Poznáte to. Ráno sa zobudíte celá dolámaná, nevládzete niesť ťažký nákup a po celom dni pri počítači sa nedokážete ani vystrieť.
Iste, váš chrbát sa ozýva čoraz viac spolu s vekom, ale bolesť chrbta trápi aj mladých ľudí, sťažuje si na ňu až deväťdesiat percent Slovákov.
Celkovo má podľa iHETA – Institutu pro zdravotní ekonomiku problémy pohybového systému a najmä chrbtice 120 miliónov ľudí v celej Európskej únii.
Príčinou býva stres, sedavý spôsob života, nesprávne držanie tela, fajčenie a namáhavé fyzické činnosti, ktoré preťažujú chrbát.
Dôležité sú vitamíny
Pri nesprávnom sedení môžete zaťažovať chrbát až o osemdesiatpäť percent viac, ako v stoji a pri častom dvíhaní ťažkých predmetov nešetrným spôsobom sa môže záťaž vyšplhať až na 275 percent.
Mnoho ľudí má chrbát v zlej pozícii pri väčšine činností počas dňa. Sedavému spôsobu života, stresu alebo preťažovaniu chrbta sa nedá vyhnúť a keď sa takéto situácie nahromadia, utláčané nervy chrbta vám to dajú pocítiť.
Ak sa teda chcete bolesti chrbta zbaviť alebo jej predísť, je dôležité, aby ste aj bežné denné činnosti vykonávali správne a s čo najmenším dosahom na chrbticu.
Lepšie, ako siahnuť po analgetikách, je cvičiť a regenerovať poškodené nervy chrbta vitamínmi B1, B6 a B12. Na prevenciu bolestí chrbta je okrem vytrvalostného plávania vhodných viacero cvičení, ktoré sa môžete naučiť v ordinácii fyzioterapeuta či rehabilitačného lekára.
Tieto cviky pomáhajú spevňovať aj brušné svalstvo, ktoré sa tiež podieľa na správnom držaní tela. Ak ste sa rozhodli pre plávanie, tak pre váš chrbát je najlepšie plávať na znak.
Najviac bolia kríže
Pravdepodobne najvyššie percento ľudí trpí bolesťami v krížoch. Je to miesto, ktoré patrí asi medzi najviac zaťažované oblasti a veľmi citlivo reaguje na teplotné zmeny.
Na túto časť chrbta sa prenášajú najväčšie tlaky pri zdvíhaní bremien alebo skákaní, či dopadoch, ale aj pri takzvanej pasívnej činnosti, akou je dlhodobé sedenie - pri počítači alebo pri šoférovaní na dlhé trasy.
„Na bolesti krížov sa častejšie sťažujú ľudia ráno, keď sa zle vyspali na nevhodnom lôžku, ktoré je príliš mäkké a preležané. Veľmi často ich pociťujú ľudia, ktorí nesprávne a nadmerne cvičia s veľkými záťažami. Niekedy sa bolesť neprejaví iba v oblasti chrbta, ale premieta sa dopredu do slabín, alebo sa prenáša po zadnej strane stehna až do lýtka alebo prstov nôh. Bolesti tejto krížovej chrbtice nezriedka súvisia aj s chybami chodidiel, ako sú ploché nohy, kladivkové prsty, s nekvalitným obutím alebo s nesprávnym postavením kolenného či bedrového kĺbu,“ vraví športový lekár zo Združenia pre zdravie a výživu Pavel Malovič.
Na bolesti v krčnej a hrudnej chrbtici sa sťažujú najmä ženy, bolesťami v krížoch sú častejšie postihnutí muži. Mechanická bolesť sa väčšinou prejavuje iba na jednej strane chrbtice a pri pohybe jej intenzita obvykle narastá.
„Bolesť, ktorú spôsobuje zápal, veľmi často vznikajúci pri prechladnutí chrbta, je výraznejšia v noci a nadránom a objavuje sa na rôznych miestach. Ak pretrváva dlhšie ako dva mesiace, môže signalizovať vážnejšie chronické ochorenie,“ vraví Malovič.
