„Bolí ma chrbát.“ Ako často ste počuli túto vetu a ako často ste ju sami vyslovili? Zdá sa, že bolesťou chrbta dnes trpí každý, mladí aj starí, ženy aj muži.
„Najčastejšie sú to bolesti v driekovej oblasti a hneď za tým bolesti v oblasti krčnej,“ vraví neurológ Ivan Buran. Jednoznačná príčina sa nedá vždy určiť, býva ich viacero.
„Je komplex príznakov alebo poškodení, ktoré vedú až k tomu, že v určitom momente sa chrbtica poškodí a začne bolieť. Je to podobné, ako keď máte cez potok nahnitú lávku. Štyria ľudia cez ňu prejdú a nič sa nestane. Piaty potom padne do potoka, lebo lávka sa prelomila. Príčinou však nebol ten, ktorý šiel po lávke ako posledný, niečo tomu predchádzalo,“ vraví lekár.
Príčin, ktoré vyústia do bolesti, je mnoho, no najčastejšie je to nesprávne držanie tela a preťažovanie určitých partií, ako aj nesprávne množstvo pohybových stereotypov.
„Napríklad dvíhanie v predklone. Miesto toho, aby si človek spravil drep, robí činnosť v predklone, ohnutý v driekovej oblasti, čím trpí platnička.“ Problémy s chrbtom sa nevyhýbajú mladým ani starým.
„U starších ľudí navyše chrbtica starne a skôr sa vyskytujú zmeny na kostiach, ako spondylartróza alebo takzvané ostrofyty, čiže výrastky. U mladších ide skôr o poškodenie mäkkých častí vrátane platničky. Niekedy môžeme u mladých ľudí zaznamenať röntgenové zmeny, ktoré však nemusia byť chorobné. Musíme každého upozorniť, že liečime pacienta, a nie röntgen.“
Čo robiť s bolesťou
Svoj chrbát radšej nepreceňujte – nenakladajte naň viac, ako unesie a nepodceňujte bolesť, ktorá sa nebadane stane súčasťou vášho života. Ak sa každé ráno budíte s bolesťou chrbta, mali by ste sa dať v prvom rade vyšetriť.
„Môže ísť o poruchu, ktorá ešte nie je veľká, ale zhorší sa napríklad zlou polohou pri spánku,“ vraví doktor Buran.
Na otázku, či pomôžu lieky, náplaste, procedúry alebo cvičenie, lekár odpovedá: „Pomáha všetko, ale musí sa to nasadiť v pravý čas. V akútnych fázach sa nevyhneme podávaniu liekov proti bolesti a proti zápalu. V chronických štádiách už prevažujú procedúry a cvičenie. Spôsob liečby určuje lekár, fyziater vám potom poradí, ktoré cviky sú vhodné. Napríklad plávanie je na chrbticu veľmi dobrý šport, no keď má niekto problémy v driekovej a v krčnej oblasti, plaveckým štýlom prsia problémy väčšinou ešte zhorší, pretože je pri ňom potrebný záklon hlavy a záklon v driekovej chrbtici. Odporúčal by som plávať iným štýlom alebo sa vo vode len akoby hrať - s tým, že nakoniec si telo samo povie, čo mu vyhovuje.“

Ako cvičiť?
Cvičiť doma alebo pod dohľadom? „Treba sa najprv naučiť cviky, ktoré sú naozaj pre chrbticu prospešné, a to musí byť pod dohľadom, teda najlepšie je takzvané asistované cvičenie. Ideálne je, keď cvičíte denne,“ radí lekár.
Kým nie ste rozcvičení, treba si nájsť čas, telo si napokon bude samo cviky pýtať. „Netreba cvičiť dlho, ale urobiť aspoň pár cvikov, ktoré rozhýbu príslušnú časť chrbtice, ktorá je najviac postihnutá.“
Pomáhajú skôr pomalé alebo prudké pohyby? „Prirovnal by som to k tomuto: keď udriete rukou na vodu, ruka sa odrazí. Keď ju na vodu položíte, ponorí sa. Niečo podobné sa odohráva pri cvičení s chrbticou. Keď sa cvičí švihom, môže to mať účinok na úsek, ktorý chceme rozcvičiť. Potom však treba rozhýbať úseky, ktoré sú už aj tak nadmerne pohyblivé alebo kompenzujú zvýšenú pohyblivosť inej časti. Dobré sú skôr pomalé cviky.“ To, či máte cvičiť poležiačky alebo postojačky, vám poradí fyzioterapeut.
