Rakytník je drevina nenáročná na kvalitu pôdy a ovzdušia. Dlho ho u nás považovali za okrasný ker, no veľmi ľahko sa z jeho semien a plodov dá vyrobiť aj skvelý olej, ktorý má okrem iného hojivé a ochranné účinky na pokožku a sliznice.
Pomáhal aj koňom
Rakytník rešetliakový sa s obľubou využíval v ľudovom liečiteľstve. Jeho latinský názov Hippophae rhamnoides pochádza z čias vlády Alexandra Macedónskeho, keď vojaci využívali rakytníkový olej na obnovu svojich síl.
Aj grécke kone mali po použití rakytníka krásnu, lesklú a hodvábnu srsť, z toho teda vznikol aj jeho názov: hippos znamená po grécky kôň a phaes lesk. Dnes zažíva rakytník veľkú renesanciu.
Obsahuje totiž vzácny komplex látok, ktoré poskytujú organizmu dnešného človeka potrebnú podporu, aby dokázal čeliť stresu a negatívnym vplyvom z nezdravého prostredia. Pomáha tiež udržať silnú obranyschopnosť.
Má tmavooranžovú farbu a prekvapí vás rozmanitosťou a vysokou koncentráciou tých najdôležitejších vitamínov a biologicky aktívnych látok.
Prírodná vitamínová bomba
Pri jeho podávaní dochádza k zníženiu zrážanlivosti krvných doštičiek, čo znamená zníženie rizika kardiovaskulárnych chorôb. Rakytníková šťava znižuje množstvo krvných lipidov a krvnú zrážanlivosť, vďaka čomu znižuje riziko srdcovocievnych ochorení.
Rakytníkový olej podporuje tvorbu ciev v poškodenom tkanive, pokožka si vďaka nemu zachováva svoju elastickosť. Pre dobrý stav kože sú dôležité aj ďalšie zložky, ktoré tento olej obsahuje - vitamín B, vitamín A a betakarotén, ktoré sú potrebné na regeneráciu tkaniva.
Navyše nenasýtené mastné kyseliny zásobujú kožné bunky výživou a podieľajú sa na výstavbe a regenerácii bunkových stien.
Olej sa dá aplikovať na poranenú pokožku – po opálení, na ošetrenie pokožky u dlhodobo ležiacich pacientov, na popraskané ústne kútiky, na drsnú kožu a na drobné poranenia.
Je preto ideálnou surovinou pre kozmetický a farmaceutický priemysel. Olej z rakytníka používali dokonca aj kozmonauti, ak potrebovali doplniť potrebné vitamíny a ako ochranu pred kozmickým žiarením.