Byť fyzicky aktívny je jedným z najzákladnejších pilierov nášho celkového zdravia. Podľa Sprievodcu fyzickou aktivitou pre Američanov by sme mali stráviť pohybom a cvičením aspoň 150 minút týždenne.
Menej ako polovica však túto minimálnu hranicu dosiahne. A neplatí to len pre Američanov.
Cvičenie je ťažkou výzvou pre väčšinu z nás. Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorí jednoducho nemajú na cvičenie dostatok času, sú unavení alebo ich to nebaví.
Týchto sedem prieskumov vám však dokáže, že motivácia môže vychádzať zvnútra a nakopnúť túžbu po lepšom zdraví a krajšej postave.
1. Zafixujte si spomienku na momenty, keď vás pohyb bavil
Myslieť na cvičenie v pozitívnom svetle a na to, ako vám pohyb v určitých momentoch robil radosť, pomáha nabudiť myseľ, aby sa na cvičenie tešila.
Poukázala na to jednoduchá štúdia uverejnená na webovej stránke Taylor & Francis Online, v ktorej mala jedna skupina účastníkov myslieť na pozitíva a momenty, ktoré ich pri fyzickej aktivite robili šťastnými a druhá skupina na cvičenie nemala spomínať vôbec alebo mala myslieť na negatívne momenty.
Tí, ktorí sa v spomienkach z pohybu tešili hneď ďalščí týždeň začali cvičiť, kým tí, ktorí na cvičenie mysleli negatívne sa, samozrejme, ani nepohli.
2. Nájdite si na cvičenie partnera
Či už sa spojíte s kamarátom alebo partnerom, štúdia Lena Kravitza z Univerzity v Mexiku dokazuje, že podpora "parťáka" v cvičení zlepšuje vašu motiváciu a aj výdrž.
Ak nedokážete prísť na nikoho, kto by sa s vami "spolčil", navštívte skupinové cvičenia, ktoré slúžia nielen na budovanie lepšej postavy, ale aj ako možnosť spoznať nových ľudí s podobnými záujmami.

3. Pustite si obľúbenú hudbu
Vedci podľa portálu NCBI.com objavili ďalšieho skvelého pomocníka pri cvičení, ktorý funguje najmä v prípade žien.Tie, ktoré počas cvičenia počúvajú svoju obľúbenú dynamickú hudbu, vydržia cvičiť dlhšie ako tie ženy, ktoré cvičia len v tichu.
V prípade, že sa vám do cvičenia príliš nechce, voľte pozitívnu hudbu, ktorá vás nabudí a motivuje.
Ak sa však rozhodnete behať po ulici alebo sa vybrať na bicykel, so slúchadlami v ušiach opatrne. Na ceste môžu byť nebezpečné a zhoršovať vašu pozornosť.

4. Uvedomte si, že nejde len o genetiku
Je pravda, že medzi váhou a genetikou existuje prepojenie a postavu ako aj predpoklad, že budete priberať, možno zdediť a prenášať v DNA.
No štúdia z roku 2015, o ktorej písal portál Upi.com, upozornila na to, že ak si tento fakt zoberiete priveľmi k srdcu, skutočne podporíte priberanie.
Priberanie budete považovať za neodvratné a nutné zlo, ktoré nedokážete kontrolovať a prestanete podľa vedcov cvičiť a správne jesť. No to, ako vyzeráme, často pramení najmä z hlavy a nastavenia myslenia.
Zmena stravovacích návykov, pozitívna myseľ, cvičenie a vedomie, že vy ste pánmi svojho tela dokážu priam transformovať DNA a donútiť gény prejaviť sa inak, teda v zdravšej a krajšej forme.
5. Majte radi svoje telo
Pomôže aj to, ak si vyberiete aspoň jednu časť svojho tela, ktorá sa vám páči. Účinným receptom na rastúcu motiváciu je neustále pozorovanie svojho tela pred, počas aj po cvičení a sledovanie zmien.
Aj keď to môže znieť ako narcizmus, pozitívny pohľad na vlastný vzhľad podľa vedcov a ich štúdie uverejnenej na NCBI.com skutočne pomáha viac cvičiť, tešiť sa z výsledkov a využívať cvičenie ako potešenie z vlastného tela.
Nebojte sa preto venovať sa svojej postave a rozmaznávať ju pohybom, ale aj masážami a beauty procedúrami.
