SME

Záhradkár sa nenudí ani v zime

Aj počas mrazivých týždňov sa nájdu práce, ktoré prospejú dvoru, domu, záhrade i vášmu telu.

(Zdroj: Ilustračné - freeimages.com)

Ani chladné dni nestoja záhradkárom v ceste pri vykonávaní ich koníčka. Hoci sú dni chladné, tmavé a krátke, v nejednom dvore sa nájdu desiatky drobných prác, ktoré prinášajú radosť z aktívneho oddychu. Ak patríte medzi tých, čo so záľubou sledujú prerod dvora a hriadok v rôznych ročných obdobiach , pripravili sme pre vás kaleidoskop prác, na ktoré by ste nemali zabudnúť.

Pri každej z nich pretiahnete svaly a rozohrejete telo, aby ste sa cítili lepšie. V sychravej metelici sa zatvoríte do kuchyne, v slnečnom dni sa vyberiete k neďalekej poľnej remízke a ak príde odmäk, užijete si aj slnečný kúpeľ na mieste, kde by ste ho možno vôbec neočakávali.

1.Prehádžte kompost

Je úžasné sledovať, ako dokáže neviditeľný mikroskopický život vzdorovať zimným mrazom. Hoci je celý kraj prizdobený ako bábovka zaprášená cukrom, z konca záhrady sa valia kúdole horúcej pary, ktorá si udrží svoju intenzitu niekoľko týždňov. Stúpajúci vyhriaty vzduch taví v snehovej pokrývke otvory, a nájdu sa i miesta, na ktoré sa chodia vyhrievať mačky z neďalekého okolia. Čo sa vlastne deje?

Ak každé tri týždne starostlivo prehadzujete záhradný odpad, ktorý sa v jesene nakopil v kompostovacom sile, mikroorganizmy a huby v dostatku kyslíka a vlahy pracujú na plné obrátky. Pod ich patronátom tlejú zvyšky tráv, zeleninových vňatí, naštiepaných konárov a podstielky z králikární a kurína, aby sa zmenili na hodnotné prírodné hnojivo.

V tomto ruchu teplota v strede kopy stúpa nad hranicu 60 stupňov, takže by ste si dnu v zavretom ešuse mohli s istotou uvariť vajíčka na tvrdo. Ba neraz sa stane, že sa nejeden z nás pri prehadzovaní kopy zo zvedavosti pri dotyku i popáli. Ak dodržíte pravidelnosť a budete kopu prehadzovať každých 14 – 21 dní, do jari sa za výdatného parenia zmenší na polovicu. A práve v tejto kope pri každom prehodení stopíte aj časť snehu, ktorá sa vám hromadí pri chodníkoch. Keď para uniká povetrím, vodu musíte pridávať. Hoci aj v podobe snehu. Kopu to neochladí, tlenie neustane.

2.Vpustite svetlo do skleníka a parenísk

Pri odmäku, v slnečných dňoch býva vonku príjemne. O to viac poteší, ak si nájdete zámienku vstúpiť do skleníka, v ktorom i v zime môže k poludniu vystúpiť teplota nad hranicu 25 stupňov. Vezmete so sebou vedro teplej vody, pridáte doň pár kvapiek saponátu na riad, utopíte dnu kefu a dve handričky, aby ste sa pustili do príjemného dobrodružstva.

Hoci to na prvý pohľad vyzerá ako slnečný kúpeľ vo vyhriatom skleníku, čaká vás práca, ktorá zaberie zo dve hodiny. Z výplní a rámov treba zmyť a zoškrabať nánosy rias a húb, ktoré všetky plochy osídlili v letnej spare a jesennej vlhčine. Čím viac umývate a zotierate, tým viac si uvedomujete, koľko tepla a svetla sa razom dostáva dnu.

