SME
reklama

Tri slovenské ženy, ktoré robia svet lepším

Ženy, ktoré dokážu nezištne pomáhať, skutočne existujú. Tri z nich sme našli medzi nominovanými na Cenu Nadácie Orange 2015.

Miroslava Dudášová, Alexandra Bražinová, Slávka MačákováMiroslava Dudášová, Alexandra Bražinová, Slávka Mačáková (Zdroj: Nadácia Orange)
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slávka Mačáková: „Teším sa, keď naši klienti získajú vzdelanie alebo prácu.“

Nezisková organizácia ETP Slovensko, v ktorej Slávka Mačáková pôsobí ako riaditeľka, sa zameriava na podporu rómskych komunít.

Názvy jej projektov hovoria samy za seba – Budujeme nádej – Z chatrče do 3E domu, Komunita na ceste k prosperite, Budujeme nádej – zlepšovanie kvality života ľudí v rómskych getách, Mikropôžičkový program, Sporiaci program – Splňme si svoj sen.

Pomáhajú ľuďom, ktorým chýba vzdelanie, pracovné príležitosti a často aj obyčajná strecha nad hlavou. A sú živým dôkazom, že aj tam, kde sa problémy zdajú na prvý pohľad neriešiteľné, sa dajú nájsť východiská.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napríklad, keď ide o hľadanie práce pre Rómov, ktorí žijú na východe Slovenska, v regiónoch, kde je vysoká nezamestnanosť aj medzi bežným, väčšinovým obyvateľstvom.

„Ak chcete nájsť zamestnanie pre týchto ľudí, potrebujete byť mediátorom pracovnej integrácie, čiže vytvoriť sieť medzi rómskymi klientmi a samosprávou, neziskovými a cirkevnými organizáciami, úradom práce, ale aj potenciálnymi zamestnávateľmi na bežnom pracovnom trhu,“ vysvetľuje Slávka.

Pre ľudí, ktorí nemajú pracovné návyky ani zručnosti, je často riešením, keď sa najprv zapoja do dobrovoľníckej činnosti a postupne získajú potrebné sebavedomie. Chýbajúce vzdelanie je u nich kapitolou samou osebe.

„Osvedčilo sa nám postupovať od najmenších – v našom predškolskom klube,“ vraví riaditeľka ETP Slovensko a dodáva, že z prvých absolventov tohto klubu, ktorý sa venuje vzdelávaniu najmenších detí, sú dnes už stredoškoláci.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšou neľahkou úlohou je zlepšenie kvality bývania v rómskych komunitách. Slávka pokladá za veľký úspech výstavbu „milionárskej štvrte“ v Rankovciach, ako ju volajú miestni. Tvorí ju šestnásť nových domov, ktoré si postavili väčšinou mladé rómske rodiny s deťmi. Časť peňazí si museli nasporiť a ďalšiu časť teraz splácajú formou mikropôžičky.

„Nie som za to, aby sa ľuďom dávalo niečo zadarmo, keď sú schopní zveľadiť alebo dokonca aj postaviť si bývanie vlastnou prácou,“ tvrdí Slávka.

Za poskytovanie sociálnych služieb a za projekt svojpomocnej výstavby nízkonákladových rodinných domov získalo ETP Slovensko nomináciu na Cenu Nadácie Orange. Organizácia funguje ako sociálne laboratórium, mnohé experimenty, ktoré úspešne priviedla do praxe, sa stali súčasťou Stratégie Slovenskej republiky pre integráciu Rómov do roku 2020.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Miroslava Dudášová: „Kto iný by mal robiť zmeny?“

„Vždy som mala potrebu niečo organizovať, pohybovať sa medzi ľuďmi, a keď ma pred piatimi rokmi oslovil predseda nášho združenia Martin Tomčányi s myšlienkou založiť organizáciu Mladá Sereď, ktorá mal ambíciu zmeniť život v našom meste k lepšiemu, s nadšením som sa k nemu pridala,“ vraví Miroslava Dudášová, spoluzakladateľka občianskeho združenia Mladá Sereď: „Mala som vtedy pocit, že u nás vládne nezdravá apatia. Keď ste chceli niečo zmeniť, vždy sa našiel niekto, kto vám povedal – zobuď sa, veď si v Seredi! Ale kto iný, ak nie my mladí, by mal robiť zmeny?“

Nová organizácia odštartovala svoju činnosť Fotomaratónom. „Bola to moja srdcovka,  keďže sama aktívne fotografujem,“ tvrdí Mirka.

