SME
Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky

Najsuchšie Martini na svete: Buñuelovi stačila v gine kocka ľadu opláchnutá vo vermute

Viete, že Margaritu vymyslela Američanka a Bloody Mary pochádza z Paríža?

(Zdroj: Picjumbo.com/Viktor Hanacek)

Koktejly sú asi jednou z najpríjemnejších vecí na svete. Nevedno presne, kde sa vzali, jedno je však isté – namiešať ich je veľké umenie. O vzniku týchto ušľachtilých nápojov kolujú legendy.

Jedna z nich hovorí o mexickej princeznej Xoctl. Keď vraj pohostila Američana na kráľovskom dvore miešaným nápojom, splietol si jej meno s drinkom. Podľa inej verzie, zo začiatku 19. storočia, prišiel americký generál na dvor mexického kráľa rokovať o prímerí a kráľ mu ponúkol niečo na pitie.

Nápoj zvláštnej chuti a vône prinieslo krásne dievča. Pripravila ho Coctel, dcéra mexického kráľ. No a Američania neskôr skomolili jej meno na Coctail.

Skryť Vypnúť reklamu

Návšteva baru síce patrí k relaxu a barman je často bútľavou vŕbou, ochotne si vypočuje vaše starosti všedného dňa, no ak čakáte kamarátku a máte pred sebou babský večer, skúste si long drink namiešať sama.

Cuba Libre: Dielo dôstojníka

 • ľad
 • 4 cl rumu Bacardi
 • 1 cl Lime Juice
 • 15 cl coly
 • Ozdoba: limetka, slamka

Pohár: Long 3 dcl

Príprava: priamo v pohári

Tento jednoduchý drink s názvom Slobodná Kuba zaznamenal v šesťdesiatych rokoch raketový nárast popularity, možno pre úspešný marketing rumu Bacardi, pôvodného bieleho kubánskeho rumu a Coca coly.

Rum a cola nielenže idú chuťovo dobre dokopy, ale aj symbolizujú dávne kubánsko-americké priateľstvo, časy, keď Amerika investovala do Kuby. Veď v Cuba Libre sa spolu spájajú typický kubánsky a americký výrobok.

Skryť Vypnúť reklamu

Stará legenda hovorí, že tento nápoj vznikol na Kube ako dielo istého dôstojníka, keď zmiešal Bacardi s novým nealkoholickým nápojom na trhu, s Coca Colou.

Ak si objednáte tento drink a barman sa vás opýta, ktorej značke svetlého rumu dávate prednosť, s Bacardi určite nič nepokazíte, práve naopak.

High Society: Ak máte radi gin

 • ľad
 • 4 cl ginu
 • 2 cl broskyňového likéru
 • 2 cl campari

- doliať grepovým džúsom doplna

Ozdoba: grep, koktejlová čerešňa, dve slamky

Pohár: 3 dcl

Príprava: v šejkri

Keď dostanete tento nápoj pred seba, hneď - už vďaka jeho farbe – sa vám zlepší nálada. Čaká vás skvelý mix tých najjemnejších chutí broskyňového likéru a ginu zaliatych grepovým džúsom.

Tento úžasne osviežujúci long drink síce nenájdete skoro v žiadnej zbierke receptúr, ale v poslednom čase sa udomácnil vo väčšine barov na Slovensku aj v Česku.

Skryť Vypnúť reklamu

Je tiež obľúbený na podnikových večierkoch. Niekedy sa pri jeho príprave používajú rôzne náhrady, ale skúste si ho pripraviť z ginu Bombay Sapphire, z Campari Bitter, z broskyňového likéru Peach Bols a z čerstvej šťavy z 8-12 ružových grepfruitov.

Výsledok bude stáť za to - poteší vaše oči, srdce aj chuťové poháriky.

Loading

...

Margarita: Vymyslela ju vraj Američanka

 • ľad
 • 4 cl tequily
 • 4 cl triple Sec
 • 2 cl citrónovej šťavy
 • soľ – pre chuť, aj ako ozdoba

Pohár: V-shape

Príprava: v šejkri

Navlhčiť si priehlbinku medzi palcom a ukazovákom, nasypať do nej soľ, oblízať ju, vycmúľať mesiačik citróna alebo limetky a zapiť tequilou. To je tradičný spôsob pitia tequily.

Iný, civilizovanejší, predstavuje Margarita. Tento koktejl sa spája s menom Francisca Moralesa, ktorý ho vraj objavil v roku 1942 v Mexiku. No existujú aj iné story. Autorstvo pôvodnej receptúry, ktorá používala miesto bežného Triple Sec likéru originálny Cointreau, patrí údajne Američanke Margarite Samesovej.

Skryť Vypnúť reklamu

Tá mala nápoj prvý raz namiešať na Vianoce v roku 1948 v mexickom Acapulcu. Išlo dokonca o vybranú spoločnosť s účasťou neskoršieho hotelového magnáta Nicka Hiltona a Elisabeth Taylorovej.

No podľa ďalšej historky meno tomuto najznámejšiemu a najobľúbenejšiemu nápoju s tequilou nedala žiadna mexická seňorita, ani pani Samesová, ale iná Američanka, herečka Marjorie Kongová. V roku 1948 navštívila Dannyho Herrera´s Rancho La Gloria v Tijuane.

Ten zistil, že herečka má alergiu na alkohol, s výnimkou tequily. Namiešal jej teda drink s tequilou a pomenoval ho Margarita, čo je španielský preklad mena Marjorie.

Piňa Colada: Osvieženie z Portorika

 • ľad
 • 4 cl rumu Bacardi
 • 1 cl kokosového sirupu
 • 2 cl malibu
 • 12 cl ananásového džúsu
 • 3 cl sladkej smotany

Ozdoba: ananás, koktejlová čerešňa, kokosová múčka, 2 slamky

Skryť Vypnúť reklamu

Pohár: Hurikán

Príprava: v šejkri

Názov v preklade znamená „precedený ananás“. Jeden z mladších klasických drinkov, obľúbeným sa stal v 80. rokoch, v čase obrody  koktajlov a dnes patrí medzi najpopulárnejšie nápoje sveta.

Jeho kolískou je ostrov Portoriko. Hovorí sa, že tento drink pomohol jednej významnej firme, ktorá vyrába skvelý biely rum, z dočasných problémov s odbytom.

V Spojených štátoch sa začal predávať polotovar, malé plechovky so zmesou kokosového likéru a ananásového džúsu. Bolo to jednoduché:

Naliali ste zmes do mixéru, pridali rum a podmanivý nápoj bol na svete. Na jeho prípravu potrebujete kokosový krém, ale môžete si pripraviť aj vlastný.

Chladený kus sušeného kokosu nastrúhate, lyžičku kryštálového cukru rozpustíte v horúcej vode a pridáte kokos. Vymiešate, dosladíte, vychladíte a máte vlastný krém.

Skryť Vypnúť reklamu

Mojito: Populárne v čase prohibície

 • drvený ľad
 • 7 gramov mäty
 • 2 lyžičky hnedého cukru
 • 2 cl Lime Juice
 • 6 cl rumu Bacardi
 • doliať sódou
 • 2 ks limetky pokrájané na štvrťky

Pohár: Highball

Ozdoba: lístky mäty, 2 slamky

Príprava: v pohári

Ide o kubánsky národný nápoj, veľmi podobný inému koktejlu, s názvom Collins, ibaže v tomto prípade sa nepoužije gin, ale rum. Mojito je charakteristické mätovými listami.

Aj vďaka nim má osviežujúcu chuť. Je tiež príjemne kyselkavé, vďaka limetke. Ideálne osvieženie v zemepisných šírkach, v ktorých sa nápoj zrodil.

No aj u nás má svojich skalných fanúšikov, a to nielen v horúcom lete. Hoci pred pár rokmi sme o ňom u nás ani nechyrovali, dnes sa ho nevieme nasýtiť. Každý chce len mojito, lebo mojito je skrátka "in"!

Skryť Vypnúť reklamu

Práve svieža a krásne zelená mäta mu dodáva chuť aj imidž niečoho „extra“. Mojito je iné už na pohľad, vôňou a aj chutí výnimočne. Niekedy sa mu hovorí aj Cuban mini julep.

A kto vraj neochutnal mätový julep, žil zbytočný život. Veľkú popularitu získal na Kube v čase prohibície, kedy si ho sem chodili užívať návštevníci z Ameriky.

Fanúšikom mojita bol aj slávny Papa Hemingway, ktorý v roku 1952  napísal legendárnu vetu: „My Mojito in la Bodegita and my Daiquiri in El Floridita.“ Čím chcel povedať, ktorý drink, v ktorom bare pije.

Majiteľ La Bodegity Martinez urobil z mojita legendu. K nemu sa dostala z hotela la Concha v Havane, kde tento drink miešali od roku 1910 a postupne sa rozšírilo do okolitých barov.

Bloody Mary: Receptúra z Paríža

 • ľad
 • 12 cl paradajkového džúsu
 • 4 cl vodky
 • 1 cl citrónovej šťavy
 • soľ, čierne korenie
 • worchester, tabasco

Ozdoba: sedano (stopky listového zeleru), 2 slamky

Skryť Vypnúť reklamu

Pohár: Highball

Príprava: v šejkri

Tento koktejl je vhodný ako aperitív, ale aj ako povzbudzujúci či osviežujúci nápoj 24 hodín denne. Teší sa veľkej tvorivej priazni barmanov, vodku v ňom môžete nahradiť aj ginom.

Možno vám padne vhod pridať trochu nastrúhaného chrenu. K receptúre Bloody Mary sa hlási Harry´s New Bar v Paríži. Jeho barman Pete Petiot sa neskôr stal šéfbarmanom newyorského St Regis Hotelu.

Nápoj prvýkrát pripravil v roku 1921. Petiot údajne drink pomenoval na počesť hollywoodskej herečky Mary Pickfordovej. Ingrediencie na prípravu môžu zahŕňať chrenovú omáčku namiesto tabaska, prípadne sa skombinujú.

Používa sa aj štipka zelerovej soli, hoci v Paríži ju vraj odmietajú. Výhonok zeleru ako ozdoba sa začal pridávať koncom 60. rokov 20. storočia. Došlo k tomu náhodou. Jeden hosť hotelu Ambasador v Chicagu dostal svoj obľúbený drink bez obvyklého miešadla.

Skryť Vypnúť reklamu

Poslúžil si teda výhonkom zeleru z obloženej misy a barmanom sa tento netradičný spôsob zdobenia zapáčil. Ak zeler milujete, môžete ho pokojne zjesť.

Martini: Miloval ho Buñuel

 • ľad
 • 6 cl ginu
 • 2 cl Martini extra dry
 • Ozdoba: oliva, ale aj rez alebo špirála citrónu

Pohár: V-shape

Príprava: miešací pohár

Reč je o najobľúbenejšom koktejli na svete. Je to kráľ koktejlov, nápoj bohatých a slávnych. Za jeho tvorcu sa považuje barman Martini Di Arma Di Taggia, ktorý drink pripravoval v roku 1910 v newyorskom hoteli The Knickerbocker.

Známy americký multimilionár J.D. Rockefeler mu zaň údajne dával 25 centov prepitné. V mestečku Martinez, 32 kilometrov od San Francisca, zas nájdete bronzovú tabuľku, podľa ktorej tu v roku 1874 barman menom Julio Richelieu vytvoril nápoj zvaný Martinez special. „Z“ časom vypadlo.

Skryť Vypnúť reklamu

Zmienka o sladšom predchodcovi tohto nápoja pochádza už z roku 1862. Pôvodná verzia drinku sa skladala z rovnakých častí ginu a vermutu, teraz sa nazýva fifty-fifty.

Pomer týchto dvoch zložiek sa však mení, pri ultrasuchom martiny sa pohár iba vytrie vermutom pred naliatím ginu. Na prípravu martiny existuje množstvo receptov, ktoré sa  líšia množstvom pridaného vermutu.

Čím viac ginu a menej vermutu, tým suchšie martini. Takisto namiesto olivy možno pridávať citrónovú špirálu.

Slávny španielsky režisér Luis Buñuel sa v knihe Do posledného dychu vyznáva z lásky k suchému Martini. S pokročilejším vekom si pripravoval stále suchšie a suchšie a na staré kolená mu stačilo, keď sa do ginu vhodila kocka ľadu, opláchnutá vo vermute.

No a napokon nechával gin v pohári len presvecovať slnečným svetlom, prefiltrovaným cez fľašu vermutu postavenú na okne, čo bolo podľa neho najsuchšie martini na svete. Tak teda, vyzlečte si mokré šaty a vymeňte ho za suché martiny - ako sa vraví na začiatku filmu Každý deň je sviatok s Mae Westovou.

Skryť Vypnúť reklamu

Daiquiri: Drink pre Kennedyho

 • drvený ľad
 • 5 cl rumu Bacardi
 • 2 cl citrónovej šťavy
 • 1 cl cukrového sirupu

Ozdoba: limetka, 2 slamky

Pohár: V-Shape

Príprava: v mixeri

Daiquiri je vhodné ako aperitív, ale aj ako osviežujúci krátky nápoj kedykoľvek. Receptúra vraj vznikla niekedy na prelome 19. a 20. storočia.

Riaditeľ malej bane na cín, banský inžinier Jennings Cox v kubánskom meste Daiquiri používal na občerstvenie svojich hostí miesto whisky zmes bieleho kubánskeho rumu a šťavy z limetiek, ktorú lisoval jeho sluha.

Jedným zo slávnych klientov v Daiquiri bol vraj americký prezident J.F.Kennedy.

Podľa inej historky kubánski obchodníci vraj už nemali dovážaný gin, a tak museli používať miestny alkohol, teda rum.

Ten nemal veľmi dobrú kvalitu, a preto ho miešali s inými ingredienciami. Rum sa v tomto nápoji ocitol aj preto, že bol jediným dostupným liekom na maláriu. Okrem klasického daiquiri existuje aj „ľadová“ verzia, keď sa do pohára pridá ľadová drť a tá urobí drink aj na pohľad krásny.

Skryť Vypnúť reklamu

Verziu s rozmixovaným ľadom prvýkrát namiešal v roku 1912 barman Constantino Constante Ribalagua v reštaurácii la Florida v Havane.

 

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Aký dojazd s vaším autom reálne potrebujete? Praktická pomôcka
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 3. Ako sa mení dynamika firiem?
 4. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 8. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 1. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 2. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 3. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 4. Po Slovensku na motorke
 5. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 6. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 7. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 9. Behind every successful business lies a set of skilled people
 10. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 22 379
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 13 028
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 296
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 10 354
 5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 10 187
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 8 092
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 328
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 983
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 692
 10. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 5 258
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu