. Milujem však kreslenie a najmä kreslenie tela. Milujem kresliť módu,“ priznala v rozhovore pre portál npr.org, čím vyvrátila dlhoročné klebety o tom, že nevie kresliť.

Keď po niekoľkých neúspešných pokusoch zistila, že sa neuživí spevom ani tancom, rozhodla sa zakotviť v módnom priemysle. Začala najprv brigádovať v obchode s oblečením. Rada pomáhala ľuďom nájsť správne šaty, páčilo sa jej organizovať dianie v obchode. Zrazu v sebe objavila celkom nový talent.

New York je svet

Jej vstup do módnej brandže nemožno nazvať inak, ako raketový. Po strednej škole sa vybrala na prestížnu návrhársku školu Parson's School of Design a už počas štúdia získala prácu u vtedajšej slávnej návrhárky Anne Kleinovej. Za pár rokov sa vypracovala medzi uznávaných dizajnérov a napokon aj na hlavnú návrhárku Anninej značky.

SkryťVypnúť reklamu

Donnine ambície však boli vyššie, a tak si v osemdesiatych rokoch založila vlastnú firmu a ako veľká lokálpatriotka do jej názvu zakomponovala svoje obľúbené mesto. „Budem radšej podporovať New York, než čokoľvek iné na svete, pretože New York pre mňa znamená svet,“ vyhlásila v čase, keď  vznikala značka DKNY.

Veľké „americké jablko“ si takto uctila aj preto, lebo bolo pre ňu odjakživa zdrojom inšpirácie. V tejto rušnej metropole sa prelína obrovské množstvo ľudí aj zmes najrôznejších módnych štýlov.

To, že Donna Karan má nos na módu, dokázala hneď prvou vlastnou kolekciou, ktorá zožala obrovský obdiv a vyniesla jej titul Návrhárka roka. „Na trhu bolo voľné miesto a ja som sa ho rozhodla zaplniť,“ povedala v biografii s názvom My Journey.

Ženy po jej kúskoch šaleli, pretože im ponúkla ľahký návod na to, ako sa z niekoľkých dobre padnúcich vecí dajú poskladať dokonalé outfity. Vyrobila sedem jednoduchých základných kúskov, ktoré by mala mať každá žena v šatníku. Vďaka tejto univerzálnej zostave mohla byť vždy dokonale oblečená na každú príležitosť.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkú sedmičku tvorili: elastické body, biela blúzka, sveter, sako, nohavice, sukňa a legíny. Dizajnérka naučila ženy, ako sa tieto jednoduché kusy dajú ľahko kombinovať, ako sa dá  pracovný outfit zmeniť na večerný, keď nemajú čas ísť sa prezliecť po práci domov. „Túžila som vytvoriť šaty zdôrazňujúce ženské krivky, šaty, v ktorých môžete ísť ráno do práce a potom rovno na večierok,“ vyznala sa vo svojej autobiografickej knihe.

Loading

...

Z móla na ulicu

Ženy na celom svete si podmanila najmä tým, že im priniesla módu, ktorá bola jednoduchá a univerzálna. Nepripravovala extravagantné kolekcie pre modelky, uznávala triezve farby a praktickosť. „Všetko, čo v živote robím, je záležitosťou môjho srdca, tela a duše,“ hovorila na verejnosti a striktne trvala na tom, aby oblečenie z jej dielne bolo skutočne nositeľné, aby sa v ňom žena nebála vyjsť na ulicu. Jednorazové módne výstrelky, ktoré sú na výslní len jednu sezónu, jej boli odjakživa cudzie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Svoju firmu postupne rozšírila a začala šiť aj pre mužov, produkovať  parfumy, slnečné okuliare, opasky a obuv. Vďaka prvorodenej dcére Gabby si uvedomila, že môže svoj vplyv rozšíriť aj na mladšie ročníky, ktoré sa takisto chcú pekne obliekať, no nemôžu si dovoliť drahé modely. Držala sa pritom hesla, že „všetky ženy chcú byť trochu štíhlejšie, trochu vyššie a trochu krajšie, bez toho, aby ich to veľa stálo“.

