SME

Štefánka nesie meno po princeznej Štefánii

V Rusovciach žila belgická princezná. V Bratislave je po nej pomenovaná známa kaviareň.

Štefánia Belgická, belgická princezná a rakúska arcivojvodkyňa.Štefánia Belgická, belgická princezná a rakúska arcivojvodkyňa. (Zdroj: Vikipédia)

Málokto vie, že známa bratislavská kaviareň Štefánka na dnešnom Hodžovom námestí, postavená v roku 1897, nesie meno belgickej princeznej Štefánie, ktorá žila v Rusovskom kaštieli. Jozef Mallinerits, ktorý sa zaoberá históriou rodnej obce, spomína:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Mama slúžila u princeznej až do roku 1944 ako Zimmermädchen, teda ako chyžná. Každé ráno jej nosila raňajky a upratovala salónik.“ Viacerí ľudia z obce mali kontakt aj s najvyššou šľachtou. Starý otec Jozefa Mallineritsa bol záhradníkom v záhradníctve Stephaneum. Išlo o slávne zásielkové záhradníctvo, z ktorého zasielali kvety do celej Európy. „Mnohí sa v Rusovciach vyučili za záhradníkov,“ vraví Mallinerits.

SkryťVypnúť reklamu

Dcéra belgického kráľa

Princezná Štefánia Belgická sa narodila na zámku Belvedere v belgickom Laekene neďaleko Bruselu. Bola to druhá dcéra belgického kráľa Leopolda II. a Márie Henrietty Habsbursko-Lotrinskej.

Spolu so staršou sestrou Louisou prežila šťastné detstvo, no to sa skončilo v jej pätnástich rokoch. Vtedy si ju, po viacerých neúspešných pokusoch oženiť sa, vybral za nevestu následník rakúskeho cisárskeho trónu, korunný princ Rudolf. Vydala sa zaňho ako sedemnásťročná, v augustiánskom kostole vo Viedni, v máji 1881.

Od tohto manželstva si Habsburgovci veľa sľubovali. Viedenčania prijali Štefániu s nadšením. Očakávalo sa, že z manželstva vzíde pokračovateľ rodu a Rudolfov následník trónu. No postavenie mladučkej princeznej v cisárskej rodine bolo od začiatku zložité. Svokra, teda cisárovná Alžbeta, ňou pohŕdala a svokor, cisár František Jozef I., sa k nej tiež nesprával dvakrát prívetivo.

SkryťVypnúť reklamu

Manželstvo hneď od začiatku sprevádzali komplikácie, keďže Rudolf viedol veľmi neviazaný život, hoci - najprv sa aspoň navonok usiloval zachovať dekórum. Štefánia verila, že ich vzťah sa napraví, keď sa im narodí dieťa. Po mnohých falošných správach o tehotenstve v roku 1883 napokon otehotnela a porodila dlho očakávaného potomka, ich manželstvo to však nezlepšilo.

Rudolf sa Štefánii stále viac vzďaľoval, až sa napokon jeden druhému celkom odcudzili. K manželke sa správal cynicky a nijako neskrýval ani svoje nevery. Jeho škandalózny milostný život mu privodil venerickú chorobu a nakazil ňou aj Štefániu, ktorá sa preto stala neplodnou. Keďže manžel ju zanedbával, aj ona mala napokon tajného ctiteľa, poľské knieža Artua Potockeho – zoznámili sa v roku 1887.

SkryťVypnúť reklamu

Mladá vdova

Porodila iba jedinú dcéru, Alžbetu Máriu, ktorá zomrela v roku 1963, čiže nie tak dávno.

Keď nádej na to, že porodí mužského potomka, navždy pominula, stala sa aktuálnou otázka rozvodu. Hovorilo sa o ňom veľa, no napokon sa veci vyvinuli inak – Rudolf svoj život sám predčasne ukončil 30. januára 1889. Na zámku Mayerling zavraždil svoju milenku Mary, barónku Vetserovú, a potom spáchal samovraždu. Budúcnosť manželky panovníka habsburskej monarchie Štefánii nevyšla, rovnako ako ani druhý pokus - jej svokor cisár František Jozef I. chcel, aby sa vydala za Františka Ferdinanda d´Este, teda za druhého následníka trónu.

Aj po smrti manžela mala Štefánia na viedenskom cisárskom dvore ťažký život. Etiketa jej nedovoľovala zastupovať neprítomnú cisárovnú pri dvorských ceremóniách a cisár sa k nej správal rezervovane. Všetci na dvore sa jej vyhýbali, habsburský dvor jej dával najavo, že už nie je žiaduca. Začala teda vo veľkom cestovať po Európe.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po jedenástich rokoch vdovského života sa Štefánia opäť vydala, a to za obyčajného uhorského grófa Eleméra Lónyaya. Jej nový manžel nepochádzal z panovníckeho rodu, mohol sa pochváliť iba grófskym titulom, ktorý získal len štyri roky pred sobášom. Cisár však napokon s týmto nerovným sobášom súhlasil.

Harmonické manželstvo

Svadba sa konala 22. marca 1900 na zámku Miramare v talianskom Terste a manželia sa ňou odsúdili k životu na okraji spoločnosti. Princeznú Štefániu navždy vylúčili z habsburského domu a musela sa vzdať všetkých titulov. Cisár ju však odškodnil ročnou apanážou 100 000 zlatých doživotnej renty. No otec, teda belgický kráľ, sa s dcériným sobášom nikdy nezmieril. Na naliehanie cisára jej ponechal titul belgickej princeznej a apanáž vo výške 50 000 frankov ročne, na ktorú mala nárok podľa svadobnej zmluvy s korunným princom Rudolfom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Elemér Lónyay sa zase musel vzdať diplomatickej kariéry – predtým totiž zastupoval habsburskú ríšu na viacerých zastupiteľských úradoch. Na sobáši svojej mamy s grófom sa nemohla zúčastniť ani sedemnásťročná dcéra z prvého manželstva Alžbeta Mária. Keďže mala titul prvej arcikňažnej, dvorná etiketa jej prítomnosť na sobáši nepripúšťala.

Manželia sa po svadbe stiahli zo spoločenského života a utiahli sa  do ústrania. Kúpili si kaštieľ v Oroszvári, teda v dnešných Rusovciach, a v roku 1906 sa doň nasťahovali. Tak sa v Rusovskom kaštieli ocitla ozajstná belgická princezná.

Napriek odmietaniu viedenského dvora a príbuzných prežili Štefánia a Lonay pekné, harmonické manželstvo a aj po rokoch si mnohí obyvatelia Rusoviec s láskou spomínali na sympatický grófsky pár.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Kaštieľ rozkvital

Elemér a Štefánia prestavali kaštieľ v Rusovciach v duchu svojej doby. Zmeny sa týkali hlavne vnútorného vybavenia – dali urobiť ústredné kúrenie a vybudovať moderné kúpeľne. V parku nechali postaviť vodárenskú vežu – nazývanú minaret. Mala tvar orientálnej vežičky a stavebne nadväzovala na vzhľad kaštieľa. Veža mala zabezpečiť dostatok vody a využívali ju až do druhej polovice 20. storočia.

Štefánia založila tiež záhradníctvo Stephaneum, známe po celej Európe. Park za kaštieľom sa zásluhou svetoznámych záhradníkov zmenil na rozsiahly anglický park, prechádzajúci voľne do okolitej krajiny. Interiér kaštieľa sa zapĺňal hodnotnými umeleckými dielami a nábytkom. Za Lónyayovcov dosiahol rozmach rusovského panstva svoj vrchol.

 

Do jeho rozvoja však negatívne zasiahli obe svetové vojny. Počas prvej bol pri kaštieli zriadený lazaret, v ktorom ako ošetrovateľka pracovala aj Štefánia. Druhá svetová vojna priniesla úplný zánik prosperujúceho panstva. V roku 1944 väčšiu časť kaštieľa obsadilo nemecké komando a o rok na to sovietske vojská, ktoré ho v priebehu jedného týždňa vydrancovali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po skončení druhej svetovej vojny v dôsledku pokročilého veku, choroby a spoločenských udalostí Lónayovci odkázali svoj majetok benediktínskemu kláštoru v maďarskej Pannohalme, kde sa princezná na sklonku života uchýlila a napokon tam i zomrela. Kláštor dodnes spravuje jej pozostalosť.

Štefánia zomrela v auguste 1945, manžel ju prežil o jeden rok. Zomrel v Budapešti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 026
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 626
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 871
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 673
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 290
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 843
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 268
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 142
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 215
  2. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 336
  3. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 309
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 290
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 886
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 791
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 028
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 574
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu