Už v čase dospievania trápia ženy drobné problémy ako pálenie, svrbenie či výtok. Pri snahe o identifikáciu týchto symptómov a problémov často svojmu telu viac škodíme, pretože nedokážeme rozoznať rozdiely medzi jednotlivými intímnymi problémami.
Najčastejšie trpia ženy a dievčatá troma typmi intímnych problémov – vaginálna mykóza, bakteriálna vaginóza a trichomoniáza. Poradili sme sa s gynekológom o tom, ako tieto ťažkosti rozoznať už v ich počiatku a správne liečiť.
Vaginálna mykóza
Biely hrudkovitý výtok, zvyčajne bez zápachu majú na svedomí spravidla kvasinky. Tie sa okrem výtoku podpisujú aj na svrbení, pálení, bolestivom pohlavnom styku, začervenaní i opuchu.
„Vaginálna mykóza je infekcia pošvy spôsobená kvasinkami z rodu Candida, najčastejšie Candida albicans, kedy pôsobením rizikových faktorov môže dôjsť k ich premnoženiu,“ hovorí gynekológ Jozef Španka.
Príčiny vzniku vaginálnej mykózy bývajú rôzne. Môžu vzniknúť dôsledkom užívania antibiotík, oslabenej imunity, stresu, nadmernej fyzickej záťaže, nadmernej konzumácii cukru alebo nakazením od partnera.
Pozitívny vplyv na vznik mykózy má aj vlhké prostredie (mokré plavky, prehnaná intímna hygiena, chlórovaná voda v bazénoch, nevzdušná spodná bielizeň).

Bakteriálna vaginóza
Táto infekcia býva sprevádzaná belasým až sivým hustým výtokom s rybím zápachom. Je to problém, ktorý trápi ženy najčastejšie, až v 64 % prípadov.
Zaujímavé je, že podľa prieskumu spoločnosti Exeltis 74% žien spája svrbenie a zápal v pošve s mykózou. Avšak, najčastejšie sa objavujúcou vaginálnou infekciou u žien vo fertilnom veku je práve bakteriálna vaginóza, ktorá sa vyskytuje dvakrát častejšie, ako kandidóza.
Sprievodným príznakom je aj zvýšené pH, svrbenie a pálenie. „Bakteriálna vaginóza je stav, kedy sa pri narušení normálnej vaginálnej flóry začnú množiť anaeróbne baktérie - napríklad Gardnerella vaginalis, kmene Prevotella, Mycoplasma hominis a kmene Mobiluncus,“ upresňuje gynekológ.
Zmena pH pošvy, oslabenie imunity, dojčenie a hormonálne zmeny sú najčastejšími negatívnymi faktormi, ktoré spôsobujú vznik BV. Na zvýšenie pH pošvy vplýva užívanie antibiotík, parfumované mydlá, prehnaná intímna hygiena, menštruácia, spermie, vlhké prostredie.
Normálne pH sa pohybuje v hodnotách 3.8 – 4.5, no pri bakteriálnej vaginóze môže mať zvýšené pH hodnotu až 7.0.
Ak vás zaujíma, ako si pH zmerať aj doma, lekár radí zakúpiť si v lekárni lakmusové papieriky, ktoré podľa sfarbenia určia pH v meranom prostredí, aj v pošve.
Trichomoniáza
Medzi nepríjemné infekcie možno zaradiť trichomoniázu. Jozef Španka ju definuje ako: „sexuálne prenosné ochorenie spôsobené parazitom Trichomonas vaginalis.“
K prejavom patrí žltastý až zelený penistý výtok. Okrem toho, že je sprevádzaný svrbením a pálením, žena pociťuje bolesť a nutkanie na časté močenie.
„Zhruba 50 % žien však nemá žiadne príznaky ochorenia,“ dopĺňa odborník. Parazit trichomonas vaginalis (trichomonas urogenitalis) sa prenáša kontaktom slizníc pri pohlavnom styku.
Menej pravdepodobné sú kontaktné infekcie, napríklad uterákom, návštevou sauny alebo toalety. V prípade výskytu problému musia byť preliečení obaja partneri. Prečítajte si viac o trichomoniáze.