SME
reklama

Marcela Korčeková: Pomáha ženám na ceste za dieťaťom

Psychologička a koučka Marcela Korčeková prežila krízu, ktorá ju paradoxne posilnila a ona sa odvážne vydala na cestu koučingu plodnosti.

(Zdroj: Petra Bošanská)

V poslednom čase sa vyrojilo toľko koučov, až sa zdá, že toto povolanie práve prišlo do módy. Niekto sa označuje ako kouč už po krátkom kurze, ale vy máte klasické psychologické vzdelanie. Aký je vlastne rozdiel medzi koučingom a psychoterapiou?

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koučing je trend 21. storočia, je to moderný proces rozvoja osobnosti a učenia sa. Áno, vyštudovala som psychológiu a moje životné smerovanie ma priviedlo ku koučingu, ktorý som absolvovala v pražskom Koučing Centre. Konkrétne šlo o metódu kanadskej psychologičky Marylin Atkinson pod názvom Koučing  ‒ veda i umenie. Ten, kto chce koučing robiť v praxi, potrebuje mať v prvom rade usporiadaného seba samého. Skvelý kouč by mal byť ľudský, mať nadhľad a zoradené hodnoty. Rozdiel medzi psychoterapiou a koučingom, samozrejme, existuje. Kouč sa nezaoberá klientovou minulosťou, zaujíma ho hlavne prítomnosť a budúcnosť, teda ciele, ktoré chce s klientom dosiahnuť. Existujú aj paralely: v psychoterapii aj v koučingu je základom rozvoja a napredovania obojstranná dôvera medzi klientom a jeho terapeutom alebo koučom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po skončení psychológie ste pôsobili ako psychologička vo väznici, potom ste sa venovali klasickej psychoterapii a teraz ste fertility coach, alebo po slovensky koučka plodnosti. Čo si pod tým máme predstaviť?

Posledných šesť rokov mám vlastnú prax ako fertility koučka, čo znamená, že sa v koučovacom procese zameriavam na ženy, ktorým sa z rôznych dôvodov nedarí otehotnieť. Mojou víziou a cieľom bolo pomôcť ženám, ktoré sú na ceste za svojím dieťatkom, hlavne v oblasti veľakrát podceňovanej psychiky. Inšpirovala ma vlastná skúsenosť s diagnózou neplodnosť a tiež kolegyne v zahraničí, kde je táto služba bežne dostupná, úspešná a navyše podporovaná lekárskou komunitou.

Netajíte sa tým, že k tejto úzko špecializovanej oblasti vás nasmerovali vlastné životné okolnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Moja cesta bola dlhá a strastiplná, napriek tomu, že som využila všetky medicínske vymoženosti a podstúpila som mnohokrát proces IVF (In Vitro Fertilizácia). Jediné tehotenstvo skončilo fatálne. Keďže v tom čase som už osem rokov márne túžila po dieťati, bola som nesmierne šťastná, keď mi lekárka v Dubline, kde sme vtedy žili, oznámila radostnú správu: „Ste tehotná.“ Moja radosť však netrvala dlho, vzápätí mi povedali, že ide o mimomaternicové tehotenstvo. Ten smútok a žiaľ ani neviem opísať, pamätám si, že som bola blízko depresie ako klinického ochorenia. Uzavrela som sa do seba a nekomunikovala. Trvalo to vyše roka, no keby som vyhľadala pomoc, tento stav by som prekonala skôr. V tom čase som o koučingu nevedela nič. Podnikla som ďalšie medicínske kroky a opäť som zanedbala svoju psychiku. Potom nastal kolotoč IVF a neúspechov, celý ten boj trval dokopy dlhých pätnásť rokov, pričom zanechal stopy nielen na mojom nazeraní na svet, ale aj na mojich vzťahoch. Moje manželstvo to nezvládlo a rozpadlo sa. Tento zlom znamenal pre mňa obrovskú zmenu, paradoxne pozitívnu. Sen o dieťati navždy stroskotal a ja som vedela, že jediné, čo musím spraviť, je nájsť si pre seba tú správnu pomoc. Samozrejme som ju našla, dokonca ma naštartovala k novým víziám a, dovolím si tvrdiť, k zmyslu môjho života. Začala som študovať koučing a jeho metódy aplikovať na sebe. Rok som na sebe tvrdo pracovala, menila svoje myslenie, náhľad na svet a pochopila som, že som zodpovedná za všetko, čo sa mi v živote deje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stali ste sa teda koučkou plodnosti. Aké boli začiatky a ako si napríklad spomínate na prvé klientky?

Prax som si založila v roku 2010, a stala som sa prvou fertility koučkou v republike. V tom čase sa moje vlastné rany už zahojili a ja som pochopila, ako veľmi som podcenila dôležitosť psychickej stránky svojho problému. Odrazu som vedela, že svojim klientkam budem vedieť efektívne pomôcť s psychikou, s negatívnymi stavmi, ktoré tento problém sprevádzajú a tiež s obnovením dôvery v seba a vlastné telo. S prvou klientkou, presne si na ňu pamätám, sme spolupracovali tri mesiace. Dosť dlhý čas som mala dokopy len tri klientky. Niekoho by to možno odradilo, ja som sa však nedala. Keď som sa neskôr postupne dozvedela, že moje prvé tri klientky sú tehotné, mala som obrovskú radosť a vedela som, že musím pokračovať. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vašimi klientkami sú výlučne ženy, ktorým sa nedarí otehotnieť či donosiť dieťa, alebo sa stretávate aj v inými problémami?

Najviac sa v mojej praxi stretávam so ženami, ktoré majú ťažkosti s plodnosťou, ale prichádzajú aj s ďalšími problémami – vzťahovými, kariérnymi, s neporaziteľnou nadváhou a mala som aj klientku, ktorá hľadala celkové životné smerovanie.

Chodia za vami aj muži? Problém neplodnosti sa predsa rovnakou mierou dotýka aj ich.

Doteraz nijaký muž sám neprišiel, ale mala som v dlhodobom koučingovom procese šesť párov, teda na koučing chodili obidvaja partneri. Väčšinou prídu len ženy, no vždy záleží na partneroch, ako sa rozhodnú.

Čím to je, že ženy sa skôr odhodlajú vyhľadať pomoc?

Svet mužov a žien je odlišný rovnako ako naše vnímanie života. Muži sa často na problém s plodnosťou pozerajú čisto pragmaticky a nepociťujú takú ťarchu emócií ako my ženy. Viem to aj z vlastnej skúsenosti, môj bývalý muž bol skôr než z celej situácie na „prášky“ zo mňa, z mojich smútkov, emócií, plačov.... Podobne to opisujú aj moje klientky a mnohokrát, aj keď ich partneri ku mne nechodia, cítia efekt spolupráce v tom, že sa im domov postupne vracia tá istá žena, akú si brali, ak nie aj lepšia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Prečítajte si tiež: Vďaka koučovi sa nakopnete Čítajte 

Neuvažovali ste nad tým, že by ste spolupracovali s gynekológmi, prípadne priamo s centrami asistovanej reprodukcie?

Samozrejme, to bolo prvé, kde som videla možnosť spolupráce, ale na to musíme ako národ ešte dozrieť. Moje pokusy o takúto spoluprácu stroskotali, som však večná optimistka a verím, že raz sa tieto bariéry prelomia a bude priam žiaduce, aby lekár spolupracoval s psychológom alebo koučom.

Prečo podľa vás lekári spoluprácu so psychológom podceňujú?

Myslím si, že u nás prevláda klasický konzervatívny prístup v medicíne − čo povie lekár, to platí. No skvelý lekár musí byť aj ľudský a brať vás ako partnera, pretože ide o vás a váš život, za ktorý máte zodpovednosť predovšetkým vy. Verím, že toto sa bude meniť a k svojmu zdraviu, a už sa to aj deje, budeme pristupovať oveľa celostnejšie. V zahraničí existujú rôzne výskumy, ktoré poukazujú na dôležitosť psychiky v procese liečby, či už ide o klasickú liečbu, alebo samotný proces umelého oplodnenia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

U nás ešte panujú predsudky, akoby ísť za odborníkom znamenalo určitú prehru či dokonca hanbu. Kouč znie možno prijateľnejšie než psychológ. Čo by ste poradili tým, ktorí majú problém a stále váhajú?

Tých váhavých je určite veľa, pretože nie sme zvyknutí pracovať na sebe, na svojich emóciách, svojom šťastí. Jediné, čo môžem ľuďom odkázať − nech naberú odvahu a navštívia odborníka, pretože za rok za dva môže byť situácia oveľa horšia. Včasná spolupráca s odborníkom ich skrátka účinne posunie k vytúženému cieľu.

Aké je vaše životné krédo a čím okrem práce napĺňate svoj život?

Mojím krédom je výrok Oprah Winfrey: „Zanietenosť by mala byť vo vašom živote rovnako prirodzená ako dýchanie.“ Osobne mám nadšenie a zanietenosť asi v génoch, lebo vtedy som to ja, keď sa pre niečo nadchnem. A to býva často! Život mi okrem práce napĺňa rodina, priatelia a moje koníčky. Aktuálne mám rozpísaný román s tematikou plodnosti, inšpiroval ma môj príbeh a láska k písaniu. Tiež chodím pravidelne na zumba dovolenky do Chorvátska, baví ma tanec. Veľmi rada cestujem, videla som už kus sveta, ale vždy ma dokáže niečo prekvapiť a očariť. Svet je nádherný. Najbližšie cestovateľské plány sú smer Taliansko, na Talianoch ma fascinuje ich radosť zo života a bonvivánstvo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Foto: Petra Bošanská

Styling a vizáž: Jana Milatová

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 534
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 532
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 793
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 008
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 942
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 616
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 764
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 736
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 519
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 379
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 331
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 371
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 347
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 108
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 422
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu