Obilie a bylinky
V prírode nájdeme množstvo surovín, ktoré prajú kráse a zdraviu našich vlasov. Kedysi si ženy dávali na vlasy vývar z pŕhľavy, vtierali si do nich surové vajíčko alebo si ich oplachovali octovou vodou.
Jablčný ocot a citrón sú vraj zaručeným receptom na krásu. Najnovšie sa hovorí aj o využití ovsených vločiek pri umývaní vlasov a dokonca aj vlasový kozmetický priemysel sa čoraz viac obracia k prírodným surovinám, ako sú proso či pšenica.
Nejde len o vlasy, starať sa treba aj o pokožku hlavy, ktorá je vďaka vlasovým folikulom a ich veľkosti najpriepustnejšou časťou kože. Má veľmi podobné vlastnosti ako naša pleť. Je rovnako citlivá, náchylná, priepustná, reaktívna a jemná.
Či už si umývate vlasy denne, alebo raz za týždeň, pokožka hlavy si zaslúži zvláštnu pozornosť. Je preto dôležité vybrať si šampón, ktorý obsahuje najšetrnejšie umývacie zložky. Len zo zdravej kože vyrastie zdravý vlas. Vyskúšajte šampóny na báze lokálnych zdrojov, ako sú proso, ovos či pšenica.
Ak je súčasťou šampónu proso, získa vaša vlasová pokožka potrebné minerálne látky - kremík, železo alebo horčík - stavebné kamene dôležité pre vitalitu živého organizmu.
Výťažok zo šupiek zŕn prosa zabezpečí vlasom a pokožke hlavy obranyschopnosť a odolnosť. Zároveň zabezpečí koži rovnováhu v produkcii mazu a eliminuje nečistoty. Šalvia, ktorá má ľahký antiseptický účinok, prináša zase vlasom lesk a sviežu vôňu.
Trápia vás lupiny? Ak ste už vyskúšali všetko a nič nepomohlo, skúste pšeničný šampón, ktorý obsahuje extrakt listnatca ostnitého, macošky a šalvie. Takáto kombinácia byliniek by mala zaručene zabrať. Na problémy s lupinami a vypadávaním vlasov je ideálne rozmarínové tonikum.
Vyskúšajte oleje
Prírodné oleje majú na vlasy silný regeneračný účinok. Nanášajte ich pred umytím, nechajte chvíľu pôsobiť a potom ich dôkladne zmyte šampónom, aby vlasy neboli ťažké.
Vyskúšať môžete napríklad olej z pšeničných klíčkov, ktorý obsahuje vitamín E, má silné regeneračné schopnosti a harmonizuje metabolizmus kože tak, aby nedochádzalo k jej nadmernému olupovaniu. Polynenasýtené mastné kyseliny zase podporujú výstavbu nových buniek vo vlasovom korienku.
Zázračný ovos
Pre kvalitu vlasov je najdôležitejšia výživa, nezabúdajte preto na dostatok selénu a zinku v potrave. Kaša z ovsených vločiek sa nazýva aj pokrmom bohov a ak ju budete jesť, prospejte aj svojim vlasom.
Výrobky s obsahom tejto obilniny môžete použiť na vlasy aj zvonka. Ovos sa vo fáze mliečnej zrelosti vyznačuje vysokou hladinou oxidu kremičitého a minerálnych látok, obsahuje najrôznejšie cukry s výraznými hydratačnými schopnosťami.
Ovsený šampón ocenia predovšetkým ženy, ktoré majú vlasy vysušené, lámavé a narušené, čiže potrebujú hydratovať a regenerovať. Okrem šampónu môžete skúsiť aj kúru na vlasy s obsahom ovsa.
Nepeňte a použite tonikum
Vyhýbajte sa toxickým penivým látkam, vyhladzujúcim silikónom a parabénom, ktoré konzervujú konvenčnú kozmetiku. Ak sa o vlasy dobre postaráte, potom už stačí, ak si ich len každý deň prečešete, najlepšie kefou s prírodnými štetinami. Vlasom škodí aj stres, preto dostatočne oddychujte, neprepínajte sily v práci a v prípade hormonálnych zmien začnite používať vyrovnávajúce tonikum, ktoré osviežuje a prekrvuje.
Náš tip na oživenie:
Extrakty z ďateliny, koreňa lopúcha a rozmarínu na báze arašidového oleja vlasy dôkladne ošetria a upokoja. Doprajte si takýto zábal na celú noc alebo dve hodiny pred umytím a vlasom by sa mala vrátiť vitalita.
Výživný zábal na vlasy z vločiek
- Podrvené ovsené vločky zalejte teplým kokosovým mliekom a nechajte tridsať minút odstáť.
- Zmes opäť jemne zohrejte a preceďte ju.
- Primiešajte trochu medu a rozmarínového esenciálneho oleja.
- Zmes vmasírujte do vlasovej pokožky aj do prameňov po celej dĺžke vlasov a nechajte ju pôsobiť pod kúpacou čiapkou aspoň tridsať minút.
- Vymyte pomocou jemného prírodného šampónu.
Vyskúšajte: Rozmarínové vlasové tonikum
Vlasové tonikum s rozmarínovým olejom môžete používať každý deň, je totiž určené na dennú starostlivosť o pokožku hlavy. Zlepšuje jej prekrvenie, udržuje vlasy hebké a navracia im vitalitu a vzdušnosť. Priaznivo pôsobí aj proti tvorbe lupín. Éterické oleje spolu s výťažkami z rozchodníka a listov chrenu zlepšujú výživu vlasových korienkov, podporujú rast vlasov a zanechávajú pokožku hlavy zdravú. Normalizuje aj obsah tuku v pokožke a odstraňuje pocit svrbenia.


