SME

Romy Schneiderová: Nikdy som nebola Sissi

Jej krátky život bol poznačený množstvom tragédií.

(Zdroj: Flickr.com/CC - Mauricio Navarrete Contreras´s Photostream)

Romantické duše sa už desaťročia nechávajú unášať čarovným príbehom lásky rakúskeho cisára Franza Jozefa a nádhernej Sissi.

Na rozdiel od filmu, kde sa všetko končí happyendom, predstaviteľka cisárovnej – Romy Schneiderová také šťastie nemala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pochádzala z rakúsko-nemeckej hereckej rodiny. Jej matka bola herečka a speváčka Magda Schneider, ktorá sa preslávila v nemeckom filme začiatkom tridsiatych rokov.

V roku 1936 sa vydala za hereckého kolegu Wolfa Albacha-Rettyho. V septembri 1938 sa im narodila dcéra, ktorej dali meno Rosemarie Magdalena a od detstva ju podporovali v hereckých ambíciách.

SkryťVypnúť reklamu

Rozviedli sa, keď mala jedenásť rokov, matka však naďalej dohliadala na rozvoj jej kariéry. Prvé skúsenosti pred kamerou začala zbierať mladučká Romy ako pätnásťročná, práve vďaka matkinej ambicióznej povahe.

Magda Schneiderová sa po rozvode vydala za Hansa Herberta Blatzheima, ktorého Romy volala „daddy“. Vzťah medzi nimi však nikdy nebol dobrý.

Otčim s matkou sa ju vždy snažili príliš  kontrolovať. Už ako sedemnásťročná dostala životnú rolu cisárovnej Sissi, ktorá z nej urobila hviezdu európskeho formátu.

Počas nakrúcania mala mladučká Romy stále pri sebe mamu. Magda Schneiderová si totiž zahrala filmovú matku svojej dcéry – vojvodkyňu Ľudovítu.

Ako krémová torta

Film sa z po nemecky hovoriacich krajín rozšíril do rôznych končín sveta. Romy si však slávu príliš neužívala.

SkryťVypnúť reklamu

„Pripadala som si ako krémová torta, do ktorej sa chce každý zahryznúť. Ľudia vo Viedni na mňa ukazovali prstom a hovorili, aha, to je Sissi,“ posťažovala sa v jednom z televíznych rozhovorov.

Producenti sa po komerčnom úspechu filmovej Sissi chopili príležitosti a divákom naservírovali ešte ďalšie dve, rovnako úspešné časti.

Loading

...

Pôvodne mala vzniknúť aj štvrtá, no Romy ju odmietla nakrútiť. „Za štvrtý diel mi dávali na ruku milión mariek, ale odmietla som. Mala som toho už plné zuby,“ povedala s odstupom času.

Veľmi sa bála, že si ju ľudia zaškatuľkujú, a chcela ukázať, že dokáže byť aj charakterovou herečkou, ktorá zvládne aj podstatne náročnejšie úlohy.

Napokon, aj keď za svoju krátku kariéru natočila viac ako šesťdesiat filmov, pre väčšinu ľudí navždy zostala cisárovnou Sissi.

SkryťVypnúť reklamu

„Nie som Sissi a vlastne som ňou ani nikdy nebola. Nenávidím ten imidž. Som Romy Schneiderová,“ vyhlásila krátko pred svojou smrťou.

Keď z vlastnej vôle ukončila nakrúcanie filmov o rakúskej cisárovnej, jej matka s otčimom neboli nadšení. Nevlastný otec spravoval všetky honoráre mladej hviezdy a financoval z nich svoje reštaurácie.

Každý mesiac Romy vydelil tritisíc mariek, ktoré jej museli stačiť, a zvyšok si nechával pre seba. „Keď som prešvihla konto, bolo zle,“ spomínala na neľahké obdobie rodičovskej nadvlády, ktoré však napokon netrvalo dlho.

Konečne sama sebou

V roku 1958 sa totiž pri nakrúcaní filmu Christine zaľúbila do jedného z najväčších krásavcov filmového plátna – Alaina Delona.

O tri roky starší francúzsky herec ju najskôr prehliadal, ale ona sa nasťahovala do rovnakého viedenského hotela, aby mohla byť v jeho blízkosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A keď sa Delon vrátil do Paríža, zakrátko si aj ona kúpila letenku a po pristátí vytočila jeho telefónne číslo.

„Keď som položila slúchadlo, uvedomila som si, čo som vyviedla. Bola som vyvrheľ, ale bola som šťastná. Moja láska bola opätovaná,“ napísala do svojho denníka, ktorý si viedla od trinástich rokov.

Loading

...

Do Francúzska sa presťahovala bez toho, aby si na to pýtala dovolenie od rodičov. Začala žiť a pracovať v Paríži a vďaka Delonovým kontaktom sa dostala aj do Hollywoodu. 

Zaľúbené hviezdy sa dokonca v roku 1959 zasnúbili, no keď oboch pohltila kariéra, ich láska začínala chladnúť.

Delon naplno využíval svoju charizmu na rýchly postup v kariére. Mal povesť ambiciózneho krásavca, ktorý neváha ísť za svojím cieľom aj cez posteľ.

