„Bakteriálna vaginóza (BV) je stav, kedy sa pri narušení normálnej vaginálnej flóry začnú množiť anaeróbne baktérie,“ hovorí gynekológ Jozef Španka.
Nerovnováha pošvového prostredia môže byť spôsobená nechráneným sexom s novým partnerom. Dávajte si pozor tiež na používanie parfumovaných mydiel i pranie bielizne silnými detergentmi. Vyplachovanie vnútra pošvy nepatrí medzi aktivity, ktoré prospievajú intímnemu zdraviu.
Hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu, spermie v pošve po sexe bez kondómu, vnútromaternicové antikoncepčné teliesko, niektoré druhy antibiotík a genetické faktory narúšajú prirodzené prostredie a môžu spôsobiť bakteriálnu vaginózu.
Tá sa potom prejaví pocitom pálenia, svrbenia aj nepríjemne zapáchajúcim výtokom. Aj keď to nie je téma, ktorej sa zveríte kamarátke na káve, je potrebné si ju všimnúť a problém riešiť návštevou lekára.
Mnoho žien pripisuje vyššie spomenuté príznaky mykóze a volí neadekvátnu liečbu. Takmer 16 % žien podľa výskumu spoločnosti Exeltis praktizuje pravidelne samoliečbu a až 47 % z týchto žien nevie o aký typ choroby v ich prípade ide, čo môže pri zvolení nesprávnej liečby viesť až k chronickému zápalu.
Ako ju spoznať?
Približne polovica žien s bakteriálnou vaginózou nemusí mať vôbec žiadne príznaky. „Pri bakteriálnej vaginóze je pH zvýšené (môže mať hodnoty až do 7.0), normálne pH je v rozmedzí 3.8 – 4.5,“ upresňuje gynekológ.
Charakteristickým znakom tohto ochorenia je okrem zvýšeného pH riedky, bielosivý výtok s intenzívnym rybím zápachom, ktorý sa ešte zintenzívni po pohlavnom styku.
Stabilitu pošvového prostredia zabezpečujú baktérie rodu Lactobacillus. Práve tie chránia vaginálnu sliznicu pred patogénnymi mikroorganizmami.
Nízke pošvové pH (3,8 – 4,5) sa tradične považuje za jeden z najsilnejších ochranných mechanizmov. Narušenie stability mikroflóry a zníženie počtu až vymiznutie laktobacilov sú dôležitými faktormi vzniku infekcií pošvy. V súčasnosti sa na liečbu bakteriálnej vaginózy bežne používajú antibiotiká.
Za nevýhodu antibiotickej liečby bakteriálnej vaginózy sa považujú časté opakovania ochorenia v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov. Do mesiaca je pravdepodobnosť návratu tohto ochorenia 15-30 %, do 90 dní 70 % a do roka 80 %. Ďalšou nevýhodou je negatívny účinok na veľmi potrebné laktobacily. Aj v tomto prípade je lepšia prevencia ako liečba.
Čo ukázal prieskum?
- 64 % žien postihuje bakteriálna vaginóza
- 16 % žien praktizuje pravidelne samoliečbu
- 67 % žien má každoročne intímne ťažkosti
- 74 % žien spája svrbenie a zápal v pošve s mykózou
- 47 % z nich neviem o aký typ choroby v ich prípade ide
- 40 % z nich nevie ako sa správne liečiť
- 17 % z nich trpí reálne mykózou
Zdroj: prieskum Redshift Research pre produkt Balance Activ
Ako zlepšiť pH pošvy?
- Umývať si intímne partie teplou a čistou vodou
- Vymieňať pravidelne uteráky a v ideálnom prípade využívať osobitný uterák a osušenie intímnych partií
- Používať kondóm pri každom pohlavnom styku
- Vyhnúť sa parfumovaným produktom
- Nosiť bavlnené spodné prádlo
Zdroj: Lejdy.sk

Základom je prevencia
Ak sa chcete vyhnúť nepríjemným problémom, ktoré sprevádzajú akékoľvek intímne ochorenie. Preto je prvoradá prevencia a udržiavanie správneho – kyslého pH intímneho prostredia, pomocou glykogénu, ktorý poskytuje živiny pre laktobacily, podporuje množenie laktobacilov a tým účinne pomáha proti abnormálnemu výtoku a nepríjemnému pocitu v pošve.
Veľkým pomocníkom je aj kyselina mliečna, ktorá obnovuje prirodzené pH pošvy a tým ho navracia k normálnym hodnotám (pH 3,8-4,2).
Kyselina mliečna navyše zastavuje množenie anaeróbnych baktérií, neutralizuje amíny produkované anaeróbnymi baktériami, ktoré sú pôvodcami nepríjemného rybacieho zápachu.
Mnoho žien robí podľa gynekológa základnú chybu, keď sa rozhodne liečiť prirodzený, nezapáchajúci biely výtok, ktorý nepredstavuje žiadnu formu vaginálneho zápalu, voľnopredajnými antimykotikami. Konajú tak v domnienke, že ide o kvasinkovú infekciu pošvy – mykózu a majú pocit, že liečba nezaberá.
V tehotenstve buďte opatrné
Ak sa bakteriálna vaginóza objaví v skorom štádiu tehotenstva, zvyšuje sa riziko komplikácií ako predčasný odtok plodovej vody, predčasný pôrod, postpartálna endometritída, potrat, chorioamnionitída a zápalové komplikácie po operačných výkonoch. Práve preto by ste mali venovať zvýšenú pozornosť aj prevencii. „Tehotné ženy často trápia vaginálne infekcie. V súčasnosti sa na liečbu bakteriálnej vaginózy používajú antibiotika, čo predstavuje riziko pre matku i plod – potrat či predčasný pôrod. Práve z tohto dôvodu by malo byť prijímanie tohto lieku minimalizované,“ hovorí gynekológ. Alternatívou antibiotík je zakúpenie voľnopredajných vaginálnych gélov podľa odporúčania lekára s obsahom kyseliny mliečnej a glykogénu.