Po takomto výkone vyzerá skleník ako nový a aj vy prekypujete štedrou dávkou novej energie. Prebudilo vás slniečko, ktoré svojou žiarou povzbudilo zmysly, vyhrialo pri práci všetky svaly. A ak v tomto zábere obehnete aj vyprázdnené pareniská, budete mať nutkanie priniesť si na druhý deň dnu stolček a zaujímavú knižku na čítanie.

3.Vyčistite výsadbové nádoby

Nie je to žiadne tajomstvo. Prázdne kvetináče, hranty, kvetníky a válovce naukladané na kope v kôlničke sa stali zimoviskom pre škodcov a choroby. Hoci sme z nich starostlivo vyklepali zvyšky zeminy a hliny, predsa len v nich čosi zostalo driemať.

Nie je v tom žiadna úzkostlivosť, ak si nájdete voľné víkendové popoludnie, počas ktorého sa v pivnici pozriete na jednu nádobu za druhou. Dožičte im dezinfekčný kúpeľ, vďaka ktorému zamedzíte rozpuku nepríjemností v čase, keď budete od kvetov v nádobách očakávať pôsobivé kvetenstvo a od drobnolistej zeleniny úrodu sviežich lístkov.

Zarobte si do kade kúpeľ z vlažnej vody a hypermangánu práve tak, aby mal svetloružový odtieň. V priebehu pol hodiny starostlivo zničí zimujúce zárodky a nádoby opäť získajú svoj svieži vzhľad. A ak dodnes nedáte dopustiť ani na nádoby z dreva, nezabudnite ich vnútri natrieť vápenným mliekom, aby opäť vydržali ďalšiu sezónu bez predčasného opotrebovania.

4.S popolom do záhrady

Čo má spoločné rozpálená piecka s úrodou na vašej záhradke? To poznáte, ak sa naučíte drevný popol sypať namiesto smetného koša do záhrady. Odľahčí ťažkú zem, zlepší jej záhrevnosť a dodá jej živiny, ktorých nikdy nie je dosť. Ani starý vidiecky dom za jednu sezónu nevyrobí z palivového dreva viac popola, ako je schopná záhradka stojaca pri ňom prijať.

Zvyšky dreveného uhlia plnia v pôde sanitárnu úlohu, popol je nositeľom živín a hrudkovitej štruktúry. Jediné na čo si musíte dať pozor, sú staré klince, ktoré sa nájdu v starých kusoch dreva, čo skončili v peci po rozobraní prehnitého kurína alebo záhradného altánku. Tie vyberiete magnetom bez toho, aby ste sa trápili s osievaním na site.

Nedávajte popol do kompostu, je to utajený zabijak. Po navlhčení funguje ako žieravá dezinfekcia, ktorá škodí mikroskopickému životu. I to je dôvod, prečo sypeme popol na sneh a kopce zrýľovaných hrúd, ktoré už stihlo dezinfikovať svojimi lúčmi slnko.

5.Zelená potecha z parapetu

Je výsadou záhradkárov užívať si plody svojej práce po celý rok. A nemalo by to byť inak ani v tomto čase. Ak zájdete do špajze a pivnice, pripravíte si za náruč sadiva, ktoré vám na okenných parapetoch prinesie úrodu sviežich vňatí.

Cibuľka, cesnak, zeler, petržlen, mrkva a aj cvikla vo vlhkom piesku alebo zemi obživnú. Na okne im svedčia staré hlinené kvetináče, ktoré pustia k novým korienkom vzduch a zachytia vlahu z povetria miestnosti.

Budete sa tešiť z pučiacich lístkov, budete ich štipkať, krútiť, strihať, rezať, privoniavať k nim, ochutnávať, chrumkať a častovať nimi každú milú návštevu. Pod takýmto skvostným venčekom chutného lístia budú i obyčajné varené zemiaky chutiť slávnostne. Okien je v každom príbytku nadostač, preto každému z parapetov bude patriť iný týždeň v mesiaci. Kým na jednom čosi pučí, na druhom zberáte úrodu.

