SME
reklama

Bývalá olympionička Věra Čáslavská: Stále s niečím bojujem

Gymnastka Věra Čáslavská sa dostala na absolútny vrchol, aby vzápätí spadla na úplné dno.

(Zdroj: SITA)

Věra Čáslavská bojovala so socialistickým režimom, s depresiou, ktorá jej vzala pätnásť rokov života, synom, ktorý neúmyselne zabil vlastného otca, a akoby to nestačilo, napokon ochorela na rakovinu pankreasu. „Šport ma naučil nevzdávať sa,“ tvrdí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K 74. narodeninám, ktoré oslávila 3. mája, mala jediné želanie. Aby zdravie fungovalo, tak ako má. „Ja som ešte neskončila, som tu, aby som robila potrebné veci. Pätnásť rokov ma dusili komunisti, ďalších pätnásť som sa dusila sama.

Tridsať rokov som zo svojho života odpísala. Preto teraz doháňam, čo sa dá. Môj anjel strážny mal dlho pokoj, tak nech teraz maká,“ povedala optimisticky a dodala: „Musím bojovať aj pre všetkých ľudí, ktorí sú v rovnakej situácii. Každý krôčik, ktorý urobím, dá silu ostatným.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Odhodlanie a schopnosť prekonávať prekážky v nej prebudil šport. Keď chcela byť najlepšia, nemohla robiť nič polovičato. „Päť hodín denne som trénovala, okrem toho som chodila do práce a večernej školy. Pôvodne som chcela študovať medicínu. Dokonca som začala navštevovať semináre a stážovala som na operačnej sále a pitevni. Lenže gymnastika vyžadovala čoraz viac času. Nedalo sa to skĺbiť, a tak išiel lekársky titul bokom,“ spomína na obdobie, ktoré určilo jej ďalšie životné smerovanie.

Napokon sa musela vzdať medicíny. Nikdy to vraj neľutovala. Okrem množstva medailí si najviac cení uznanie, ktoré prišlo s veľkými športovými úspechmi. „Získavate meno a rešpekt v spoločnosti, to je obrovská devíza, ktorú môžete neskôr zúročiť,“ povedala.

Loading

...

Kontrarevolucionárka

Spoločenské uznanie si však neužívala dlho. Straníckym funkcionárom začala prekážať, keď zistili, že jej podpis figuruje na manifeste Ludvíka Vaculíka „2000 slov“. Definitívne v nemilosti zostala po olympiáde v Mexiku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Organizovala sa dva mesiace po vpáde okupačných sovietskych vojsk do Československa v roku 1968. Víťazky v prostných boli vtedy dve, Věra Čáslavská a Larisa Petrikovová.

Pri československej hymne stála Věra hrdo, pri sovietskej odvrátila hlavu: „Nemala som vopred nič pripravené, prišlo to spontánne,“ povedala neskôr o svojom tichom proteste a dodala: „Cítila som, že musím niečo urobiť. To, že som od okupačnej vlajky odvrátila hlavu, bol pre našich komunistov ťažký úder. Veľmi dobre pochopili, o čo ide.“ Po návrate do vlasti nastalo peklo. Bola označená za kontrarevolucionárku. Nemohla súťažiť ani si nájsť slušnú prácu. „Maľovala som obrazy, upratovala domy, trvalo to päť rokov,“ spomína Čáslavská.

Nakoniec sa na ňu usmialo šťastie a získala miesto trénerky na Strahove. Musela však byť vedená poď vymysleným menom. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Loading

...

Manželstvo s despotom

Olympiáda v Mexiku bola v živote gymnastky prelomovou. Práve tam verejne prejavila svoj názor na udalosti v Československu a navyše sa aj vydala. Rozprávkovej svadbe v metropolitnej katedrále v Mexiku sa prizerali tisíce športovcov aj nešportovcov.

Nikto by vtedy nepredpokladal, že mladomanželia – dvaja úspešní olympionici si po dvadsiatich rokoch nebudú mať čo povedať. Rovnako ako Věra, aj jej manžel Josef Odložil bol športovec telom i dušou. Nemohla tušiť, že sa v ňom skrýva despota. Život s ním sa po svadbe zmenil na nočnú moru.

„Každý deň som musela spisovať výkaz, koľko som za čo minula, za rožky, maslo, a Josef to potom kontroloval. Bolo to ponižujúce a hrozné,“ komentuje spomienky, ktoré by najradšej vymazala z pamäti. „Bol agresívny. Veľmi bil dcéru Radku i syna Martina, aj keď toho menej. Namiesto toho, aby bol na nich pyšný, dusil ich a deptal.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dvadsaťročný vzťah ju nakoniec donútili ukončiť práve deti. Hľadať im nového otca a sebe partnera už nemala odvahu. „Nechcela som riskovať, že privediem deťom niekoho, kto sa zmení. Nie je to pravidlo, ale mne sa to stalo. S deťmi sme si vystačili. Neprekážalo mi, ani keď postupne odchádzali z domu. Samotu mám rada,“ obhajuje svoje rozhodnutie zostať sama.

Rozvodom však Josef zo života Věry a jej detí nezmizol. V auguste roku 1993 sa s ním Věra stretla na chate. Po krátkom rozhovore sa Josef vybral do krčmy za synom Martinom. Tam sa obaja nepohodli a napokon sa surovo pobili.

Až tak, že Josef zraneniam podľahol. Martin bol obvinený z jeho usmrtenia. „Syn bol posledný, ktorý s ním bol. Neuveriteľne nás vtedy uháňali novinári. Matka otcovraha, syn vrah. Roky som prinášala pozitívne správy, úspechy a zrazu toto. Zničila ma bezmocnosť,“ rozpráva Věra Čáslavská o najhorších okamihoch svojho života.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Aj keď Martin dostal od prezidenta Václava Havla amnestiu, dodnes cítim morálnu zodpovednosť za to, čo sa stalo. Ranilo nás to všetkých.“

Loading

...

Depresie a rakovina

Smrť exmanžela, obvinený syn a pocity bezmocnosti odštartovali u nej depresiu. Zvíťazila nad ňou až po pätnástich rokoch. O tomto čiernom období povedala: „Depresia je hrozná vec. Nechcem sa rúhať, ale je to hádam horšie ako rakovina.

Stratila som pätnásť rokov. Viete si to predstaviť?“ Choroba ju premohla. Nevychádzala z domu, nevstávala z postele, nejedla, nepila. Pomôcť jej nedokázali ani na psychiatrii.

„V Bohniciach ma odpísali ako nevyliečiteľný prípad. Nespolupracovala som. Lieky do mňa dostávali násilím, nechcela som chodiť na prechádzky, doktor sa vyhrážal, že mi dajú elektrické šoky. Nepomohli ani tie. Chcela som umrieť, tak som prestala piť vodu z vodovodu,“ spomína.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bludný kruh prelomilo až stretnutie československých olympionikov. „Konalo sa len kúsok od dcérinho bytu. Všetci sa tam so mnou chceli stretnúť. Stál na mňa rad ako za totality na banány,“ smeje sa dnes Čáslavská. „Bolo to milé, po tomto zážitku som znova začala objavovať svoje okolie.“

A plánovať vlastný pohreb. Aj keď to znie hororovo, podľa športovkyne to bol jasný znak toho, že je z najhoršieho vonku. Depresia postupne odchádzala, prichádzala chuť tvoriť. Zo scenára jej pohrebu napokon vznikol celovečerný film o Věre Čáslavskej, ktorý režírovala Olga Sommerová.

Zrazu prišli pokojné dni plné radosti z vnúčat a tvorivej práce. Bohužiaľ, nie nadlho. Vlani sa Věra dozvedela o svojom onkologickom ochorení. Rakovinu sa však rozhodla poraziť. „Naozaj to vyzerá, že stále s čímsi bojujem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Šport ma však naučil nevzdávať sa. Netuším, aký vývoj bude mať moja choroba, ale viem isto-iste, že to bude beh na veľmi dlhú trať, možno dlhšiu ako maratón,“ vraví. Rozhodne sa nemieni vzdať: „Šport ma držal pri živote v ťažkých časoch, naučil ma nevzdávať sa a bojovať aj v zdanlivo jasne prehratých situáciách.“

Loading

...

 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 096
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 395
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 905
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 246
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 057
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 826
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 793
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 070
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 644
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 899
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 448
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 364
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 257
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu