SME
reklama

Elia Kazan: Oscarový režisér bol komunista, donútili ho udať kolegov

Filmy Elia Kazana získali dokopy 21 Oscarov. Jeho život bol však poznačený komunistickou minulosťou.

(Zdroj: Wikimedia Commons)

„Neverím na duchov. Dnes už som úplne iný človek a žijem celkom iným životom, ale aj tak, keď sa ešte dnes pýtam sám seba, čo sa vlastne presne stalo, napadne mi hneď na to otázka, ktorá a čia ruka to tak sčista jasna zasiahla a strhla volant môjho dvojsedadlového triumphu, a napriek tomu, že sa všetky moje sily a vôle vzpierali, úporne riadila voz jedným smerom, až ma to pritislo z boku na kamión idúci plnou rýchlosťou. Bolo to všetko dielo niekoľkých sekúnd, ale na toto sa zreteľne pamätám.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takto sa začína román Tichá dohoda. Napísal ho americký spisovateľ a režisér gréckeho pôvodu Elia Kazan. Vyšiel v roku 1967 v USA a zaznamenal veľký úspech u čitateľov aj u literárnej kritiky. O dva roky na to nakrútil Kazan podľa svojej knihy rovnomenný film s Kirkom Douglasom a Fay Dunawayovou v hlavných úlohách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Načítavam video...

Ide o príbeh o citovej a morálnej kríze amerického intelektuála v 60. rokoch 20. storočia.

 

Milan Kundera zakazuje adaptácie svojich románových diel, pretože s tými, čo doteraz vznikli, nebol spokojný, Kazan si však svoj román sfilmoval sám a urobil to rovnako geniálne, ako napísal svoju knihu. Ak divák väčšinou po zhliadnutí sfilmovaného románu zažíva sklamanie, tentoraz dostal rovnocenne hodnotný zážitok.

Loading

...

Mladý Elia Kazan

Skvelý spisovateľ aj režisér

Stáva sa, že sa vynikajúci herci neskôr pustia do režírovania filmov a mnohí režiséri si píšu k svojim filmom scenáre, pričom v oboch profesiách dokážu byť naozaj dobrí. Kombinácia skvelý spisovateľ a skvelý režisér v jednej osobe je však neobvyklá. Kazan totiž nerežíroval len vlastné filmy - ale aj predlohy iných svetoznámych autorov - a robil to výborne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z jeho ďalších úspešných románov spomeňme Anatólčana z roku 1982 – v slovenskom preklade vyšiel v roku 1986 - a autobiografický román Amerika, Amerika! , na ktorý Anatólčanom nadviazal. V oboch románoch vystupuje hlavný hrdina turecký Grék Stavros, outsider, prisťahovalec, ktorý spolu s početnou rodinou prichádza do New Yorku a túži žiť v zasľúbenej krajine lepší život. Napokon však čelí veľkému sklamaniu: Amerika ho nikdy neprijme.

Kazan, hoci sám seba nazýval outsiderom, mal však ako potomok gréckych prisťahovalcov iný osud: Stal sa jedným z najvýznamnejších režisérov Hollywoodu.

Loading

...

Elia Kazan s kolegami z filmového biznisu si prevzal svojho prvého Oscara v roku 1948 za film Džentlmenská dohoda.

Prisťahovalci z Turecka

Elia Kazan, vlastným menom Elias Kazantzoglou, sa narodil v Istanbule ako potomok kapadóckych Grékov. Kapadócia je historické územie vo východnej Anatólii - až do začiatku 20. storočia bola multietnickým krajom, v ktorom žili Turci, Gréci, Arméni a Kurdi. Krátko po jeho narodení sa rodina presťahovala do Berlína a pred prvou svetovou vojnou sa natrvalo presídlila do USA.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Otec sa v New Yorku živil ako obchodník s kobercami. Čakal, že Elia zaňho rodinný podnik prevezme, no syn o obchod nejavil záujem. Našťastie, matka mala pre synovu záľubu v umení pochopenie a podporila ho v štúdiu dramatickej tvorby na Yalovej univerzite.

Po štúdiu začal Elia pracovať v divadle – ako kulisák, osvetľovač, inšpicient aj asistent réžie. Začiatkom 30. rokov sa objavil tiež v niekoľkých epizódnych úlohách ako príležitostný herec, napríklad vo filme City for Conquest. S týmto obdobím jeho života sa však spája aj kontroverzná udalosť: Kazan sa stal členom newyorskej divadelnej skupiny Group Thetre a s niektorými kolegami vstúpil do komunistickej strany.

A práve tento "hriech mladosti" zapríčinil neskôr nepríjemnú čiernu škvrnu na jeho živote. Neskôr, keď v roku 1952 vypukol antikomunistický hon na čarodejnice - ktorý viedol senátor Joseph Raymond McCarthy v 50. rokoch 20. storočia - musel Kazan vypovedať pred inštitútom House of Un-American Activities Committee - Výborom pre neamerickú činnosť Snemovne reprezentantov. Najprv iba priznal, že bol v rokoch 1934 až 1936 sám členom komunistickej strany - no o päť mesiacov neskôr svojich kolegov udal: výboru prezradil osem mien. Skomplikoval im tak profesionálnu dráhu - spôsobil, že sa ocitli na čiernej listine Hollywoodu - a preto ho mnohí za tento krok odsudzovali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na rozdiel od Kazana jeho priateľ dramatik Arthur Miller, ktorého hry Kazan s obrovským úspechom v divadle režíroval - Smrť obchodného cestujúceho mala 742 repríz - odmietol prezradiť výboru členov, ktorých údajne videl na stretnutí komunistických spisovateľov v roku 1946. Bol preto odsúdený za pohŕdanie súdom. Miller sa odvolal a uspel. Aj napriek naliehaniu výboru a Kazana sa rozhodol neposkytnúť informácie o bývalých členoch Americkej komunistickej strany. Táto epizóda mala za následok rozpad ich kamarátstva na desať rokov. Aj Millera pre jeho postoj Hollywood zaradil na čiernu listinu, Broadway to však odmietol akceptovať a jeho hry sa naďalej tešili popularite u divákov.

Kazan mal pre svoje počínanie zdôvodnenie. Vysvetľoval ho tak, že v jeho srdci nastala zmena – prestal vraj súhlasiť s komunistami. V New York Times dal dokonca vytlačiť platený inzerát s titulkom: Mlčanie slúži komunistom. „Je mi ľúto, že som ľuďom ublížil. Priznávam, že som radšej trochu ublížil iným, než by som sebe ublížil veľmi,“ povedal neskôr úprimne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napriek tomu však ako umelec nestratil meno. The New York Times o ňom napísali, že je jedným z najváženejších a najvýznamnejších režisérov na Broadway a v Hollywoode v celej histórii.

Steven Spielberg o ňom povedal: „Na pamäti treba mať jeho dielo. Nemusím súhlasiť s rozhodnutím, ktoré urobil, a myslím si, že to, čo urobil, bola chyba – ale to pre mňa nič nemení na jeho filmoch.“

Oscarový režisér

Na začiatku 40. rokov sa totiž z Kazana stal úspešný broadwayský režisér, ktorý sa preslávil tým, že uvádzal divadelné hry vtedy populárnych súčasných amerických dramatikov – Tennessee Williamsa či Arthura Millera. Williemsovu Električku do stanice túžba preniesol v roku 1951 aj na filmové plátno, v hlavnej úlohe s jeho obľúbencom Marlonom Brandom. Film bol ocenený tromi Oscarmi. Podľa Williamsovej predlohy nakrútil tiež film Baby Doll.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Loading

...

Počas režírovania predstavenia Električku do stanice túžba

Kazanove filmy získali množstvo nominácií na Oscara, 21 šancí aj premenili. Za film Amerika, Amerika!, ktorý sfilmoval podľa svojho úspešného románu, mal tri nominácie. Román pripomína svojou formou filmový scenár. Príbeh je situovaný do konca 19. storočia a rozpráva o národnostnom a sociálnom útlaku Grékov v Turecku. Hlavnou postavou je mladý muž, ktorý sa usiluje vymaniť z tureckej nadvlády a utiecť do Ameriky. Po mnohých útrapách uskutoční svoj sen, no hneď po prvom kontakte s americkými úradníkmi vytriezvie a prestane si robiť o vysnívanej krajine ilúzie.

Herci pod Kazanovým vedením podávali najlepšie výkony - dvadsaťjeden hercov, ktorých režíroval, bolo nominovaných na Oscara, deväť z nich aj cenu dostalo. Sám Kazan získal Oscara v roku 1948 za film o rasovej neznášanlivosti Gentleman's Agreement, s Gregory Peckom, a potom za film V prístave z roku 1954, ktorým kritizoval gangsterské metódy odborárskych šéfov v newyorskom prístave - ocenenie tohto filmu ôsmimi Oscarmi bolo historickým úspechom. Napokon mu v roku 1999 Americká filmová akadémia udelila Oscara za celoživotné dielo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pod jeho režisérskou taktovku sa zrodila aj veľká herecká hviezda – večný rebel James Dean. Bol to práve Kazan, kto ho obsadil do dnes už legendárneho filmu nakrúteného podľa románu Johna Steinbecka Na východ od raja. Príbeh sa odohráva na rodinnej farme v strednej Kalifornii, v čase vstupu USA do 1. svetovej vojny v roku 1917. Zobrazuje konflikt bratov - dvojičiek, súťažiacich o priazeň puritánskeho otca a o srdce krásnej Abry.

Film získal viaceré ocenenia, Jo Van Fleet dostala Oscara za vedľajšiu ženskú hereckú úlohu, nominácie boli aj za scenár a réžiu  - a James Dean bol nominovaný v kategórii najlepší herec.

Ako jeden z pôvodných zakladateľov slávneho Actors Studia Kazan vyznával nutnosť osobného prežívania role – teda nielen predstieranie – ale hranie na základe rozboru psychológie postavy. Vďaka tejto metóde sa pod jeho vedením stali Marlon Brando a potom aj James Dean pre mladú generáciu predmetom kultového uctievania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

So svojou prvou ženou Molly Day Thacherovou

Úspešný outsider

Svoj posledný film nakrútil Kazan v roku 1976. Išlo o snímku s Robertom de Nirom, Tony Curtisom, Jackom Nicholsonom, Jeanne Moreauovou a Robertom Mitchumom, podľa románu Francisa Scotta Fitzgeralda Posledný magnát - z hollywoodskeho prostredia dvadsiatych rokov 20. storočia.

Potom sa venoval už len literatúre. V roku 1972 vydal román Vrahovia a o filmovanie stratil záujem. Potreba autorského vyjadrovania, odhaľovania svojho vnútra, ho stále viac odvádzala od filmovej činnosti k písaniu literatúry, vďaka tomu vznikli jeho pozoruhodné autobiografické romány. Tichá dohodaAmerika, Amerika! sa však ešte stali aj námetmi jeho filmov, čím napĺňal kritériá takzvanej autorskej teórie – bol jedným z popredných predstaviteľov tohto kritického smeru v americkej kinematografii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V životopise s názvom Život napokon odhalil ešte viac zo svojho súkromia, ako vo svojich románoch - boli to vraj najmä jeho milenky, ktoré mu poskytovali inšpiráciu, medzi nimi aj Marilyn Monroe.

Sám to obhajoval takto: „Moje vzťahy so ženami ma posúvali ďalej, dalo by sa povedať, že mi zachránili život. Dodávali mi energiu, môj tvorivý prameň nevyschol, nepremenil som sa na prach a neodvial ma vietor.“

Elia a jeho druhá manželka herečka Barbara Loden. Zomrela v roku 1980, vo veku 48 rokov. Jej život predčasne ukončila choroba.

Kontroverzný režisér bol trikrát ženatý. Dve prvé manželky predčasne zomreli, z manželstiev pochádza dokopy šesť detí. Syn Nicholas je úspešným scenáristom. Prvá manželka Molly bola dramatička - zomrela vo veku 56 rokov, v roku 1963. Druhá manželka, herečka Barbara Lodenová, zomrela 48-ročná, v roku 1980, na zhubnú chorobu. Lodenová v roku 1970 nakrútila sociálnu drámu Wanda o robotníčke, ktorá sa usiluje uniknúť biede baníckeho kraja – Pensylvánie, kde hrala sama hlavnú úlohu. Kazan o rok neskôr nakrútil za vlastné peniaze  na 16 milimetrový film snímku Hostia - podľa námetu svojho syna Chrisa, v ktorom zachytil tiesnivý vplyv vojny vo Vietname na život Američanov. S treťou manželkou, rodenou Britkou, spisovateľkou Frances Ruglesovou, žil takmer 20 rokov až do svojej smrti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Elia Kazan nás navždy opustil pred trinástimi rokmi, v požehnanom veku 94 rokov, krátko po svojich narodeninách. Jeho životnú dráhu zachytila vo filmovom dokumente francúzska režisérka Annie Tresgotová. Nazvala ho Elia Kazan: Outsider. Sám sa tak totiž o sebe vyjadril. „Bol som outsider,“ vravel, pričom narážal na to, ako mu farba pleti, grécky pôvod a židovské korene komplikovali asimiláciu v USA. Jeho súkromný a profesionálny život silno ovplyvnila jeho osobnosť plná rozporov a veľké úsilie uspieť.

Treba však povedať, že Elia Kazan bol veľmi úspešným outsiderom. Natrvalo ovplyvnil americkú kinematografiu a do literatúry sa zapísal veľkými zlatými písmenami.

Načítavam video...

 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 416
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 720
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 027
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 744
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 557
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 058
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 222
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 974
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 781
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 394
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 908
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 829
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu