Skike lyže pochádzajú z Nemecka, kde sa úspešne presadzujú a konečne dorazili aj na Slovensko. Aj keď sa vám možno niekedy zdá, že všetko už bolo vymyslené, nie je to tak.
Okrem iného, stále pribúdajú nové druhy športov. Výzvou tohto roka sú originálne kolieskové lyže, ktoré sa od doteraz známych lyží odlišujú tvarom, kolieskami, ale najmä využitím.
Robustné kolieska sú umiestnené vpredu aj vzadu na krátkej doske. Obúva sa do nich ako do bežiek a podobný je aj pohyb – špička je pevná a päta pohyblivá. Odrážať sa dá pomocou palíc, hoci nie sú nutnosťou.
Príťažlivý športový hybrid
A prečo Skike lyže vlastne v Nemecku vymysleli? Dôvodov je niekoľko. Snúbia v sebe niekoľko športov, a tak si na kolieskových lyžiach prídu na svoje inlineri, lyžiari, milovníci bežkovania, ale aj turistiky či nordic walkingu.
Nie sú pritom v zásade obmedzení ani terénom, ani počasím. To je na tomto športe veľmi príjemné.
Tréning celého tela
Pohyb na kolieskových lyžiach je telu veľmi prirodzený, žiadna časť netrpí tým, že by bola v nezvyčajnej polohe, no zabrať dostanú všetky svaly. Mnohí profesionálni aj amatérski športovci oceňujú vlastnosti tohto športu. Zvyšuje efektivitu pohybu a v tomto období je ideálnou voľbou, ako začať postavu pripravovať do plaviek.

Posilňujú a formujú sa lýtka, stehná, zadok, ramená, ruky, brušné svalstvo aj chrbát. Hodinka na skajkách znamená 700 spálených kalórií.
Ako začiatočníci môžete "skajky" vyskúšať na menej náročných rovných povrchoch a postupne zvyšovať náročnosť jazdou do kopca alebo na nerovnom teréne.
Kolieskové lyže si podmanili množstvo športových nadšencov od roku 2007, keď vznikli. Ideálne je, ak jazdíte spolu s lyžiarskymi paličkami v rukách alebo palicami určenými na nordic walking.
Cestou-necestou
„Vďaka robustným kolieskam sa tieto lyže hodia ako na asfaltku, tak na lesnú cestu a sú perfektnou alternatívou nielen na zimu bez snehu, ale aj pre bežcov, bežkárov, cyklistov alebo inlinerov. Sú nenáročné na ovládanie a rýchlo a dobre jazdiť sa na nich naučí aj začiatočník. Pohodlne sa s nimi aj brzdí, stačí pätu tlačiť do dosky, takže aj cesta dole kopcom je bezpečná. Navyše sa tieto lyže ľahko obúvajú, sú veľmi spratné a v porovnaní s inlinami sa dajú využiť aj na menej pevnom a kompaktnom povrchu,“ opisuje výhody tohto športu Matej Drdák, majiteľ obchodu so športovými potrebami TopSki šport.
Milovníci noviniek, ktorí tušia, že by ich krátke lyže na kolieskach mohli osloviť, si nový pár nemusia najskôr kúpiť a až potom zistiť, či im šport, ktorý je kúsok lyžovaním, kúsok korčuľovaním, kúsok chôdzou, zachutí.

Existuje aj možnosť požičať si ich na vyskúšanie. V Bratislave či v Žiline stačí zaplatiť zálohu, a keď po hodine jazdy vrátite lyže nepoškodené, zálohu dostanete naspäť. Potom sa už len treba rozhodnúť, či sa jazda páčila, alebo ste si až tak veľmi neužili.