Najpopulárnejším pohybom, ktorým ženy aj muži trénujú nohy, je drepovanie. Niet divu. Existuje niekoľko spôsobov, ako drepovať, no dôležité je dbať na správnu techniku.
Zamerať sa na nohy pri cvičení nikdy nie je na škodu. Dôvodov je niekoľko a mnohé z nich sú podložené aj tvrdeniami vedcov.
Pozitívne pôsobia na stav vašich kolien
V mladosti pôsobí cvičenie ako prevencia, v staršom veku cvičením nôh zlepšíte svoj zdravotný stav a pomôžete ním odstrániť bolesť kolien.
Obľúbené drepy posilňujú svaly nôh v prednej časti aj v zadnej, čo podporuje pevnosť a silu aj v kolenách a stabilizuje ich. To, že by drepy mali ničiť kolená, je mýtus.
Tvrdí to aj Joseph Hart, atletický tréner a kineziológ, no musíte ich robiť správne. Stojte vzpriamene s nohami na šírku pliec a s mierne ohnutými kolenami.
Postupne si s rovným chrbtom sadajte akoby na stoličku až kým nie sú vaše stehná takmer zarovno s podlahou. Neohýnajte sa dopredu, chrbát udržiavajte rovný. Zo začiatku stačí aj 20 drepov.
Budete bežať rýchlejšie
Ak behávate a chcete svoju rýchlosť zvýšiť, nezabúdajte na tréning nôh mimo bežeckej dráhy. Do svojej tréningovej rutiny zapojte drepy, výpady alebo vymeňte behanie po rovinách za náročnejší kopcovitý terén.
Samotné drepy posilnia aj stred tela a celkový postoj, takže sa dopracujete nielen k rýchlejšiemu, ale aj bezpečnejšiemu behu.

Naštartujete metabolizmus a spaľovanie tukov
Silové cvičenia akými sú okrem iného aj cviky s vlastnou váhou tela, vrátane drepov, sú skvelým nástrojom na spaľovanie tukov. Ak ide o chudnutie, nestačí pravidelne absolvovať „kardio“ behom, na bicykli či člnkovaním.
Do tréningu pridajte aj ten silový. Budovanie svalového tkanivo uvítate aj v neskoršom veku, kedy práve ono začína strácať elasticitu a je ochabnuté.
Osvojte si preto výpady vpred aj drepovanie. Dodajú silu stredu tela, nohám, ale pomôžu vytvarovať aj zadok.
Pomoc pre diabetikov a „srdciarov“
Ak ste prekonali srdcový infarkt alebo máte so srdcom problémy, pravdepodobne sa obávate námahy vo forme ťažkých kardio cvičení.
Začať s budovaním kondície však môžete silovým tréningom a to konkrétne tréningom nôh. Takáto fyzická aktivita aspoň dvakrát do týždňa, postupné pridávanie kardio cvičenia a chôdze dokáže pôsobiť ako účinná prevencia voči ďalším problémom spojeným so srdcovo-cievnym systémom.
Niekoľko štúdií dokonca prišlo na to, že pacientom s diabetom typu II. môže silový tréning pomôcť bojovať s metabolickými poruchami. Detailnú inštruktáž, ako na účinné drepy si pozrite vo videu.
