Slovinsko, ktoré bolo kedysi súčasťou Juhoslovanskej socialistickej federatívnej republiky, vyhlásilo svoju nezávislosť v roku 1991. Z krajín bývalej federácie si Slováci najviac obľúbili Chorvátsko, s najdlhším a najkrajším pobrežím, ktoré meria 5835 kilometrov a skladá sa z 1246 ostrovov.
Slovinsko má síce len 47 kilometrov jadranského pobrežia, no tí, čo ho už poznajú, sa sem radi vracajú. Vedia totiž, že má čo ponúknuť – pokiaľ ide o prírodné krásy, príjemnú klímu a aj úroveň služieb.
Z každého rožka troška
Legenda hovorí, že keď Boh nadeľoval prírodné krásy, každý dostal niečo, len Slovinsko najprv nedostalo nič, a tak Boh vysypal, čo mu zostalo v batohu, a Slovinsku sa ušlo zo všetkého trošku: hory, roviny, more, jaskyne aj liečivé termálne pramene.
Spolu so Švédskom a Fínskom patrí k najviac zalesneným štátom Európy. Podľa magazínu Forbes je jedným z piatich najromantickejších miest na svete slovinské mestečko Bled, ktoré leží pri jazere obklopenom alpskými štítmi.

Dinárske pohorie na západe a juhu krajiny skrýva unikátne krasové útvary, slovinský jaskynný komplex je druhým najrozsiahlejším na svete s najnavštevovanejšími jaskyňami Postojnska Jama a Škocjan.
Svedectvá o prvých návštevách Postojnskej jaskyne pochádzajú už z roku 1213. Severovýchodná časť krajiny prechádza do panónskej nížiny a má bohaté zdroje minerálnych vôd s liečivými účinkami, pri ktorých vyrástli termálne kúpeľné komplexy.
Už v roku 1580 bol na dnešnom území Slovinska v Lipici založený žrebčinec, ktorý dodával kone pre španielsku jazdeckú školu vo Viedni. Aj dnes lipicanov považujú za najlepšie vozové kone na svete.

Na západe krajiny má Slovinsko prístup k Jadranskému moru v Terstskom zálive so známymi prímorskými turistickými centrami – Porotorož, Piran a Izola.
Na svoje si teda prídu aj turisti, ktorí sa radi kúpu v mori, aj tí, čo radi obdivujú krajinu zo sedla bicykla, ale aj tí, ktorí radšej relaxujú vo wellness centrách a užívajú si pohodu v bazénoch s teplou termálnou či prihrievanou morskou vodou a masážnymi tryskami.
Ľudia každého veku a rôznych záujmov či sociálnych skupín tu nájdu niečo pre seba. Ak sa vyberiete na dovolenku s polpenziou alebo na pobyt all inclusive, radšej ho spojte aj so športovými aktivitami alebo sa zmierte s kilogramami, ktoré počas pobytu naberiete – špecialitám slovinskej kuchyne sa totiž nedá odolať.
Vyznačuje sa pestrosťou, spája v sebe gurmánstvo okolitých krajín – Chorvátska, Talianska, Rakúska a Maďarska. V miestnych reštauráciách vám naservírujú ryby, cestoviny, pikantné jedlá, klobásy, ale aj ovocie, zákusky, lievance, zmrzlinu a sladkosti všetkých možných druhov.
Pri obede nesmie chýbať výborná slovinská juha, čiže polievka. Šaláty z čerstvej zeleniny sú samozrejmosťou, rovnako aj vína z domácej produkcie.

Slovensky, čiže slovinsky
Výhodou pre našinca je okrem geografickej blízkosti aj rovnaká mena – v Slovinsku sa platí eurom, takže nemusíte riešiť výmenu peňazí a prepočítavanie kurzu, ako to máte vo zvyku v susednom Chorvátsku.
A tiež je tu podobný jazyk, takže sa ľahko dohovoríte. Pozor, v slovinčine „slovensky“ znamená „slovinsky“, nenechajte sa zmiasť. Aj preto si nás vo svete často mýlia so Slovincami.
Ak chcete nasať mondénnu atmosféru podobnú ako v Cannes, ale za lacnejší peniaz, choďte do letoviska Portorož, ktoré patrí k najteplejším a najslnečnejším mestám Slovinska.
Mesto bolo osídlené už v časoch Rímskej ríše. Okrem mora, paliem a luxusných hotelov tu nájdete aj množstvo kasín, v Portoroži to žije do rána.
Podobne ako v Cannes, aj tu sa každý rok koná filmový festival – Festival slovinského filmu – a je to aj populárne kongresové miesto.
Na tunajšom pobreží nevynechajte návštevu historického mestečka Piran, s typickými úzkymi stredomorskými uličkami.

Z Portorožu dovidíte na chorvátske pobrežie, kde si buď môžete urobiť výlet do Poreča alebo navštíviť počas jednej dovolenky postupne obe destinácie.
Poreč a okolie láka prírodnými plážami a čistým morom, aj historickými pamiatkami. Najvýznamnejšou je bazilika svätej Eufrazije, postavená v byzantskom slohu v šiestom storočí, ktorá je zapísaná aj v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Zaujímavé sú aj zrúcaniny Neptúnovho chrámu z druhého storočia, románsky dom na ulici Decumanus s dreveným balkónom z trinásteho storočia, gotický dom s renesančným portálom z pätnásteho storočia a Marafor – najstaršie a najväčšie námestie v Poreči – pôvodne rímske fórum.
Nadýchnete sa morskej atmosféry a zároveň na vás dýchne história.

Tip z prvej ruky: V Slovinsku navštívte kúpele
Odporúča Ondrej Lipták, riaditeľ Cestovnej kancelárie Intermedial
Moravske Toplice je kúpeľné mestečko na severovýchode Slovinska v oblasti bohatej na termálne pramene. Z hĺbky 1175 až 1467 metrov tu vyviera čierna minerálna voda s liečivými účinkami, ale aj biela termálna voda. Najväčší termálny komplex v Slovinsku, ktorý tu vyrástol, poskytuje relaxáciu a zábavu pre všetky vekové skupiny. Minerálna voda má liečivé účinky na pohybový aparát, poúrazové a pooperačné stavy, zmierňuje bolesti kostí a kĺbov, zlepšuje pohyblivosť, posilňuje organizmus, zlepšuje krvný obeh, uvoľňuje nervové napätie, má priaznivé účinky na neinfekčné kožné choroby, najmä na psoriázu. Neďaleko sa nachádza kúpeľné mestečko Banovci, s minerálnou vodou bohatou na fluoridy, ktorá vyviera z hĺbky 1700 metrov. Areál Zeleni gaj ponúka aj štýlové miestne ubytovanie – teda vo vidieckej drevenej stavbe na alpský spôsob. Okrem sáun, masáží, krytých bazénov s termálnou vodou, vonkajších bazénov s vírivkami a vodnými tryskami vám voľný čas spríjemnia športové aktivity – sú tu tenisové kurty, možnosť prenájmu bicyklov. Do úvahy prichádzajú aj prechádzky do okolia alebo rafting či kaňoning na rieke Mura. V areáli je aj ohradený priestor pre naturistov.
