Anglický názov diéty znie South Beach Diet. Jej autorom je doktor Arthur Agatston, kardiológ pôsobiaci v Miami na Floride. V polovici 90-tych rokov vytvoril pre svojich pacientov so srdcovými ochoreniami plán stravovania.
Keďže väčšina z nich trpela chronickou obezitou a nebola úspešná v nasadení diéty s nízkym obsahom tukov, rozhodol sa Agatston pre nich vytvoriť individuálnu formu stravovania, ktorá redukovala zlé cukry, no povoľovala dobré s nízkym glykemickým indexom.
V prvom rade bola diéta vytvorená na zlepšenie srdcovej činnosti, no ukázalo sa, že strata na hmotnosti je výraznejšia ako bola prvotná predstava.
Úspech diéty sa šíril na Floride a prilákal záujem médií. Princíp stravovania na báze malého množstva sacharidov a tukov a veľkého množstva vlákniny zhrnul do svojej prvej knihy v roku 2003 The South Beach Diet: The Delicious, Doctor-Designed, Foolproof Plan for Fast and Healthy Weight Loss (v doslovnom preklade Diéta južných pláží: Chutná, vytvorená lekárom, dokonalý plán pre rýchlu a zdravú redukciu váhy).
Na južnom pobreží sa koncentruje veľké množstvo známych osobností, ale aj obyčajných ľudí posadnutých krásou a túžbou po perfektnej postave. Diéta miamského lekára sľubuje rýchle schudnutie bez hladu a trápenia, ale aj zlepšenie srdcovo-cievneho systému a práve preto sa stala populárnou najmä v mieste svojho vzniku.
Ako funguje:
Diéta sa zameriava na zdravú rovnováhu „dobrých“ tukov a „dobrých“ cukrov. Pozostáva z troch fáz, z ktorých prvá je najstriktnejšia a najobmedzujúcejšia. Každá fáza je typická výberom potravín, ktoré sú povolené na konzumáciu.
Prvá fáza trvá 14 dní a považuje sa za najstriktnejšiu kvôli presnému vymedzeniu potravín, ktoré jesť môžete a ktoré sú zakázané. Zo dňa na deň sa možno budete musieť vzdať konzumácie cestovín, chleba, ovocia či ochutených jogurtov.

Napriek tomu nejde o žiadnu hladovku. Stravovací plán predpisuje päť jedál denne. Pre dosiahnutie zníženia hmotnosti by ste mali zmenšiť dávky jedál na tretinu a jesť pomaly, kým nepocítite sýtosť.
Prvá fáza sa dá nazvať aj motivačnou. Výsledky pocítite takmer a na konci tejto fázy vás čaká strata na váhe 3 až 6 kíl. Vedomie, že plán funguje, vás posunie do ďalšej fázy. Ak so stratou váhy nie ste spokojní, môžete v prvej fáze pretrvať. Neodporúča sa to však z hľadiska dlhodobého udržania optimálnej hmotnosti a riskujete pritom aj jo-jo efekt.
Povolené potraviny v prvej fáze: varená šunka, chudé mäso, morčacie a kuracie prsia, hydina všeobecne, ryby, morské plody, strukoviny, orechy, vybrané druhy zeleniny (rajčiny, tekvica, cibuľa, huby, hlávkový šalát, kaleráb, špenát), olivový a repkový olej, vajcia
Zakázané potraviny v prvej fáze: chlieb, pečivo a pekárenské výrobky, cereálie, cestoviny, zemiaky, ryža, sladkosti, alkohol, cukor, ovocie, mrkva, kukurica, cukrová repa, zelená fazuľa
Druhá fáza pretrváva až kým neschudnete na želanú hmotnosť. Je bohatšia a pestrejšia na stravu. Ako odmena za dosiahnutie prvého želaného výsledku je možnosť pridať v druhej fáze typ potraviny, ktorá vám doposiaľ chýbala. Môžete sa opätovne vrátiť k chlebu, cestovinám, zemiakom, ryži, cereáliám alebo ovociu.
Potraviny, ktoré počas posledných dvoch týždňov vo vašom jedálnom lístku abstinovali doň môžete postupne pridávať, no ich prísun by mal byť výrazne znížený oproti vašim bývalým zvykom.
V tejto fáze bude chudnutie prebiehať pomalšie. V priemere ide o pol kilogramu za týždeň. Držte sa potravín s nízkym glykemickým indexom, uprednostňujte celozrnné pečivo a ovocie konzumujte len príležitostne.
Keď sa dostanete k vytúženej hmotnosti, môžete prejsť do tretej fázy, takzvanej udržiavacej. Podľa doktora Agatstona sa vtedy stáva diéta vašim životným štýlom.
Receptom k udržaniu dosiahnutej hmotnosti je dodržiavanie pravidiel z predošlých fáz, minimálne obmedzovanie v stravovaní, no zároveň dodržiavanie základných pravidiel zdravého jedenia a životného štýlu. V tejto fáze platí, že je povolené všetko, len s mierou.

Celebrity, ktoré obľubujú túto diétu:
Bill a Hillary Clintonovci, Oprah Winfreyová, Kim Cattrallová, Bette Midlerová, Nicole Kidmanová, Troy Aikman, Jennifer Lopezová, Gisele Bündchenová, Beyoncé Knowlesová
Výhody:
- Po prvej fáze je strava optimálne vybalansovaná
- Počas držania diéty nemusíte počítať kalórie alebo si vážiť porcie jedál
- Podporuje pravidelné stravovanie
- Nie je obmedzená len na potraviny s nízkym obsahom tuku alebo odtučnené suroviny
- Je vytvorená lekárom a podporuje srdcovo-cievny systém
- Strata hmotnosti nastáva postupne, čím sa zmenšuje pravdepodobnosť jo-jo efektu
Nevýhody:
- Je náročná pre osoby, ktoré sú navyknuté sa stravu bohatú na karbohydráty
- Príprava jedál a nákup potravín môžu byť finančne nákladnejšie a časovo náročnejšie
- Tretia fáza dáva viac slobody, čo môže mať za následok opätovné nabratie kíl, vyžaduje silnú vôľu
- Je nutné užívať počas diéty vitamínové doplnky
Hodnotenie diéty hollywoodskych hviezd odborníčkami
K téme sa vyjadrujú:
Silvia Ďurišová, osobná trénerka, Smefit.sk
Silvia Želtvayová, dietologička, Naturhouse – dietetické centrum, Naturhouse.sk
Alexandra Molnárová, gastroenterologička, Interklinik – klinika zdravia a krásy, Interklinik.sk
Pýtali sme sa odborníčok:
- Čo si myslíte o vyváženosti diéty hollywoodskych hviezd?
- Aká je pravdepodobnosť, že diéta hollywoodskych hviezd bude mať úspech?
- Hrozí pri stravovaní podľa diéty hollywoodskych hviezd riziko jojo efektu?
- Pre koho je vhodná a pre koho nie?
- V čom vidíte riziká jedenia podľa pravidiel diéty hollywoodskych hviezd?
- Aké sú pozitíva diéty hollywoodskych hviezd?
Čo si myslíte o vyváženosti diéty hollywoodskych hviezd? Poskytuje telu dostatok živín?
Fitnesstrénerka Silvia Ďurišová:
V tejto diéte je vyváženosť živín nekompletná a nevyvážená. Vzhľadom na to, že prvých 14 dní sa minimálne konzumujú sacharidy, tuky aj bielkoviny, môže dôjsť k bolestiam hlavy, nevoľnosti, presileniu až kolapsom.
V prvej fáze sa diéta vyhýba aj potravinám ako ovocie, mrkva, kukurica a výživovo nepodstatným potravinám ako alkohol, chleba, cestoviny.
Dietologička Silvia Želtvayová:
Takýchto diét bolo a ešte aj bude mnoho. Je fajn vedieť, že ju dodržiava aj Jennifer Lopezová, Nicole Kidmanová alebo Beyoncé, ale treba si uvedomiť, že tieto celebrity majú v popise práce, aby vyzerali dobre, starali sa o seba, mali tých najdrahších trénerov a drahé značkové potraviny.
Treba sa na to pozerať objektívne a nemôžeme porovnávať Beyoncé so slovenskou ženou, ktorá robí niekedy aj 12 hodín denne a je rada, že keď večer príde domov, môže si aspoň umyť vlasy. A to nehovorím o financiách.
Gastroenterologička Alexandra Molnárová:
Vyváženosť dostatku živín sa dá predpokladať, avšak, čo telu chýba na začiatku diéty, je práve prudké obmedzenie sacharidov.