6.Odblšte vtáčie búdky

Určite ste si všimli, že vtáčatá vlietavajú do búdok v záhrade po celú zimu, hoci s istotou viete, že na vajíčkach nesedia. Len krivonosy v tomto čase vijú svoje hniezda vysoko v korunách smrekov, aby vyviedli potomstvo. Búdky sa v mrazivých dňoch zmenili na útulne, v ktorých vtáčiky hľadajú ochranu pred nečasom. Niektoré sa v nich ukrývajú pred metelicou, iné sa naučili chodiť do nich prespávať. Získajú v nich lepšiu ochranu pred nečasom ako v hustých konároch kriakov.

Hoci sú starostlivými rodičmi, vtáčatá sú tak trochu neporiadnici. Po každom hniezdení dnu zostane všetko, čo tam nanosili. S hrubou vrstvou tráv, pierok, machu a srsti vnútri zostávajú aj parazity, čo číhajú na svojich zoslabnutých hostiteľov. Práve v zime môžu nájsť svoje obete zoslabnuté chladom a nedostatkom potravy.

Otvárajte búdku po búdke, vyberte ich obsah a spáľte v peci. Určite nájdete pri kuríne prípravok proti cudzopasníkom – Arpalit, Biokill, Neostomosan, či čokoľvek sa používa vo vašom kraji. Vystriekajte v teplom dni vnútra búdok a budete mať istotu, že vtáčikom vo dvore viac poslúžia ako uškodia.

7.Preč s borkou starých stromov

Utajený život je aj pod borkou starých ovocín. Pod šupinami a v ryhách odumretej kôry zimujú rôzne štádiá škodcov, ktorí si brúsia zúbky na budúcoročnú úrodu. Práve v čase, keď všetko spí je vhodná chvíľa, aby ste naklonili ručičku prírodnej rovnováhy na svoju stranu.

Rozprestrite pod každým stromom plachtu a škrabte dolu borku s prekrásnou patinou machov a lišajníkov. Potrebovali by ste silnú lupu, aby ste videli, čo všetko so sebou beriete. Drobné čierne bodky, malé biele vajíčka, ba i zámotky sa nájdu, ak viete, čo máte hľadať.

Vyhladený kmeň vyzerá zrazu mladšie a je iba otázkou času, kedy vezmete do rúk vedro s vápnom a starú štetku, aby ste ich nabielili. Nie na parádu, ale nat, aby ste zastavili silné lúče slnka a zabránili praskaniu kmienkov.

Takáto sanitárna očista je to najlepšie, čo môžete na založenie budúcoročnej úrody urobiť. Hoci nepriamo, ale s predvídateľným výsledkom. Škodcov bude menej a vy budete mať menej starostí s ochranou. A nezabudnite ani na zhluky mŕtvych listov ukrývajúcich zámotky a mumifikované plody, ktoré možno ešte stále visia bez úžitku z konárov.

8.Pripravte si koly do záhrady

Hrášok, fazuľka, mladé výpestky stromčekov, vyvýšené záhony i lemy chodníkov – všetky majú čosi spoločné. Potrebujú záhradné koly, aby naplnili svoje poslanie. Práve začiatok zimy je obdobím, keď si ich dokážete pripraviť tak, aby v záhradke vydržali niekoľko sezón.

Vezmite sánky, malú pílu a vyberte sa na vychádzku k neďalekej remízke v poliach, či na okraj hory. Užijete si sneh, slniečko, teplý čaj z termosky a čosi na zahryznutie. Popri tom nahotovíte fúru lieskovej tyčoviny, ktorú na sánkach pohodlne zveziete do dvora. V tomto čase je všetko bez listov, v riedkom poraste vidíte každý kúsok od zeme až ku končeku. Poľahky spravíte prebierku pre dobrú vec.

