Je zápal ďasien rovnako veľkým problémom ako zubný kaz? Niektorí pacienti majú skúsenosť, že na rozdiel od kazov nebolí...
V skutočnosti je zápal ďasien ešte nebezpečnejší. Hoci sa o ňom hovorí menej, z hľadiska možných následkov a prepojiteľnosti s inými ochoreniami je mimoriadne komplexným a závažným ochorením.
Samotné krvácanie, ktorým sa zápal ďasien prejavuje, je v skutočnosti len výstražné znamenie, ktorým telo upozorňuje, že bojuje so zápalom spôsobeným nedostatočne čistými zubami. Zápach a špinu nemá zmysel prekrývať ústnymi vodami alebo pastami, treba ju jednoducho mechanicky odstrániť.
Zápal ďasien začína takmer vždy tam, kde sa nahromadený zubný povlak ukladá dlho a nerušene - zväčša v medzizubnom priestore. Rovnako ako kdekoľvek na tele, najviac nám zapáchajú uzavreté miesta a záhyby - podpazušie, prsty na nohách, intímne partie.
Najlepšou prevenciou i liečbou je preto používanie medzizubnej kefky. Každý, kto ešte medzizubnú kefku nepoužíva, mal by s tým začať.

Zápal ďasien môže prerásť až do parodontitídy – a to je ochorenie, ktorého záverečnou fázou je úplná strata zuba. Kompletne zapálený chrup predstavuje ekvivalent otvorenej rany vo veľkosti dlane. Aj preto môžu mať zapálené ďasná život ohrozujúci presah. Látky tvoriace sa pri zápale sa dlhodobo a vo vysokých dávkach dostávajú do celého organizmu a zvyšujú riziko infarktu, mŕtvice či predčasného pôrodu.
Nesprávna liečba: Pacienti so zápalom ďasien po celom svete totiž naďalej nakupujú milióny zubných pást proti krvácaniu. Ide však len o liečbu dôsledku, no príčina ako i samotný zápal sa vôbec nerieši. Odstránenie krvácania je len niečo ako vypnutie výstražného systému.
Ak máme na koži napríklad zápal spôsobený zapichnutou trieskou, nebudeme zháňať masť proti zápalu, ale triesku jednoducho odstránime. Pomyselnou trieskou v ústach je nevyčistený povlak a zubný kameň. Najprv je teda najlepšie navštíviť dentálneho hygienika, ktorý nám zuby vyčistí a následne je nevyhnutné každodenné používanie medzizubnej kefky. Zápal sa do týždňa vylieči.

Čo je pri liečbe zápalu ďasien efektívnejšie? Zubné pasty či ústne vody?
Ani ústna voda ani pasta nám bez mechanického narušenia zubného povlaku nepomôžu, takže na odstránenie zápalu nám neostáva nič iné, ako si zuby mechanicky čistiť kefkou a medzizubnou kefkou.
Ak už však zápal ďasien máme, môže nám v prvých dňoch pomôcť pri jeho odstránení látka známa ako chlórhexidín. Nevýhodou jej používania je vedľajší efekt - zafarbovanie zubov.
Preto odporúčam používať výrobky, ktoré okrem chlórhexidínu majú aj ADS systém. Viete, si predstaviť, čo robí alkohol pri kontakte s ranou? Určite teda chápete, prečo odporúčam ústne vody bez obsahu alkoholu.
Na záver si nezabudnite skontrolovať, či vaša pasta neobsahuje SLS - škodí nášmu telu a zároveň ruší účinok chlórhexidínu.