Držanie tela a výživa
Príčinou bolesti chrbta sú najmä denné stereotypy - zlé držanie tela, nevhodná obuv, dlhodobé zaťažovanie jednej dolnej končatiny, vykladanie si nôh na smetný kôš.
Vášmu chrbtu neprospeje, ani keď celý deň sedíte pokrčená v pracovnom kresle. Každú hodinu by ste sa mali postaviť a poprechádzať.
Ak niekoľko hodín sedíte pri počítači a neurobíte nijaký pohyb, váš chrbát to pocíti. Ak sa dopustíte niekoľkých chýb za sebou, jedného dňa sa vám to vypomstí a skončíte v ordinácii lekára alebo rovno v nemocnici. A nezabúdajte, že vaša chrbtica pocíti aj vaše psychické problémy, stres či problémy vo finančnej oblasti.
Každú záťažovú situáciu si skrátka odnesie váš chrbát. Ideálne by bolo stráviť každý deň aspoň hodinku v bazéne, vystaviť svalstvo chrbta masážnym tryskám alebo sa odovzdať do rúk šikovnej masérke, no úprimne – koľko ľudí si to môže denne dovoliť?
A vyskočenú platničku je už neskoro riešiť thajskou masážou. Masáž je dobrá skôr pri rôznych spazmách, stuhnutiach svalov. Lepšie ako liečenie je prevencia – zbaviť sa zlozvykov, pravidelne cvičiť a prijímať v strave dôležité výživné látky, najmä magnézium a vitamín D.
Cviky, ktoré odporúča Pavel Malovič:
1. V sede na stoličke mierne zodvihneme nohy nad podlahu. Vystrieme kolená. Krúžime potom naraz oboma nohami v členkoch na pravú, potom na ľavú stranu. Opakujeme desať až pätnásťkrát. V tej istej polohe neskôr pokračujeme a tridsaťkrát priťahujeme špičky k sebe a vystierame chodidlá. Po malej prestávke opakujeme ešte tri- až štyrikrát.
2. Stojíme vzpriamení. Sedacie svalstvo stiahneme k sebe na päť až sedem sekúnd a potom sa uvoľníme. Opakujeme tridsaťkrát.
3. Posadíme sa na okraj stoličky. Pri nádychu stiahneme sedacie svalstvo, pri výdychu ho uvoľníme. Opakujeme dvadsaťkrát.
4. Stojíme vzpriamení. Rukami sa pridŕžame stola a zanožíme ľavou nohou. V tejto polohe vydržíme štyri až päť sekúnd. To isté cvičíme aj pravou nohou. Opakujeme dvadsaťkrát.
Ako si pomôcť?
1. Športujte
Ideálne je plávanie alebo pilates, keď sa chrbát uvoľní a spevní. Nezabúdajme však, že treba zaťažovať chrbát postupne a pravidelne.
2. Vyložte si nohy
Treba si vedieť správne vyložiť nohy. Ľahnite si na chrbát a nohy si vyložte na vyvýšenú plochu, napríklad na stoličku. Takto si zaťažíte chrbát o osemdesiat percent menej oproti polohe v stoji.
3. Vystrite sa
Nastavte si na telefóne pripomienky, ktoré vám počas dňa pípnu a pripomenú, aby ste sa vystreli. Postupne si zvyknete a podvedome tak udržíte chrbát vo vystretej polohe počas celého dňa.
4. Vyhýbajte sa stereotypu
Pri sedavej práci sa často prechádzajte a naťahujte sa, v ideálnom prípade si sem-tam sadnite na balančnú stoličku alebo fitloptu. Neležte dlho pred televízorom, keď svaly na chrbte namiesto spevnenia ochabujú, ani nevykonávajte iné stereotypné aktivity, pri ktorých telo zlenivie.
