Začína sa leto a s ním aj riziko uhryznutia kliešťami. Ak si na tele objavíte kliešťa, nasledujúce dni sledujte, či máte príznaky typické pre ochorenia prenášané týmto hmyzom.
Kliešte sa vyskytujú hlavne v tráve a v nízkych porastoch. Zachytávajú sa na steblách trávy a na spodnej strane listov. Živia sa krvou cicavcov, plazov a vtákov, od ktorých môžu získať baktérie alebo vírusy.
Ak prechádzate cez miesta ich výskytu vo voľnej prírode, vzniká riziko, že na vás prenesú infekciu.
Na Slovensku sa najčastejšie vyskytujú dve ochorenia prenášané kliešťami: lymská borelióza a kliešťová encefalitída.
Lymská borelióza
Prejavy:
- červenkastá škvrna okolo miesta uštipnutia kliešťom v tvare kruhu
- príznaky podobné chrípke, ako sú horúčka, únava, bolesť hlavy
Vyhľadajte lekára, ak pocítite niektorý z uvedených príznakov počas tridsiatich dní po uštipnutí kliešťom. Väčšina prípadov lymskej boreliózy môže byť liečená počas niekoľkých týždňov použitím antibiotík. Pri neliečenom ochorení môže dôjsť k poškodeniu srdca, kĺbov a nervového systému.
Kliešťová encefalitída
Prejavy:
- príznaky podobné chrípke, ako sú horúčka, únava, bolesť hlavy
- bolesť svalov, žalúdočná nevoľnosť
Ak pocítite niektorý z uvedených príznakov počas štyroch týždňov po uštipnutí kliešťom, vyhľadajte lekára. V neskoršej fáze tohto ochorenia môže dôjsť k poškodeniu nervového systému, ktoré sa prejaví príznakmi zápalu mozgových blán.
Životný cyklus kliešťov
Kliešť prechádza počas života štyrmi štádiami: vajíčko, larva, nymfa a dospelý kliešť. Ochorenie môže preniesť na človeka počas posledných troch štádií.
Do prírody si oblečte:
- Dlhé rukávy
- Dlhé nohavice
- Svetlé farby oblečenia
- Nohavice zastrčené do ponožiek
Kliešte sú v prírode voľným okom ťažko viditeľné. Larvy pripomínajú škvrnu sadze a nymfy majú veľkosť špendlíkovej hlavičky alebo zrniečka maku.
Samička kliešťa však po nasatí, keď sa jej telo naplní krvou, môže narásť až do veľkosti hrachu. Dospelý kliešť môže mať rozličnú farbu - od červenkastej cez tmavohnedú až po čiernu.
Kde žijú?
Kliešte sú po komároch druhým najznámejším prenášačom pôvodcov infekčných ochorení na ľudí. Žijú vo vidieckych aj v mestských lokalitách.
Najcharakteristickejšími miestami ich výskytu sú listnaté lesy a zmiešané lesné porasty s dostatočnou vlhkosťou. Nachádzajú sa predovšetkým v tráve a v nízkych krovinách vo výške do päťdesiat centimetrov.
Najviac ich je na okrajoch lesov, na čistinách a pozdĺž lesných chodníkov. Vyhýbať by sme sa mali aj kríkom a hustému porastu.
Ako sa chrániť?
Pred odchodom do oblastí, kde by mohli byť prítomné kliešte, je dôležité použiť:
1. vhodné oblečenie a obuv, ktoré čo najviac chránia ruky a nohy
2. repelentné prípravky
Po návrate domov z prírody je potrebné:
1. prezrieť seba, deti aj domáce zvieratá
2. odstrániť čo najskôr prichyteného kliešťa z pokožky
Očkovanie
V oblastiach so zvýšeným ohniskom kliešťovej encefalitídy sa odporúča očkovanie proti kliešťovej encefalitíde.
Toto očkovanie však nechráni pred ostatnými ochoreniami prenášanými kliešťami.
Ako zistíte, že ho máte?
Po pobyte v prírode alebo v oblasti s výskytom kliešťov si skontrolujte oblečenie a telo. Pozornosť venujte oblastiam hlavy, krku, podpazušia, pupku, slabín a nôh.
U detí sa kliešť často nachádza na hlave vo vlasovej čiare a za ušami. Ak sú kliešte veľmi malé, môžete ich prehliadnuť, užitočné je preto použiť lupu.
Miesto uštipnutia kliešťom nie je vo väčšine prípadov bolestivé. Prisatého kliešťa je potrebné čo najrýchlejšie odstrániť, buďte pri tom opatrní.
Dôležité je nezanechať v rane hlavičku a nerozpučiť ho. Na miesto, kde je kliešť prisatý, nenanášajte žiadne tekuté ani olejové prípravky.
Mohlo by to spôsobiť vyprázdnenie obsahu čriev kliešťa do rany, čím by vzniklo riziko prenosu baktérií alebo vírusov do krvi.
Kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Vyťahujte ho z pokožky pomaly kývavým pohybom bez točenia.
Po vytiahnutí kliešťa zabaľte do papiera a odhoďte. Najvhodnejšie je spláchnuť ho v toalete.
Po vytiahnutí kliešťa kožu v mieste jeho prisatia vydezinfikujte dezinfekčným prostriedkom s obsahom alkoholu alebo jódovej tinktúry.
Ak rana po niekoľkých dňoch neustúpi, vyhľadajte čo najrýchlejšie odbornú lekársku pomoc.
Názor lekára
Radí detská lekárka Alexandra Drgoňová zo všeobecnej ambulancie detského a dorastového lekára v Bratislave na Kozej ulici:
„V mojej praxi sa mi najlepšie osvedčil takýto spôsob odstránenia kliešťa: Zoberieme si vatový tampón, jemne ho namočíme a mierne namydlíme. Najlepšie je použiť klasické mydlo. Takýmto tampónom mierne šúchame kožu v mieste, kde je kliešť prisatý. Stačí šúchať jedným smerom, netreba robiť žiadne krúživé pohyby. Čas, za ktorý sa kliešť pustí, je rôzny, niekedy to trvá doslova niekoľko sekúnd, niekedy aj dlhšie. Keď sa kliešť pustí, treba ho rozpučiť a spláchnuť. Miesto vpichu treba vydezinfikovať jódovým dezinfekčným prostriedkom, alebo liehom.“