Po Paríži kolovali historky o jeho bisexuálnych sklonoch, vernosť nebola nikdy jeho silnou stránkou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O štyri roky si našiel novú partnerku a Romy necitlivo opustil. Keď sa jedného dňa vrátila domov, čakala ju kytica červených ruží a list na rozlúčku: „Som s Nathalie v Mexiku. Všetko dobré. Alain.“

Zrútila sa a podrezala si žily. Pokus o samovraždu jej nevyšiel, no rozchod s osudovým mužom ju navždy poznačil.

Naoko zostali dobrými priateľmi, Delon si ju dokonca vyžiadal do niekoľkých filmov.

„Keď ho potrebujem, vždy je ochotný pomôcť mi a kedykoľvek s ním môžem rátať,“ povedala o ňom. Nikdy sa však celkom nevyrovnala s tým, že ich vzťah už nebol tým, čím býval.

Muži a alkohol

Pravdepodobne z trucu sa zakrátko vydala za nemeckého režiséra Harryho Meyena. Päť mesiacov po svadbe sa jej narodil syn David Christopher.

„Konečne mám muža, ktorý ma bude milovať až do smrti,“ napísala si do denníka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nasledujúce dva roky nenatočila ani jeden film, bola len mamou a partnerkou na plný úväzok. Ale manželstvo sa aj tak rozpadlo.

Pomerne neúspešný režisér Harry Meyen na ňu žiarlil a správal sa ako arogantný tyran. V roku 1973 od neho so synom ušla, no kým sa rozviedli, prešli dva roky, pretože Meyen si robil nároky na polovicu majetku, ktorý manželia nadobudli len vďaka Romy.

Nešťastné vzťahy s mužmi začala zapíjať alkoholom. Kombinovala ho s liekmi a navyše bola veľmi silná fajčiarka. Denne vyfajčila aj šesťdesiat cigariet.

Jej život sa zharmonizoval, až keď jej do cesty prišiel ďalší muž a s ním aj nová nádej. Daniel Biasini bol mladík s vyberaným správaním a veselou povahou.

Najskôr bol jej osobným asistentom, neskôr kamarátom a napokon aj milencom. Rýchlo si našiel aj cestu k jej synovi Davidovi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Prišlo to ako blesk z čistého neba. Daniel je pekný, inteligentný a šarmantný. Neprekáža mi ani to, že je o deväť rokov mladší,“ zapísala si Romy pred svadbou.

Niektorí priatelia sa s jej nadšením nestotožňovali a považovali Daniela za príživníka. Ona ich však nepočúvala a podporovala jeho snahu stať sa filmovým producentom.

Platila mu drahé obleky aj autá. Ich prvé očakávané dieťa potratila. Smútok po potrate zaháňala v práci.

„Budem filmovať, dokedy ma budú potrebovať. No je tu niečo, čo som si zaumienila v budúcnosti uchovať – pokojný rodinný život,“ napísala si vtedy do denníka.

Ďalší pokus o materstvo jej vyšiel, v roku 1977 priviedla na svet dievčatko Sarah Magdalenu.

Trápenie bez konca

Ďalšie sklamanie však na seba nedalo dlho čakať. Daniela po čase prestala baviť úloha manžela svetoznáme hviezdy. Nasledoval rozchod a Romy opäť upadla do veľkých depresií.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V tom čase ju navyše trápili obrovské bolesti. Keď išla na vyšetrenie, zistila, že ich má svedomí nádor na obličke. Po jej odstránení sa vrátila opäť do práce a pomaly sa zotavovala. No najväčšia tragédia ju ešte len čakala.

Najhorším dňom v živote krásnej herečky bol 5. júl 1981. Jej vtedy len štrnásťročný syn David sa vracal domov a keď mu na zvonenie nikto neotváral, rozhodol sa preliezť cez plot.

Pritom sa pošmykol a napichol sa na železné špice ozdobného plota. Lekári bojovali o jeho život štyri hodiny. Márne. Zvuk lekárových topánok, ktorý jej správu o synovej smrti doniesol, ju už navždy prenasledoval v nočných morách.

Loading

...

So synom akoby umrela aj ona. Smútok tentoraz nezahnal ani alkohol, ani tabletky. Nevedel jej pomôcť ani priateľ Laurent Pétain ani malá dcérka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nakrútila ešte film Pútnička zo Sans-Souci, no siahla pri tom až na úplné dno svojich síl. Zbožňovaného syna napokon prežila len o desať mesiacov.

Bolo skoré ráno 29. mája, keď Laurent Pétain našiel jej nehybné telo a zavolal záchranku, ktorá už len skonštatovala smrť.

Spočiatku sa rozchýrilo, že šlo o samovraždu, no lekári vydali vyhlásenie, že štyridsaťtriročná Romy Schneiderová zomrela prirodzene - na zlyhanie srdca.

Pochovali ju vedľa Davida. Do truhly dostala aj lístoček od Delona. „Nikdy si nebola krajšia. A vidíš, naučil som sa kvôli tebe aj pár slov po nemecky: Ich liebe dich (Milujem ťa).“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 595
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 923
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 083
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 4 190
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 630
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 158
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 082
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 700
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vilu z roku 1912 rekonštruovali architekti z ateliéru Collegium. Podľa architekti Kataríny Lupták jej výnimočnosť tkvie aj v prístupe investora.

Dnes sa uchádza v Česku o ocenenie interiér roku.


Pistáciová bábovka.

Čo si uvariť na Zelený štvrtok? Inšpirujte sa výberom receptov.


redakcia SME ženy 9
Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


1
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 800
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 462
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 654
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 457
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 385
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 943
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 11 041
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 507
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťZatvoriť reklamu