Medzi jej zákazníkov patrilo postupne čoraz viac známych osobností. Pre speváčku Barbru Streisandovú, ktorá sa stala jej najlepšou kamarátkou, ušila svadobné šaty. Bill Clinton absolvoval v obleku značky DKNY inauguráciu na amerického prezidenta a keďže medzi jej klientky patrí aj jeho manželka Hilary, nie je vylúčené, že Donna bude obliekať aj prvú americkú prezidentku. Jej modely nosia aj Jeremy Irons, Bruce Willis, Isabella Rossellini, Demi Moore či Cate Blanchett.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Loading

...

Nešťastné kožušiny

Vo svojich kolekciách rada používala prírodné materiály ako hodváb či koža, no práve to jej spôsobilo veľké problémy. V roku 2008 proti Donne Karanovej rozpútala vojnu organizácia za práva zvierat PETA a vyčítala jej časté používanie pravých kožušín.

Pri jej prejave na konferencii jogy v Bostone sa usadili protestujúci do jogínskej pozície králika a postriekali si telá falošnou krvou. Za tento čin boli síce uväznení, o niekoľko mesiacov neskôr sa však celý proces opakoval znova, keď pri bostonskej módnej prehliadke začali mávať vlajkami s nápismi: „Donna, zahoď kožušiny!“

Na konci roka 2008 zorganizovala návrhárka tlačovú konferenciu, kde oznámila, že v jej budúcej kolekcii sa kožušina neobjaví a že ich používanie ani do budúcnosti neplánuje. Na rozdiel od iných slávnych návrhárov preferuje jednoduchý rodinný život pred popularitou. Nechodí na večierky ani nestrieda partnerov. „Všetko vo vašom živote musí byť v rovnováhe,“ tvrdí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po rozvode s prvým manželom Markom Karanom, s ktorým má dcéru Gabby, našla šťastie po boku sochára Stephana Weissa. S ním mala ešte dve deti - dcéru Lisu a syna Coreyho. Práve vďaka jeho podpore si mohla splniť sen o vlastnej módnej značke. Bol to Stephan, ktorý jej pomohol založiť firmu DKNY a stál po jej boku, až kým v roku 2001 nezomrel na rakovinu pľúc.

Loading

...

Donna s dcérou Gaby

Dnes je Donna Karan hrdou babičkou siedmich vnúčat. Žije v meste East Hampton na pobreží Atlantického oceánu, kde si dala postaviť rozľahlú vilu, v ktorej rada relaxuje a medituje. To je pre ňu, ako pre duchovne založenú osobu, veľmi dôležité. Hoci po tridsiatich rokoch ukončila kariéru hlavnej návrhárky, neodišla zo sveta módy úplne.

Ponechala si právo zasahovať do vývoja kolekcií ako hlavná poradkyňa značky DKNY. V každom prípade chce teraz viac času venovať spoločnosti a nadácii Urban Zen Company, ktorá sa zameriava na konfekciu, bytové doplnky a životný štýl podľa zen filozofie, ktorú sama vyznáva. Urban Zen má zároveň aj charitatívny cieľ, podporuje deti v rozvojových krajinách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 593
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 923
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 076
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 4 279
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 649
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 158
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 099
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 711
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vilu z roku 1912 rekonštruovali architekti z ateliéru Collegium. Podľa architekti Kataríny Lupták jej výnimočnosť tkvie aj v prístupe investora.

Dnes sa uchádza v Česku o ocenenie interiér roku.


Pistáciová bábovka.

Čo si uvariť na Zelený štvrtok? Inšpirujte sa výberom receptov.


redakcia SME ženy 9
Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


1
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 793
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 459
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 644
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 442
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 380
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 941
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 11 510
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 506
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťZatvoriť reklamu