Paul Newman
Sexidol s najmodrejšími očami na svete pochádza z východného Slovenska. Jeho matka Terézia Fecková sa narodila v dedine Ptičie neďaleko Humenného a keď bola ešte celkom malá, jej otec odišiel za prácou do Ameriky.
Jej matka potom čoskoro zomrela a príbuzní poslali len deväťročnú Teréziu do Spojených štátov za otcom. Jej manželom sa stal Artur Sigmund Newman, obchodník so športovými potrebami, ktorý pochádzal zo židovskej, poľsko-maďarskej rodiny.
Terézia bola katolíčka, ale ich nábožensky zmiešané manželstvo aj tak fungovalo. V roku 1925 sa im narodil syn – Paul Leonard Newman.
Terézia na svoje slovenské korene nikdy nezabudla. Pravidelne písala domov listy a posielala príbuzným balíky, raz dokonca poslala aj Paulovu vojenskú uniformu.
Slávny herec sa na Slovensko nikdy nedostal, hoci sa o to viacerí ľudia snažili vrátane jeho matky. Zomrel 27. septembra 2008 vo veku osemdesiattri rokov na rakovinu pľúc.

Jessica Biel
Aj hollywoodska hviezda Jessica Biel patrí do zoznamu slovenských rodákov. Donedávna si myslela, že jej korene siahajú do Nemecka, no všetko je inak.
Nemecký expert na genealógiu doktor Jürgen Udolph sa na jej žiadosť pustil do bádania a napokon vyhlásil, že Jessica musí hľadať svojich predkov na Slovensku v okolí Žiliny.
Vyšlo najavo, že jej prapraprastarý otec bol Moritz Biel z Porúbky pri Žiline. V roku 1888 z tejto časti Slovenska židovské rodiny zvyčajne neemigrovali, no Bielovci boli výnimkou.
Moritz s manželkou Ottiliou a dvoma deťmi odišli najskôr do Nemecka a odtiaľ sa presťahovali do Chicaga. Tam sa stal z Moritza bankár a jeho rodina sa postupne rozrástla.
Na svet prišli viaceré deti vrátane najmladšieho Edwarda. Tomu sa neskôr narodil syn Donald Arthur, a to bol dedo Jessicy Bielovej.

Angelina Jolie
Nečudo, že Angelina Jolie je jednou z najkrajších žien na svete, keď jej v žilách koluje aj slovenská krv. Jej pradedo sa ako Juraj Vojtko narodil v roku 1874 v Košiciach.
Jeho rodičia mali dobrodružnú povahu a lákala ich Amerika. Najprv sa presťahovali z Košíc do Čiech a odtiaľ v roku 1890 pokračovali za oceán. Začiatkom dvadsiateho storočia spoznal Juraj Vojtko Helen Nellieovú, ktorá sa narodila v New Jersey, ale jej rodičia takisto pochádzali z Európy.
Zosobášili sa a mali štyri deti. Jednému z nich dali slovanské meno Elemír. Bol to talentovaný hráč golfu, no keďže meno Elemír Vojtko bolo pre Američanov jazykolamom, „poangličtil“ si ho na Elmer Voight.
Mal troch synov, jedným z nich bol aj Jonathan, ktorý sa stal hercom a dokonca získal aj Oscara. Herecké gény po ňom zdedila aj jeho dcéra Angelina Jolie Voight.
Jon Voight už na Slovensku bol, keď v roku 2001 nakrúcal v Bratislave film Povstanie. Angeline sa to zatiaľ nepodarilo.

Tony Curtis
Otec herečky Jamie Lee Curtisovej hrával po boku Marilyn Monroeovej a na konte má úlohy v mnohých slávnych filmoch. O svoj európsky pôvod sa nikdy príliš nezaujímal.
V autobiografii z roku 2008 uviedol, že jeho matka sa narodila medzi Maďarskom a Československom, čo je, samozrejme, nezmysel. Zrejme chcel povedať, že prišla na svet medzi Maďarskom a Českom, čo naozaj zodpovedá pravde. Jeho matka bola totiž pôvodom Slovenka.
Podľa niektorých zdrojov pochádzala Helena Ilona Kleinová z okolia Michaloviec, no ako sa neskôr ukázalo, narodila sa v dedine Vaľkovo pri Poltári.
V roku 1923 emigrovala do USA, kde sa zoznámila s budúcim manželom Emanuelom Schwartzom, rodákom z Maďarska. V roku 1925 sa im narodil syn Bernard, ktorý sa dal na hereckú dráhu a zvolil si umelecký pseudonym Tony Curtis.

Pola Negri
Bola prvou Európankou, ktorá zažiarila v Hollywoode. Patrila medzi najväčšie hviezdy nemého filmu, pracovala aj so slávnym Charlie Chaplinom.
Pôvodne sa volala Barbara Apolónia Chalupcová a narodila v Poľsku. Jej otec Juraj Chalupec bol však Slovák z dediny Nesluša na Kysuciach. Živil sa ako drotár a klampiar, čo ho napokon zavialo za hranice. Vo Varšave sa zoznámil s Eleonórou Kielczewskou zo schudobnenej šľachtickej rodiny.
Nasledovala svadba a sťahovanie do Lipna, kde sa im 3. januára 1896 narodila dcéra. Pôvodne snívala, že sa stane baletkou, ale tento sen sa jej rozplynul pre tuberkulózu.
Napokon sa dala na herectvo a preslávila sa pod pseudonymom Pola Negri. Jej sláva sa skončila s nástupom zvukového filmu, pretože so svojím cudzineckým prízvukom sa už nedokázala presadiť na filmovom plátne.
Lya De Putti
Ďalšia hviezda nemého filmu – Amália de Putty je v encyklopédiách neraz uvádzaná ako maďarská herečka a tanečnica. Tento omyl vznikol preto, lebo sa narodila 10. januára 1899 vo Vojčiciach, čo bola za Rakúsko-Uhorska maďarská dedina.
Dnes je to slovenská obec v okrese Trebišov. Amália sa ako šestnásťročná vydala za okresného sudcu Zoltána Szepessyho a porodila dve deti. Život na jeho statku ju však nedokázal urobiť šťastnou.
Preto sa od rodiny odsťahovala do Budapešti a dala sa na umeleckú dráhu. Viac svojich najbližších nevidela. V roku 1926 prišla do Ameriky, kde prežila úspešnú, aj keď veľmi krátku kariéru.
S elegantným účesom a výraznými očami bola očarujúcim zjavom na striebornom plátne. Zomrela v roku 1931, keď jej v krku nešťastne uviazla kosť z jedla a po jej neodbornom odstránení dostala infekciu.
Peter Lorre
Predstaviteľ Ugarta z legendárneho filmu Casablanca sa pôvodne volal László Löwenstein a narodil sa v roku 1904 v Ružomberku. Keď mal deväť rokov, jeho rodina sa presťahovala do Viedne, kde popri škole začal koketovať s herectvom.
V roku 1920 sa presťahoval do Berlína, tam sa zoznámil s Bertoldom Brechtom a účinkoval v jeho hre Happy End. Vtedy si zvolil umelecké meno Peter Lorre, ktoré ho neskôr preslávilo vo svete filmu.
Steve McQueen
V oficiálnych životopisoch legendárneho kovboja zo Siedmich statočných sa síce nespomína jeho slovenský pôvod, no podľa niektorých zdrojov pochádzajú jeho predkovia z obce Jastrabie pri Michalovciach.
Jeho otec Andrej Ihnát sa spolu s manželkou v dvadsiatych rokoch minulého storočia vysťahovali do USA, kde sa im v marci 1930 narodil syn Štefan. Ten si neskôr zmenil meno na pseudonym Steve McQueen.
