Hryzenie nechtov môže byť prejavom stresu počas vypätej situácie. Každý z nás si už aspoň raz v živote do svojich prstov zahryzol. Často je príčinou stres alebo nuda.
Ľudia si hryzú nechty pri napínavom filme, na nudnej prednáške či pred rozhodujúcou skúškou.
Najčastejšie sa hryzenie nechtov objavuje u malých detí a jeho oficiálnym názvom je onychofágia. Nechty si ohrýza približne 30 % detí, 45 % tínedžerov, 25 % mládeže a 5 % starších ľudí, no máloktorý rodič pripisuje tomuto javu význam.
Pritom onychofágia je ľahká neuróza, ktorá môže mať závažnejšiu príčinu. Podľa štúdie, ktorá sa témou hryzenia nechtov zaoberala, ide o deti, ktoré spolu s ohrýzaním môžu prejavovať náznaky hyperaktivity, miernej agresie, pomočovania, tikov či obsesívno-kompulzívnej poruchy.
Skryté riziká
Rukami, a tým pádom aj nechtami, sa dotýkame rôznych predmetov. Za nechtami sa nám počas dňa hromadia nečistoty, je to miesto, ktoré praje baktériám.
Za nechtami si môžete nájsť baktérie Salmonella či E-coli. Hryzením sa dostanú do úst a tela, kde môže prísť k infekciám.
Ďalší problém, ktorý môže vzniknúť pri hryzení nechtov sa nachádza v ústach. Častým hryzením dochádza k postupnému kriveniu zubov, ktoré vybočujú zo správnej pozície, opotrebovávajú sa a oslabujú.
U žien stojí za zmienku okrem zdravotného aspektu aj estetický. To, čo vystavujeme okoliu na obdiv počas celého dňa, sú práve ruky a nechty.
Na zdravotné riziká spojené s hryzením nechtov upozorňuje aj kozmetička Barbora Gráčová z Bashi Studio: „Hryzenie nechtov je veľmi zlý a dlhodobo pretrvávajúci zlozvyk, ktorý má nepriaznivé následky. Narúša, skracuje a degeneruje nechtové lôžko, mení jeho tvar. Deformujú sa prsty, môže dochádzať k častým zápalom a odlepovaniu nechtu od nechtového lôžka. Pri poškodení nechtového koreňa je necht deformovaný a môžu sa vyskytnúť priečne ryhy a hlboké deformácie. Pri dlhodobom a agresívnom hryzení ostávajú nechty poškodené nastálo.“
Ako sa zbaviť hryzenia nechtov?
- Veďte si denník a zaznamenávajte si podmienky, v ktorých podľahnete pokušeniu a začnete si nechty hrýzť, či už je to hlboké sústredenie, stres alebo napätie pri pozeraní TV a potom sa snažte v rovnakých situáciách nechtom odolať.
- Udržiavajte si nechty krátke a upravené, spravte si čas na manikúru tak často, ako sa dá.
- Zvážte návštevu terapie, napríklad behaviorálnej či hypnoterapie, ktoré sú dnes špeciálne vyvinuté na odstránenie návyku ohrýzania nechtov a ďalších podobných zlozvykov.
- Ak nechtom neviete odolať, oblepte si ich leukoplastom.
- Zamestnajte ruky a prsty inými aktivitami – začnite sa venovať ručným a tvorivým prácam, pleteniu, háčkovaniu či výrobe šperkov.
- Na nechty aplikujte niečo, čo má nepríjemnú chuť, aby vás to odradilo od hryzenia – môže to byť ocot, no existujú aj laky s extrémne horkou príchuťou, ktoré odrádzajú od hryzenia.
- Ak ste sa rozhodli hryzenie kompenzovať jedlom, pozor na priberanie. Siahnite po zelenine, dopoludnia to môže byť ovocie, prípadne celozrnné výrobky.