Bolesti sa dá zbaviť
Možno sa vám zdá, že sa bolestí chrbta už nikdy nezbavíte, no podľa neurológa sa dajú do značnej miery odstrániť správnym liečebným postupom.
„Pohybový aparát možno udržiavať v pohode stálym cvičením a rešpektovaním určitých zásad, napríklad zásad správneho stoja, správneho ležania a správneho sedenia,“ vraví Ivan Buran.
Rozšírené je dnes cvičenie podľa Pilatesa, alebo takzvaný SMS systém - sústava cvikov s lanami. „Tieto cviky však treba začať cvičiť pod dohľadom, potom ich už môže pacient cvičiť sám. Pri všetkých cvičeniach je dôležité hlavne správne dýchanie.“
Na vine je počítač
Aj vy trávite v práci celé dni za počítačom? Nečudujte sa potom, že máte problémy s chrbtom a chrbticou. Mali by ste dodržiavať určité zásady.
- Monitor počítača by mal byť umiestnený v strede stola, rovnobežne s prednou hranou a s operadlom stoličky, aby sme chrbát nemuseli zbytočne vykrúcať. Tým predídeme problémom v bedrovej oblasti. Hlava by mala byť nasmerovaná dopredu, aby sa nenamáhala krčná chrbtica.
- Obrazovka počítača by mala dosahovať výšku očí. Nízke postavenie monitora je nedostatkom notebooku, no dá sa vyriešiť podložkou a externou klávesnicou.
- Záleží aj na polohe nôh. Svalstvo v okolí panvy preťažuje sedenie s prekríženými nohami, čo zároveň znemožňuje udržať chrbát narovnaný. Ideálne je vyložiť si nohy na podložku a za každých okolností sa vyhnúť hrbeniu a guľatému chrbtu.
Správny oddych
- Aj pri čítaní knihy alebo hre na smartfóne musí mať chrbát správnu oporu. Je dôležité, aby bol predovšetkým podopretý na mieste, kde sa najviac ohýba dopredu, teda v driekovo-krížovej oblasti. To ho spontánne podnieti k vystretej polohe.
- Operadlo stoličky by nemalo byť v pravom uhle, je vhodné, ak sa skláňa mierne dozadu.
Vyložte si nohy
Prospeje, ak si pri ležaní vyložíte nohy v pokrčenej polohe. Takáto poloha zaťažuje chrbát menej ako vzpriamené ležanie, hoci aj na kvalitnom matraci, sedenie v správnej polohe či státie.
Keď nohy zvierajú deväťdesiatstupňový uhol, pomáhajú chrbtici odľahčiť záťaž. Ak nemáte k dispozícii vhodný stolček či stoličku, alternatívou je pokrčenie nôh v kolenách. Pokrčenie nôh v ľahu vám môže pomôcť aj v prípade, ak pocítite náhlu bolesť chrbta.
Aby žehlenie nebolelo
- Základnou zásadou pri žehlení, umývaní riadu či iných domácich prácach v stoji je prenášať záťaž z chrbta na nohy.
- Nestojte s nohami zarovno, jednu nohu majte vždy pol kroka pred druhou. Ďalšou alternatívou je podložiť si pod jednu nohu stolček či podložku.
- Pri žehlení je špeciálne dôležité nastaviť si dosku dostatočne vysoko, aby ste sa nemuseli zohýbať. Chrbát tak zostane vystretý a nebude protestovať bolesťou.
Ako správne vysávať
Pri vysávaní treba okrem správnej polohy nôh dbať aj na uchopenie tyče vysávača. Čím bližšie budete mať ruky k sebe, tým menej vás bude chrbát ťahať do predklonu.