Potom nasledovali ďalšie aktivity – kultúrne akcie, pokusy skrášliť mesto alebo v ňom postaviť knižné búdky. „Prvú búdku, ktorú sme postavili, zničil nejaký vandal už po ôsmich hodinách. Dali sme ju opraviť, a o chvíľu bola znovu zničená. Až na tretíkrát sme uspeli. Ľudia odsúdili vandala na sociálnych sieťach, cítili sme vtedy veľkú podporu. A mňa to naučilo, že sa netreba vzdávať. Lebo aj keď sa medzi ľuďmi nájde niekto, kto vám nepraje, to ešte neznamená, že za vami nestoja ostatní,“ spomína Mirka a dodáva, že aj keď jej organizácia naráža na prekážky, stále má viac pozitívnych ako negatívnych zážitkov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

To jej dáva silu pracovať ako dobrovoľníčka bez nároku na finančnú odmenu. „Niektorí ľudia nedokážu oceniť hodnotu dobrovoľníckej práce, ale benefity, ktoré vám prináša, sú na nezaplatenie,“ vraví.

O Cenu Nadácie Orange sa uchádza s projektom, ktorý vytvára komunitné centrum pre viaceré občianske združenia, školopovinné deti aj dospelých, ktorí majú záujem spolupracovať na zlepšení života v ich meste.

„Nazvali sme ho Priestor, mal by byť útočiskom pre mladých aj pre tých, čo ostali mladí napriek pokročilejšiemu veku,“ vysvetľuje Mirka.

V Priestore sa plánujú rôzne workshopy, semináre, ale aj zábavné podujatia, ktoré by mali stmeliť obyvateľov mesta a vytiahnuť ich z izolácie. Mirka je presvedčená, že práve to je dnes veľmi dôležité – aby ľudia neostávali zavretí doma, ale stretávali sa, vymieňali si skúsenosti a diskutovali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ona sama je stále v nejakom rušnom prostredí – či už ako dobrovoľníčka, študentka masmediálnej komunikácie alebo ako spolupracovníčka rôznych krajských organizácií.

Alexandra Bražinová: „Deti sú vnímavejšie, ako si myslíme.“

Alexandra Bražinová je epidemiologička a pôsobí v nadácii Liga za duševné zdravie. Na Trnavskej univerzite vyučuje epidemiológiu duševných chorôb, čo možno pre bežných smrteľníkov vyzerá ako veľmi zvláštny odbor.

„Epidemiológia sa nezaoberá len infekčnými ochoreniami, ale akýmikoľvek zdravotnými problémami a tým, ako sú rozšírené v populácii,“ vysvetľuje. K nim patria aj rôzne duševné poruchy, ktoré sa, bohužiaľ, objavujú nielen u dospelých, ale aj u detí.

A práve im sa Alexandra venuje v rámci spolupráce s Ligou za duševné zdravie. Podarilo sa jej rozbehnúť projekt Zippyho kamaráti, s ktorým sa uchádza aj o Cenu Nadácie Orange.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je zameraný na deti vo veku od piatich do siedmich rokov, snaží sa posilniť ich sociálne zručnosti a učí ich zvládať bežné záťažové situácie, ktoré môžu mať negatívny dopad na ich duševné zdravie.

„Tento program pochádza z Británie a je tak dobre vymyslený, že funguje v tridsiatich krajinách sveta,“ tvrdí Alexandra a dodáva, že vlani ním celosvetovo prešlo milión detí. Ona sama sa s ním zoznámila vďaka kolegyni z univerzity, ktorá pochádza z Írska. Prečo sa vlastne rozhodla venovať práve deťom v predškolskom a ranom školskom veku?

„Lebo je to vek, keď sú deti ešte dosť malé na to, aby vedeli zmeniť zaužívané stereotypy správania a zároveň už dosť veľké, aby vedeli spracovať všetky potrebné  informácie, ktoré im poskytneme a dokázali sa na ne sústrediť,“ vraví.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stretnutia so Zippyho kamarátmi prebiehajú tak, že sa deťom prečíta príbeh, v ktorom vystupujú tri detské postavy a je v ňom zakomponovaná situácia, ktorú treba vyriešiť. Môže sa týkať konfliktov v škole, na ihrisku alebo v domácom prostredí. Deti sa potom hravou formou učia, ako ich zvládnuť tak, aby dokázali obhájiť svoje záujmy a zároveň neublížili druhým.

Popri tom sa odohráva niečo veľmi dôležité – učia sa vyjadrovať pocity, ktoré možno bežne potláčajú alebo o nich nehovoria, lebo ich nevedia pomenovať.

Niektorí dospelí si možno myslia, že malé deti nevnímajú konfliktné situácie tragicky. Na pohľad to možno vyzerá, akoby žili vo svojom detskom svete, tak trochu mimo reality.

Lenže podľa Alexandry to tak nie je: „Dieťa veľmi citlivo vníma, čo sa okolo neho deje, kopíruje modely správania, ktoré vidí u rodičov a každý negatívny podnet môže mať dopad na jeho duševné alebo fyzické zdravie. Môže sa to prejaviť kedykoľvek, v detstve, o niekoľko rokov, ale aj neskôr, keď už z neho bude dospelý človek.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tento článok bol vytvorený s podporou spoločnosti Orange.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 705
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 447
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 783
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 007
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 919
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 605
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 041
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 684
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 510
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 376
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 577
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 370
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 345
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 070
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 421
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu