Život s okuliarmi nie je taký komfortný a slobodný ako bez okuliarov. Neustále nás niečo vyrušuje, otravuje, bez tohto úžasného vynálezu sa mnoho ľudí so zníženou kvalitou zraku nepohne z postele.
Nehovoriac o problémoch pri športovaní a iných činnostiach. Napriek tomu, že dnes je už k dispozícii mnoho dizajnových rámov na okuliare, ktoré radi nosia aj tí, čo so zrakom problém nemajú, zlé videnie často stojí tiež za zníženým sebavedomím a sebaistotou.
Jednoducho, rozbehnúť sa do nového dňa bez okuliarov je snom mnohých ľudí, ktorí sú na ich používanie odkázaní.
Nádej dávajú pacientom laserové operácie očí, ktoré dokážu problémy úplne odstrániť. Na výber je však niekoľko druhov operácií a o tomto zákroku kolujú aj rôzne mýty, ako to teda naozaj je?
„Existujú viaceré metódy operácií očí laserom. Stále sa používajú i takzvané klasické metódy, keď sa odstráni povrch rohovky (epitel), laser odlaseruje dioptriu a oko sa za tri dni zahojí,“ približuje oftalmológ Ivo Ďurkovič a vymenúva ďalšie možnosti, „populárnejšou sa stala ‚bezbolestná‘ metóda Z-LASIK, pri ktorej sa používajú dva lasery - prvý nareže povrch rohovky, ten sa odklopí a pomocou druhého laseru sa odstránia dioptrie.
K téme sa vyjadruje:
textoftalmológ očnej kliniky iClinic Ivo Ďurkovič, Iclinic.sk
Po zákroku nie sú nijaké bolesti a pacient vidí ihneď lepšie.“ Najnovšou metódou je Relex Smile, ktorá funguje na úplne inom princípe, „laser odseparuje tenkú lentilku z vnútra rohovky, ktorú chirurg pomocou malého otvoru z rohovky vyberie. Metóda je veľmi šetrná, bezbolestná a najmenej deštrukčná“, opisuje odborník a zdôrazňuje tiež veľký rozdiel v prístroji, pomocou ktorého sa operuje, „najmodernejšie prístroje sú oveľa rýchlejšie, šetrnejšie a, samozrejme, presnejšie“.
Pre každého?
Akéhokoľvek zákroku sa bojíme, oči sú obzvlášť citlivým orgánom a bez dobrého zraku je život oveľa ťažší. Mnoho ľudí má pred operáciou očí obavy.
Podľa Iva Ďurkoviča sa ľudia najčastejšie boja dvoch vecí, „prvou je, že sa niečo stane a oni už nebudú vidieť, čo je absolútne neopodstatnený strach, keďže laserová operácia nie je operačný zákrok, pri ktorom môžu nastať komplikácie spôsobujúce stratu zraku.
Najviac pacientov sa bojí bolesti. Našťastie aj pre týchto ľudí už máme riešenie a tým sú bezbolestné operačné metódy, či už Z-LASIK, alebo naša novinka Relex Smile.
Každý operačný zákrok má určité riziká, ktoré sa, samozrejme, vhodnou operačnou metódou snažíme znížiť na minimum. Veľmi dôležitá je i spolupráca pacienta, ktorá výrazne uľahčí priebeh zákroku“.
Podľa odborníka môže operáciu oka podstúpiť takmer každý pacient, no nesmie mať iné očné ochorenia, ktoré by limitovali úspešnosť operácie, „taktiež treba mať optimálne hodnoty rohovkových parametrov.
Vek nie je limitujúci, ale pacientov vždy upozorňujeme na fakt, že aj keď sa zbavia okuliarov do diaľky, vek je neúprosný a po štyridsiatke prídu okuliare do blízka,“ vysvetľuje Ivo Ďurkovič.
Najväčším strašiakom je bolesť pri samotnom zákroku a po ňom. Otázkou je tiež anestézia a čas hojenia a zaradenia sa do normálneho života.
„Samotná operácia je bezbolestný výkon, pri ktorom sa používajú anestetické kvapky, pacient vníma len svetlo a jemné dotyky, ale žiadnu bolesť,“ vysvetľuje oftalmológ a približuje, kde fáma o bolesti vznikla, „pri klasickej metóde prichádza bolesť až po operácii a oči pobolievajú asi tri dni, kým sa úplne nezhoja. Pri metóde Z-LASIK a Relex Smile pacient nepociťuje bolesť ani pri operácii a ani po nej.“
Samotný zákrok laserom trvá len niekoľko sekúnd, takže sa nemusíte obávať zdĺhavého nepríjemného procesu, „celá procedúra od uloženia pacienta na lôžko, samotnú operáciu oboch očí, až po jeho odchod z operačnej sály trvá okolo 20 minút“, dodáva Ivo Ďurkovič.
Čakať alebo ísť do toho?
Ak uvažujete nad laserovou operáciou očí a láka vás vidina zbavenia sa otravných okuliarov, základným krokom by malo byť vyšetrenie u odborníka.
Ľudia totiž často zvažujú zákrok bez toho, aby o ňom mali konkrétnu predstavu a dostatočné informácie.
Ivo Ďurkovič približuje postup pred samotnou operáciou, „pred operáciou absolvuje pacient predoperačné vyšetrenie, keď sa zmerajú všetky parametre oka, oči sa kompletne vyšetria a aj na základe rozhovoru s pacientom, pri ktorom zisťujeme, aké má očakávania, ale aj rodinnú anamnézu a celkový zdravotný stav, hľadáme optimálne riešenie. Pokiaľ je pacient vhodný na operáciu, tak mu aj navrhneme vhodnú operačnú metódu“.
Tak ako vo všetkých oblastiach aj v oftalmológii ide vývoj dopredu, pacientom sa teda prirodzene vynára otázka, či absolvovať operáciu teraz, alebo si počkať na niečo lepšie, podľa Iva Ďurkoviča sa však neustále používajú aj staršie operačné metódy, keďže nie každý pacient je vhodným adeptom na každý typ operácie, „súčasné metódy sú už teraz veľmi šetrné a presné, takže ak niekto čaká na šetrnejšie okráda sa o čas, ktorý mohol stráviť bez okuliarov.“
Život po operácii
Po operácii sa nevyžadujú žiadne špeciálne opatrenia, „po zákroku odchádza pacient sám, keďže videnie je ihneď asi o 80 % lepšie.
Ostatné činnosti závisia od výberu operačnej metódy, po troch-štyroch dňoch je možné ísť do práce, a to po absolvovaní „povrchových operačných metód“.
Po Z-Lasik a Relex Smile metódach je možné ísť do práce na druhý deň a normálne fungovať, hovorí oftalmológ.
Hlavným cieľom zákroku je pre pacienta možnosť zbaviť sa okuliarov, je však tento stav trvalý?
Podľa Iva Ďurkoviča sú výsledky aj po niekoľkých rokoch výborné, „pacienti nepotrebujú okuliare do diaľky, ale ako som spomínal, každý starne a v určitom veku sa mení videnie do blízka každému.
Je to fyziologický proces, ktorému nevieme zabrániť a neovplyvní ho ani výber lasera či voľba metódy.
Zrak sa, samozrejme, zmeniť môže, keďže v medicíne nie je nič stopercentné, avšak väčšinou sú zmeny minimálne a pôvodná dioptrická chyba sa už pacientovi nevráti“.