Keď potom všetko v dielni zakrátite, zaostríte na jednom z koncov a zbavíte kôry, príde čas na zázraky. Celý zväzok pripravených kolov ponoríte do vedra s roztokom modrej skalice. Živé, prebúdzajúce sa drevo ju vtiahne až do hĺbky, o čom vás presvedčia modrajúce vršky, ktoré trčia z vedra či súdka von. Len živé drevo dokáže takýto zázrak.

Takto ošetrené koly vydržia bez práchnivenia a hniloby takmer desať rokov a vy ich budete môcť používať sezónu po sezóne. S dobrým pocitom, že ste opäť využili dary prírody, tak ako to robili naši otcovia a dedovia.

9.Záhradkárska inventúra

Nielen obchody sa zatvárajú po novom roku pre inventúru. I my záhradníci si musíme urobiť poriadok vo svojich veciach. Postreky, hnojivá a semienka – o všetkom potrebujeme mať dokonalý prehľad skôr ako sa pustíme do akéhokoľvek plánovania.

Prezrite pivnicu, záhradný domček, škatuľky a police – nazrite na všetky miesta, ktoré majú čosi spoločné so záhradkou. Tu i tam sa nájde zabudnutý balíček, vrecúško či škatuľka. Keď sa všetko objaví na stole na podrobnú prehliadku, začnú sa miešať fakty so spomienkami, príhodami a rekapituláciami.

Zrazu viete, že tento hrášok nestál vo vašom chladnom kúte záhrady za nič, tu vidíte že ste vlani zabudli na zimný postrek drevín, tam čítate prastarý dátum na balíčku nikdy nevyskúšaného osiva. Ocitáte sa v neskrotnom živle, ktorý smeruje vaše činy.

A práve to je dôvod, prečo i pre neskúseného laika nudná inventúra môže mať svoje čaro. Zrazu chystáte nové plány, spisujete nákupy, dohadujete návštevy a robíte všetko pre to, aby ste si vysnívali ešte krajší záhradkársky rok ako bol ten minulý. Pretože viete, že takýto oddych vám svedčí najviac.

10.Prevetrajte stránky v knižnici

Aj staré knižky a časopisy založené v záhradkárskej knižnici majú čosi do seba. Sú priam nabité inšpiráciami, na ktorých vyskúšanie by ste sa museli dožiť stovky rokov. Preto jedny prehliadnete, na iné zabudnete a ďalšie zasa v ruchu leta zavrhnete, pretože na ne nemáte čas.

Teraz pri šálke bylinkového čaju pri praskajúcich polenách v piecke môžete opäť odprášiť slová iných, ktoré zostali zvečnené na papieri. Možno práve tento rok si vyskúšate svoju prvú klimatickú bunku zo štyroch kolíkov a fóliového rukáva na paradajkách, alebo sa rozhodnete vyskúšať pestovanie rebarbory, ktorá vám po desaťročia unikala v rutine.

Čím viac listujete a obzeráte, tým viac si uvedomujete, že zabúdate. A práve to je dôvod, prečo nie je nikdy na škodu otvoriť knižku či časopis, o ktorých si myslíte, že ich poznáte od á po zet.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  2. V púpave je všetko, čo potrebujete
  3. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  4. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  5. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  6. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  7. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca
  8. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou
  1. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  2. V púpave je všetko, čo potrebujete
  3. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  4. dm podporila sumou 6 317 eur realizáciu projektu
  5. Lifehack pre domácnosť?
  6. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  7. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  8. OBI rozžiarilo Zvolen na oranžovo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 12 805
  2. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 11 519
  3. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 7 995
  4. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 6 185
  5. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 928
  6. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 557
  7. V púpave je všetko, čo potrebujete 3 181
  8. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou 2 566
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Patrí medzi naše najvzácnejšie dravce.


a 1 ďalší

Je bohatý na vápnik a vitamín D.


a 2 ďalší

Vyšlo aprílové číslo Doma v záhrade.


a 1 ďalší

Dôležité je neuponáhľať výsadbu teplomilných plodín a vyčkať na zemné teplo.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu